Odgovor na pitanje zašto kosa postaje seda krije se u pigmentima u ćelijama vlasi kose. To je ono što određuje boju kose, ali i trenutak kada će ta boja početi da se gubi, a kosa da sedi…
Foto: Pexels
Generalno, do pedesete godine, polovina populacije izgubiće boju u 50 odsto vlasi svoje kose. U proseku, muškarci sede više nego žene, naročito belci. Ali, zašto se to uopšte događa?
Da bismo to mogli da razumemo, prvo moramo da razumemo šta određuje boju kose, piše britanski "Miror".
U vlasima kose nalaze se melanociti koji stvaraju pigmente urastajući u vlasi kose. Postoje dva tipa melanina, eumelanin i feomelanin.
Eumelanin stvara crne i smeđe, a feomelanin crvene i žute pigmente, i od zastupljenosti tih pigmenata zavisi da li će osoba imati crnu, smeđu, plavu ili riđu kosu. Jedna od posledica starenja je i slabljenje sposobnosti melanocita da nastavi da stvara pigmente.
Kosa raste u ciklusima, faza rasta traje između tri i pet godina, a onda se folikul isključi na oko tri meseca, da se "odmori" i pripremi za novu fazu rasta. Te faze se konstantno ponavljaju, ali kad zađemo u određene godine, naše telo više nije tako "dobro" u stvaranju nove kose.
"Naučnici su već odavno utvrdili da bi efikasan način sprečavanja pojave sedih bilo produžavanje života melanocita u korenu dlake, tako što bi ga zaštitili od propadanja, ili proširivanje 'rezervoara' melanocitnih matičnih ćelija koje se nalaze u gornjem delu folikula vlasi, tako da pigmenti nastave da se nadoknađuju", kaže dr Rodni Sinkler, profesor dermatologije na Univerzitetu u Melburnu.
Da li postoji "lek" protiv sedih? Pa… naučnici se trude. Ali, izgleda da je lek protiv sedih, kao i lek protiv ćelavosti ipak još "na dugom štapu"…