Hladno i vlažno vreme, a pride i vetar kao preovlađujuće manifestacije jesenjeg vremena, nalažu i druga pravila nege, kako kože, posebno lica i ruku, tako i kose.
Foto: Shutterstock
Hladnoća negativno utiče na lučenje masnoća, jer lojne žlezde na niskim temperaturama, odnosno već na oko desetak stepeni, rade sporije i luče manje masnoće, pa koža automatski postaje manje masna.
Kada se tome doda i uticaj vetra, koji na svoj način suši kožu, nije teško zaključiti da su koži neophodne masnije kreme, dakle one koje sadrže više ulja.
Foto: Shutterstock
Ruke koje smo letos prali hladnom vodom, sada traže toplu, a topla voda, poznato je, isušuje kožu. Isušuju je i savremeni načini zagrevanja stanova, najviše parno, a zatim i grejanje na struju.
Suvoj koži ruku potrebna je glicerinska krema. I naravno, da kremu za ruke počnemo da nosimo svugde sa sobom, kako bi po potrebi ruke namazali i kada smo van kuće.
Foto: Pexels
Osim kreme za ruke, torbe bi trebalo da dobiju još jednog redovnog stanovnika – balzam za usne. I to odmah, pre nego što usne ispucaju zbog prvih hladnoća.
Na niske temperature posebno je osetljiva koža oko očiju. O njoj je najbolje povesti računa uveče pred spavanje, nanošenjem maske koja će nahraniti i obnoviti kožu oko očiju.
Foto: Shutterstock
Koža lica se u jesenjem periodu brže iziritira nego inače zbog čega se u porama nakupe razne nečistoće. To zahteva temeljnije čišćenje lica pri čemu treba voditi računa da se koriste sredstva koja odgovaraju tipu kože, kako se čišćenjem ne bi napravilo više štete nego koristi.
Foto: Shutterstock
Posebnu pažnju bi valjalo posvetiti kosi. Ona u ovom periodu inače pojačano opada pa je češća upotreba hranljivih sredstava za regeneraciju više nego neophodna.