Slavimo Uskrs – najveći hrišćanski praznik!

Slavimo Uskrs – najveći hrišćanski praznik!

Danas je najveći hrišćanski praznik – Uskrs, dan Hristovog vaskrsnuća za sve vernike koji ga slave po Julijanskom kalendaru. 


Foto: Shutterstock



Uskrs se kod pravoslavnih vernika naziva i Vaskrs, a praznuje se tri dana. Vaskrs je pokretni praznik, koji najranije može biti 4. aprila, a najkasnije 8. maja, računato po novom, gregorijanskom kalendaru.


Ponoćnom Vaskršnjom liturgijom završavaju se dani žalosti i počinje praznik uskrsnuća.


Tako počinje nedelja, prvi dan Uskrsa. Pravoslavci u Srbiji se tog dana pozdravljaju rečima "Hristos vaskrse", a odgovara se sa "Vaistinu vaskrse".



Rano ujutru sa svih tornjeva pravoslavnih hramova, dugo, zvone sva zvona, i javljaju dolazak velikog praznika.


Za ovaj dan svako u porodici treba da dobije nešto novo od odeće i obuće. Za odlazak u crkvu i svečani ručak oblači se najlepša odeća.


"Na Vaskrs, pre svanuća žene su mesile uskršnji kolač, u koji se stavljaju po tri crvena jajeta. Ukućani su odlazili na jutrenje u crkvu, a potom su se pričešćivali.


Hrišćanskom obredu pričešća prethodilo je, a ponegde i danas sačuvano, narodno pričešće u prirodi - kod leske ili glogovog drveta. Pozdravljaju se sa "Hristos vaskrese", "Vaistinu vaskrese", objašnjava dr Vesna Marjanović, etnolog.


Posle strogog posta, prvo mrsno što se jede na Vaskrs je jaje, a tek onda druga hrana.



"Drugog dana praznika mladi bračni parovi su išli u čestitanje prvo kod svog kuma noseći posebno umešen kolač i bojena jaja, a potom i kod bliže rodbine", kaže etnolog.


U Mačvi ali i u drugim krajevima Srbije, drugog dana Vaskrsa u toku pre podneva porodice pohode svoje umrle i iznose hranu na groblje. Pored spomenika ostavljaju se bojena jaja.


"U Vojvodini se na Vaskršnji ponedeljak ide u polivanje devojaka – momci ulaze u kuće gde ima devojaka i polivaju ih vodom. Trećeg dana to čine devojke momcima", navodi dr Marjanović.


Običaji i verovanja


 - Žene nisu prale, tkale i radile druge teže ženske poslove.


- Na Uskrs se ustaje rano, ali se na spavanje ne ide pre ponoći, jer ako legnete ranije, veruje se da ćete onda do narednog Uskrsa biti pospani i lenji.


-  Trebalo bi da se umijete hladnom vodom u koju su potopljeni dren, bosiljak i crveno uskršnje jaje.


- Na ovaj dan svi ukućani i prijatelji se kucaju jajima uz vaskšnji pozdrav.



- Običaj je i da se deca dodirnu crvenim jajetom da bi bila crvena i zdrava tokom cele godine.


- Gosti koji dođu u kuću daruju se uskršnjim  jajetom, koje je simbol obnavljanja prirode i života, i radosti kako za onog koji prima, tako i za onog koji daruje.


– Veruje se da su u sedmici od Uskrsa do Tomine nedelje vrata raja otvorena i da duše svih koji u tim danima umru idu pravo u raj.

Затворено за коментаре.