Kalemegdan ostaje bez Pobednika na neko vreme. Spomenik ima toliko oštećenja da je neophodno izmestiti ga radi rekonstrukcije. Za sada je doneta samo odluka da se novac obezbedi, preneo je RTS.
Foto: Shutterstock
Projekat rekonstrukcije uradili su Zavod za zaštitu spomenika i Građevinski fakultet, a izvođač će tek biti izabran. Spomenik će prvo biti demontiran sa postolja, potom rekonstruisan, a zatim vraćen kao što je urađeno sa Spomenikom zahvalnosti Francuskoj.
Nevenka Novaković iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture kaže da su izazovi mnogobrojni.
"Jedan od izazova je sama dimenzija skulpture koja je visoka preko sedam metara, tako da, kada je u pitanju rekonstrukcija i restauracija same bronzane skulpture, otežano je rukovanje. Ona se stalno mora okretati, potrebne su priručne dizalice, tako da je to i za vajare-konzervatore koji će raditi, jedan veoma zanimmljiv, ali težak posao", objašnjava Novakovićeva.
Najoštećeniji su postolje, spoj sa bronzanom statuom i stopala. Neki kameni blokovi će biti očišćeni, a mali broj potpuno oštećenih biće zamenjen, za šta će morati da se nađe odgovarajući kamen.
Foto: Shutterstock
Spomenik je postavljen 1928. godine, delimično, na nasipu, pa se vrlo brzo nakrivio. Zbog toga je od 1989. do 1991. obnovljen, a 1996. su ojačani temelji. Ipak, ponovo je došlo do sleganja jednog dela temelja.
"Prvo će se izvoditi radovi na samoj statičkoj sanaciji, utiskivanju šipova. Kada se to uspešno završi, stvoriće se uslovi da se postavi skela. Ona će pomoći da se skulptura bezbedno spusti na tlo", kaže Nevenka Novaković.
Spomenik će biti transportovan preko mosta ispred Sahat kapije, ali se još ne zna gde. To će biti poznato kada bude izabran izvođač radova.
Interesantna je i istorija spomenika. Posle prvih dogovora sa Ivanom Meštrovićem počeo je Veliki rat i autor je kao austrougarski državljanin morao da ode iz Srbije pa se dugo verovalo da je skulptura nestala. Međutim, Meštrović je pre rata poslao model u Češku na livenje i tako ga sačuvao.