Veliki količine peska iz Sahare su već prisutne širom Sredozemlja, u delovima zapadne Evrope i na području Balkanskog poluostrva. Meteorolog Slobodasn Sovilj objasnio je da je razlog za prisustvo velike količine peska iz Sahare u Evropi ciklon na severu Afrike, odnosno polje niskog vazdušnog pritiska koje je omogućilo da ta velika količina peska bude uzdignuta u više slojeve atmofsere.
Foto: Shutterstock
Zatim se ona, rekao je Sovilj za Tanjug, južnom i jugozapadnom strujom prenela preko oblasti Sredozemlja ka Balkanskom poluostrvu i ka zapadnoj Evropi.
"Ovo je vrlo uobičajena pojava, dešava se često u manjoj ili većoj meri. Ne dešava se da se ona često manifestuje zato što nema uvek padavina i onda ljudi ne obrate pažnju na to", rekao je Sovilj.
Naveo je i da je u prodoru prašine iz Sahare značajno velika koncentracija naročito u zapadnom Sredozemlju. Glavna posledica velike koncentacije peska iz Sahare u vazduhu su, rekao je Sovilj, obojene padavine u onim delovima gde padavina ima.
Tako se, kaže, mogu javiti žute ili crvene kiše, u zavisnosti od tipa čestica koje se nalaze u vazduhu.
Sovilj je rekao da je povoljna vest što će narednih dana u Srbiji duvati jak jugoistočni vetar tako da neće biti zadržavanja čestica na odredjenom prostoru.
"Povoljna vest je što će u košavskom području i u planinskim delovima, praktično u većem delu Srbije narednih dana duvati jak jugoistočni vetar", kaže Sovilj.
Kako je rekao, s ozbirom da se padavine očekuju u toku noći između ponedeljka i utorka, i u utorak naročito u jutarnjim i prepodnevnim satima, u određenim delovima Srbije mogu se javiti takozvane prljave ili obojene kiše.
Može se, dodaje, javiti prašina na kolima ili po drugi vidljivim delovima, a u kombinaciji sa određenim zagađjujućim česticama može biti opasna za astmatičare.
Najveća koncentracija peska iz Sahare je trenutno u zapadnom Sredozmelju gde je, kaže Sovilj, došlo do deponovanja čestica, čak i u onim delovima gde padavina nije bilo.