Renoviranje bez stresa: 5 poslova koje ipak treba prepustiti profesionalcima

Renoviranje bez stresa: 5 poslova koje ipak treba prepustiti profesionalcima

Renoviranje kuće ili stana veoma je izazovno i nimalo jeftino. Stoga su mnogi mišljenja da veći deo posla mogu obaviti sami, kako bi uštedeli. Ipak, određene stvari prilikom renoviranja doma potrebno je prepustiti isključivo profesionalcima, odnosno stručnim majstorima. Kontaktirali smo platformu Daibau kako bi istražili koji poslovi ipak nisu za “uradi sam” režiju.



Premda je renoviranje kuće ili stana uzbudljivo, ono predstavlja veliki materijalni izdatak - u proseku košta između 250 i 500 EUR/m2. Zbog toga se mnogi ljudi odlučuju da prilikom renoviranja deo posla obave sami. Međutim, pojedine poslove je jednostavno bolje poveriti stručnjacima kako biste izbegli potencijalne probleme u budućnosti, te nove, često i veće, materijalne troškove.

Pitali smo platformu Daibau.rs, koja već osam godina u Srbiji uspešno povezuje majstore i sve one kojima su majstori potrebni, za koje poslove prilikom renoviranja je neophodno pozvati izvođače radova, ako nemate prethodnog iskustva u građevinarstvu.

Elektroinstalacije nikada ne biste trebali da izvodite sami, pre svega radi svoje sigurnosti i bezbednosti.

Renoviranje doma često uključuje delimičnu ili potpunu zamenu elektroinstalacija, postavljanje novih utičnica, prekidača. Pravilno izvedene elektroinstalacije će minimizirati rizik od električnih udara, moći da podnesu predviđeno opterećenje bez preopterećenja kablova i drugo.

Električari se bave i instalacijom rasvete, oni vam mogu pružiti najbolje sugestije kada je reč o izboru rasvete i njenom pravilnom pozicioniranju.

Vodoinstalacije

Vodoinstalater je još jedan majstor bez koga se ne može. Zamene vodovodnih i električnih instalacija zapravo spadaju u najzahtevnije poslove prilikom renoviranja doma.

Vodoinstalacije ne može izvesti osoba bez iskustva, jer to može dovesti do ogromnih i skupih problema i hitnih intervencija: curenja vode, poplava, oštećenja podova i zidova, širenja buđi, truljenja nameštaja…

Vodoinstalateri se bave i montiranjem sanitarija poput kada, tuš-kabina, wc šolja, umivaonika… Ni sanitarije se ne mogu postavljati bez prethodnog iskustva, neophodno je pravilno zaptivanje između sanitarija i zida/poda kvalitetnim silikonom, kako bi se onemogućio prodor vode i širenje buđi.

Keramičarski radovi

Iako na prvi pogled postavljanje keramičkih pločica izgleda kao lak zadatak, stvarnost je sasvim drugačija.

Iz platforme Daibau.rs ističu da je za postavljanje pločica najbolje angažovati majstore. Pločice moraju biti pravilno postavljene i dobro fugirane kako bi se sprečio prodor vode, njihovo rasklimavanje i odvajanje od podloge, oštećenje.

Keramičarski radovi zahtevaju preciznost, iskustvo i poseban alat, kako bi se pločice pravilno postavile.

Iskusni keramičari znaće da vas posavetuju oko izbora pločica, njihovih dimenzija, oblika. Znaće da ukrajaju pločice na najbolji mogući način kako bi se štedio materijal, odnosno kako bi nastalo što manje otpada od sečenja pločica.

Keramičari su zaduženi i za hidroizolaciju kupatila. Ukoliko ona nije pravilno urađena, svi prethodni koraci su beskorisni. Nakon što očiste i poravnaju podlogu za postavljanje pločica, prvo je potrebno da urade hidroizolaciju. Zadatak hidroizolacije jeste da spreči prodor vode kroz zidove i pločice. Akcenat je na spojevima poda i zida, jer u ovim kritičnim tačkama najčešće dolazi do prodora vode ako nije dobro urađena hidroizolacija.

Postavljanje drvenih podnih obloga

Prilikom renoviranja hobluje se i lakira/ulji parket, odnosno postavlja novi ili se montira laminat.

Parket je kod nas jedna od najčešćih podnih obloga zbog svoje izdržljivosti, dugovečnosti, estetičnosti i, pre svega, mogućnosti reparacije. Parket se može obnavljati hoblovanjem i lakiranjem odnosno uljenjem. Koliko se parket puta može hoblovati, zavisi direktno od njegove debljine.

Za reparaciju parketa najbolje je pozvati parketare. Oni poseduju hoblericu (mašinu za hoblovanje parketa), znaju u kom smeru je potrebno hoblovati (drugačije je kod parketa sa ravnim ili dijagonalnim letvicama), vrše i gitovanje parketa, tj popunjavanje sitnih rupa. Parketari će stručno nalakirati odnosno nauljiti parket, čime se obezbeđuje njegova dugotrajnost.

Međutim, ako se parket odlepio sa košuljice u većem delu stana, ako je došlo do izlivanja veće količine vode te se isti pogidao od podloge ili ako je toliko puta već hoblovan da se skroz istanjio, najbolje je postaviti novi parket.

Jeftinija opcija jeste laminat. Ova višeslojna, kompozitna podna obloga ima mnoštvo prednosti: ima dobre mehaničke karakteristike, nešto je otporniji na vodu od parketa, može se javiti u mnoštvu dezena, čak imitirati beton i prirodni kamen. Međutim, ima i izvesne mane: znatno je kraćeg životnog veka od parketa, manje otporan na ogrebotine i abrazivne čestice, nema mogućnost reparacije.

Montaža stolarije

Ukoliko vam je konstantna kondenzacija na prozorima, stalno dopire hladan vazduh iako su prozori zatvoreni, širi se buđ na spojevima stolarije i zida, stolarija se otvara/zatvara sa poteškoćama, čujete spoljnu buku kao da ste na ulici premda su prozori zatvoreni, to su jasni znaci da vam je potrebna zamena stolarije. Renoviranje doma je idealna prilika za to.

Uvek birajte energetski efikasnu stolariju sa dvostrukim ili trostrukim staklom. Za koju god se stolariju odlučite važno je da ona bude pravilno montirana od strane stručnjaka, kako se ne bi stvarali toplotni mostovi.

Dobri majstori za renoviranje će sprečiti potencijalne probleme u budućnosti i omogućiti da vaš dom bude funkcionalan i estetičan.

Zatvoreno za komentare.