Farbanjem kosi dajemo željenu nijansu boje ali joj mnogo uzimamo. Farbana kosa gubi svoju prirodnu zaštitu i zato joj je potrebna posebna nega kako bi stvarno delovala lepo.
Foto: Shutterstock
Balzam za raščešljavanje
Farbana kosa je veoma često i suva pa je teško raščešljati. Zbog toga se veoma lako može desiti da joj se krajevi iskrzaju. Zato je posle pranja farbane kose neophodno koristiti posebni regenerator za farbanu kosu i naneti ga prema uputstvu.
Foto: Shutterstock
Balzam omekšava kosu, vraća joj bar deo starog sjaja i živosti i pomaže da se mnogo lakše raščešlja. Pri češljanju treba biti veoma strpljiv i nežan i ponašati se prema kosi kao nečem što nam je važno i što treba sačuvati lepim a to se postiže laganim pokretima koji ne kidaju i ne čupaju vlasi.
Redovno šišanje
Suvoća farbane kose u velikom broju slučajeva ima još jednu posledicu, a to su rascvetali krajevi zbog kojih kosa ne izgleda ni lepo ni negovano.
Foto: Shutterstock
Ovome se staje ukraj redovnim skraćivanjem kose, a to znači da otprilike jednom mesečno kosu treba šišati. I to ne mnogo. Da bi opet delovala lepo, dovoljno je skratiti samo za centimetar do dva.
Pakovanja vraćaju sjaj
Foto: Shutterstock
Osim redovnog stavljanja balzama, posle pranja kose je preporučljivo i povremeno stavljanje dobrih pakovanja, koja će kosi vratiti poželjan, stari sjaj.
Bez fena i pegle
Foto: Pixabay
Ni prečesto feniranje ne prija farbanoj kosi jer ona, budući da je suva i prilično mrtva, slabo podnosi tretiranja kao što je feniranje, ali i druge tehnike, recimo peglanje kose. Iz istog razloga valja izbegavati svako zatezanje kose, pa i vezanje gumicom za kosu.
Ulje protiv naelektrisanja
Zbog kapa, šalova, džempera koje nosimo kada je hladno, kosa se zna naelektrisati a takva kosa brže propada.
Foto: Shutterstock
Hranljiva ulja, kao što su maslinovo, bademovo ili kokosovo a koja se nanose na kosu posle sušenja deluju dvojako, hrane kosu i pomažu da se spreči stvaranje elektriciteta na njoj u dodiru sa sintetičkim materijalima.