Skandal ili čudo sporta – Južna Koreja na Mundijalu 2002. godine

Obično posle par godina koje proteknu od nekog Mundijala, mi zapamtimo samo reprezentaciju koja je osvojila titulu svetskog prvaka, možda čak i finalistu. Osim toga, retko ko ostaje upamćen. Na Mundijalu 2002 titulom su se okitili Brazilci po peti put u istoriji, pobedivši Nemce sa 2:0.

Međutim, ono što smo videli te 2002. godine, ostaće upamćeno po tome što je domaća reprezentacija Južne Koreje stigla čak do polufinala, nešto što bi gotovo bilo ravno učešću naše ekipe u finalu Mundijala.  U grupi sa Poljskom, SAD i Portugalom, Južna Koreja je imala veoma dobar žreb. Ali opet, niko nije očekivao da Južna Koreja eliminiše ekipe poput Portugala i Poljske.

Pobeda nad Poljacima od 2:0, nerešen rezultat sa Amerikancima, te pobeda golom Park Đi-Sunga u 70 minutu protiv Portugala, obezbedila je 7 poena za domaćine i prolaz sa prve pozicije.

Zlatan gol An Jung-Hvana u 117. minutu protiv Italije u osmini finala omogućio je domaćinima da se sastanu sa Španijom u četvrtfinalu, u jednom od najkontroverznijih duela svih vremena.

Rezultat posle 90 minuta je bio 0:0. Došlo je do penala gde je Južna Koreja pogodila svih 5 penala za pobedu od 5:3. Međutim, Španci su postigli 2 čista pogotka, ali su sudije poništile oba zbog ofsajda. Oba puta Španci su izbegli nedozvoljenu poziciju, ali to nije bilo od pomoći – arbitri to tako nisu videli.

Ovo je omogućilo Južnoj Koreji da postane prva azijska ekipa koja je stigla do polufinala Mundijala, srušivši rekord Severne Koreje koja je do četvrtfinala stigla 1966. godine u Engleskoj.

Nažalost po domaćine, turnir se nije uspešno završio jer su po prvi put poraženi od Nemačke u polufinalu golom Balaka. Potom u meču za treće mesto, poraženi su od još jednog heroja turnira, reprezentacije Turske, sa 3:2.

Naravno, uvek ćemo pamtiti Brazil kao prvaka i kao ekipu koja i dalje drži rekord po broju osvojenih Mundijala, ali definitivno ćemo zapamtiti i ovaj podvig Južne Koreje iz 2002. godine, i nadati se da naši momci mogu nešto slično da učine ove godine.