Ove ljude je sudbina pretvorila u genijalce

Ove ljude je sudbina pretvorila u genijalce

Oštećenje mozga ovim je ljudima probudilo talente, mozak se posložio na potpuno drugačiji način i od izraženih ekstroverta postajali su introverti, genijalni matematičari ili sinesteti.

Plodniji kompozitor od Betovena

U leto 2006. Derek Amato je stajao na rubu plitkog dela bazena i molio prijatelje da bace ragbi loptu iznad vode da bi je on panterskim skokom uhvatio i zadivio prisutne. Nažalost, pogrešno je proračunao skok, upao u vodu naglavačke i udario čelom u betonsko dno. Tadašnji 39-godišnjak iz Denvera u polusvesnom je stanju prevezen u bolnicu, gde su mu utvrdili težak potres mozga.

Nakon što je četiri dana proveo ležeći i gotovo stalno spavajući, pokazalo se da je izgubio 35% sluha u jednom uhu i deo memorije, ali je zauzvrat dobio nešto zapanjujuće: dar za muziku. 

Prilikom posete prijatelju, pet dana posle incidenta, pogled mu je pao na njegov električni klavir. Nešto ga je navelo da sedne za instrument koji nikad nije svirao i za koji nije imao nikakvih sklonosti. Pred zaprepašćenim prijateljem počeo je da svira improvizirajući prekrasne melodije i harmonije.

Svirao je šest sati bez prekida, a kad se napokon uputio kući shvatio je da mu se dogodilo nešto izvanredno. Od tog dana ne samo što može improvizovati na klaviru, nego s lakoćom svira postojeće kompozicije velikih majstora i stvara vlastite. Masovno.

- Moj se život potpuno promenio. Komponujem i proizvodim muzička dela ritmom koji niko ne razume. Dok je Betoven stvarao 500 dela godišnje, ja ih pišem 2500 svake godine - rekao je u jednom intervjuu.

Njegov su neverovatan muzički napredak priznale i kolege, pa ga je Udruženje nezavisnih umetnika SAD-a proglasila najvećim umetničkim otkrićem 2007. Da bi rasvetlio tajnu svoje transformacije, Amato je stupio u kontakt s dr Daroldom Trefertom sa Univerziteta u Viskonsinu, autorom knjige o pojavama nalik na onu koja je zadesila njega.

Dr Trefert je smesta shvatio da je pred njim novi slučaj sindroma mudraca ili savanta (od franc. savant - mudrac), kako psihijatri nazivaju iznenadan nastanak izvanrednih sposobnosti kod prethodno običnih ljudi. Po Trefertu, udarac glavom o beton presložio je neuronske mreže u Amatovom mozgu i učinio ga muzičkim genijem.

Slična je transformacija zadesila ortopeda Tonija Kikoriju, ali ne od udarca glavom o tupi predmet. Njega je na polju, pogodila munja, ne usmrtivši ga i ne učinivši ga invalidom, nego ga pretvorivši u cenjenog muzičara. Pre nesreće ravnodušan na muziku, zahvaljujući elektricitetu koji mu je prostrujao mozgom Kikoria je postao profesionalni pijanista i cenjeni kompozitor. 

Od batina postao matematičar

Dvojica huligana su 2002. godine divljački pretukla Džejsona Pedžeta na izlasku iz karaoke bara uzrokovavši mu potres mozga. Na opšte iznenađenje, posle incidenta Pedžet je postao matematički genije koji vidi svet kroz geometrijsku prizmu. Trgovac nekretninama iz Takome na severozapadu SAD-a ranije se gotovo nimalo nije bavio visoko intelektualnim aktivnostima, ali od napada je razvio sposobnost vizualizacije složenih geometrijskih oblika i fizikalnih pojmova.

Uz obogaćen vid, Pedžet je stekao sposobnost crtanja kompleksnih geometrijskih likova, ali zbog manjka temeljnog matematičkog obrazovanja nije razumeo njihov značaj. Jednom prilikom neki ga je fizičar opazio kako izrađuje crteže i shvatio da oni odražavaju važne jednačine. Preporučio mu je da upiše studije matematike, što je ovaj prihvatio.

- Gde god da se okrenem, vidim oblike i uglove - od geometrijskih svojstava duge do kristala snežnih pahuljica. To je predivno! - rekao je Pedžet naučnom portalu LiveScience.

 Pogledajte video o Džejsonu:

Glas o njegovim novostečenim sposobnostima dopro je do dr Brite Brugard sa Univerziteta u Majamiju, koja je pretpostavila da mu je povreda "otključala" moždani centar koji mu omogućuje da u svemu vidi matematičke zakonitosti. Ekipa dr Brugard snimala je Pedžetov mozak tehnikom funkcionalne magnetske rezonancije izmerivši mu promene u krvotoku i potrošnji kiseonika u mozgu dok je posmatrao matematičke formule.

Po očekivanju, snimci su pokazali pojačanu aktivnost u levoj polulopti mozga, gde počivaju matematičke veštine. Najjače mu je upaljena bila leva temena kora, gde se nalazi centar za objedinjavanje podataka od različitih osetljivosti. 

Čuje boje i vidi zvukove

Doktorka Brugard se pozabavila s još nekoliko slučajeva ljudi kojima su traumatske povrede mozga donele duboku transformaciju. Među njima je Lej Erceg, Amerikanka hrvatskog porekla, koja je nakon teškog pada razvila fantastične umne sposobnosti i umetnički dar. Danas 49-godišnja bivša rančerka iz Kolorada ne seća se incidenta, ali su joj bližnji prepričali da je 2009. hraneći piliće na svom imanju pala niz strmi nasip i zadobila traumatske povrede mozga i kičme.

Ostavši privremeno paralizovana morala je ponovno da uči da hoda. Podvrgnuta je operaciji rekonstrukcije lica i boluje od potpune amnezije, ali je dobila nešto u zamenu za sećanje: proširenu čulnu osetljivost i matematičku genijalnost. Nekadašnja ljubiteljka auto-trka, koju pre nesreće nisu zanimale ni matematika ni umetnost, od tada rado i uspešno rešava komplikovane jednačine i piše stihove kao "iz rukava".

Uz to je stekla vrlo retku moć sinestezije, odnosno objedinjavanja čulnih iskustava. Sinestetima se istovremeno bude dva ili više čula iako im je stimulisano samo jedno čulo. Tako Lej može "čuti boje", "videti zvukove" i "mirisati oblike". Povrh svega, njena se ličnost promenila pa je od naglašenog ekstroverta postala introvert.

- Ja sam jedna od onih koji su imali sreću u nesreći. Kažu mi da ranije nisam marila za matematiku, pesništvo, slikarstvo ni ples, a danas me samo to zanima - rekla je ona.

Razumno je zaključiti da joj je udarac u glavu nešto "pomaknuo" unutar mozga, pretvorivši je u stvarateljicu i sinestetkinju. 

Ako često zaboravljate ključeve, mobilni, a potraga za hemijskom je jedina konstanta u vašem životu, ne brinite. To je samo dokaz da ste genijalac, tvrde naučnici.

Zatvoreno za komentare.