Uporne bubuljice sa lica ponekad ne žele da odu ma koliko se trudili! Ako možete da predvidite gde će se pojaviti vaša sledeća bubuljica kao što možete da pogodite kad ćete dobiti sledeću menstruaciju, onda ni ne čudi što se ona stalno pojavljuje na istom mestu.
Foto: Shutterstock
Na svu sreću postoje neki koraci koje možete da preduzmete kako biste stali na kraj ovom krugu. Evo šta sve morate da znate o ovim bubuljicama i kako da ih se rešite jednom zasvagda.
Bubuljice koje otiču i nikada ne probijaju na površinu kože poznate su po tome što se pojavljuju uvek na istom mestu. Javljaju se kada se pore začepe i masnoća iz kože ne može da probije na površinu. Kada se to desi masnoća formira balonkastu formu ispod kože i onda se javi otok. Ukoliko imate velike ciste koje mogu da ostave iza sebe ožiljke, lekar može da vam prepiše kontracepcijske pilule, antibiotike ili neki sličan tretman.
Ako ste nekada cedili beli deo bubuljice, postoji mogućnost da niste sve iscedili pa se bubuljica može opet upaliti. Iritacija ili izloženost bakterijama može da dovede do pojave bubuljice odmah pored nje. Može da izgleda kao da je u pitanju jedna te ista bubuljica, ali to nije tačno. Najbolje je da ne cedite bubuljice, sem ukoliko niste pravi profesionalac. Ukoliko ne možete da odolite od čačkanja bubuljica i tako sprečite da se pore opet zapuše.
Foto: Shutterstock
Dodirujete li vaše lice rukama kada ste pod stresom? Dezinfikujete li telefon? Ovo sve dovodi do razvoja akni mehaničkim putem, akne koje su uzrokovane toplotom, prljavštinom i pritiskom. Pored toga što ne biste trebali da dodirujete vaše lice pokušajte da čistite vaš telefon jednom nedeljno između dužih razgovora.
Dešava se da je pod uticajem androgenih komponenti povećana aktivnost žlezdi. Dešava se uvek u istom delu lica i to na donjem delu obraza, vilice i vrata. Dešava se drastična promena usled promene hormona. Često se pribegava hormonskoj terapiji kako bi se ove bubuljice stavile pod kontrolom.