Odlučili ste da nabavite psa i tako steknete još jednog najboljeg prijatelja?
Foto: Pexels
Bez obzira da li već duže vreme razmatrate ovu ideju ili ste se neočekivano zaljubili u štene koje ste videli na ulici, treba da znate da su prvi zajednički dani uzbudljivi i zabavni, pomalo naporni, ali svakako predstavljaju jedinstveno iskustvo.
U nastavku teksta vam donosimo nekoliko saveta koji će vam pomoći da obezbedite da se novi član porodice što bolje prilagodi novom domu.
Da bi se štene što lakše adaptiralo na novu sredinu i osećalo se bezbedno, važno je da postoji mesto koje je namenjeno samo njemu i koje će mu pružiti svu potrebnu toplinu.
Danas na tržištu možete pronaći najrazličitije korpe, jastuke ili krevete za pse koji se lako održavaju. Krevet za psa može biti plastičan, od pruća ili bilo kog drugog čvrstog materijala koji pas neće moći lako da pregrize.
Postavite korpu za spavanje u ograničen prostor iz kojeg su uklonjena sredstva za čišćenje, otrovne biljke i električni kablovi.
Kako se vaš mezimac ne bi osećao usamljeno, u krevetić možete da smestite plišanu igračku.
Dimenzija ležaljke mora da odgovara veličini psa.
Takođe, treba nabaviti jednu posudu za hranu i jednu za vodu. One od nerđajućeg čelika su najbolje jer se lako čiste i manje je verovatno da će se prevrnuti.
Kada je reč o ogrlici i povocu, treba da ih prilagodite veličini psa i njegovim potrebama. Zato kupovinu za svog ljubimca obavite u specijalizovanoj prodavnici, poput bubipetshop.rs.
U nameri da brzo naučite štene da se odaziva, savetujemo vam da ga često dozivate njegovim imenom.
Ponavljate ime veselim tonom, a poželjno je i da ga mazite dok to radite.
Na taj način će štene svoje ime i zvuk vašeg glasa povezati sa nagradom i uživanjem.
Foto: Pexels
Prva godina života je ključna za zdravlje pasa. Mnogo je stvari na koje treba obratiti pažnju.
Kako biste vašem ljubimcu obezbedili ishranu u skladu sa rasom i uzrastom, najbolje je posavetovati se sa odgajivačnicom ili veterinarom i saznati koja je hrana najprikladnija za njega.
Dakle, vašem štenetu može biti potrebno do tri puta više kalorija, proteina, vitamina i minerala po kilogramu telesne težine nego odraslim psima, ali i posebna ishrana koja cilja na zube, kosti i mišiće.
Zbog toga se preporučuje upotreba posebne hrane za štence.
U prva 3 do 4 meseca štene hranite najmanje 3 puta dnevno, a kasnije smanjite hranjenje na 2 puta dnevno, a količinu hrane birajte prema uputstvu na pakovanju.
Pored hrane, možete mu uvesti i suplemente koji se daju kao dodatak obroku, kako bi se vaš pas pravilno razvio i bio zdrav.
Pored toga, uvek imajte na raspolaganju činiju sa svežom i čistom vodom.
Prve godine obavezno hranite štene kvalitetnom hranom kako biste mu obezbedili sve što mu je potrebno za pravilan rast i razvoj.
Proces socijalizacije psa počinje od prvog dana kada pas dođe kod vas. Obratite pažnju na prvi susret sa članovima porodice, posebno decom, dok štene držite na povocu.
Od prvog dana ga treba učiti kućnom redu, da bi lakše usvojilo pravila. Time ćete izbeći problematično ponašanje kao što su uništavanje stvari po kući, lajanje i neposlušnost.
Budite oprezni kada predstavljate svoje novo štene drugim kućnim ljubimcima. Prilikom upoznavanja šteneta sa starijim psom, poželjno je da oboje budu na povocu i da u početku ne ostaju sami zajedno.
Ako upoznajete štene sa mačkom, razmislite o otvoru na vratima kako bi mačka mogla da pobegne, ili jednostavno pustite mačku da sama priđe štenetu kada se oseća spremno.
Psi su društvena i radoznala stvorenja. Imaju potrebu da istražuju okolinu, tako da šetnje nikada ne bi trebalo da budu ograničene na obavljanje nužde vašeg psa.
Ako niste u mogućnosti da ga redovno izvodite napolje, zamolite člana porodice, prijatelja, komšiju ili unajmite profesionalnog šetača pasa i imajte na umu da štenad do četiri meseca starosti vrlo često treba da vrše nuždu.
Prilikom šetnje potrebno je zaštititi psa od štetnog uticaja, a na vama je da izaberete ogrlicu ili neko drugo sredstvo.
Foto: Pexels
Uvek imajte na umu da je štene odvojeno od svoje primarne porodice. Zato je važno da ga prihvatite kao ravnopravnog člana vašeg doma.
Promena sredine za štene je stresna situacija, a na vama je da mu to što više olakšate.
Pokušajte da mu kroz igru dajete hranu, mazite ga, počešite po stomaku.
Probajte igru nekim predmetom (poput stare krpe ili neke mekše igračke za pse). Igračke su neophodne psima da bi vežbali vilicu, razonodili se i potrošili višak energije.
Igračke sa mirisima će dodatno stimulisati psa na igru. Takođe, postoje i one koje se mogu ubaciti poslastice i do kojih pas treba da dodje.
Važno je voditi računa o zdravlju vašeg ljubimca, a u tome će vam u velikoj meri pomoći veterinar. Prilikom odabira veterinara, treba biti pažljiv.
Prodavnice kućnih ljubimaca, odgajivači, prijatelji koji imaju kućne ljubimce ili udruženja za zaštitu životinja mogu pomoći i preporučiti pouzdanog veterinara.
Dok je štene malo, odlazak kod veterinara je redovna aktivnost. Odrasli psi idu po potrebi ili na redovne preglede.
Štene mora biti vakcinisano najranije sa 60 dana. Vakcinišu se samo zdravi psi koji su uredno očišćeni od spoljašnjih i unutrašnjih parazita, a vakcine se evidentiraju u knjižici koju morate da vodite. Reč o važnom zdravstvenom dokumentu.
Veterinari koji ugrađuju mikročip dužni su da podatke o psu i njegovom vlasniku unesu u centralni registar pasa, a sertifikat dobijen tom prilikom mora da prati psa pri svakoj promeni vlasnika.
Nadamo se da vam je ovaj tekst pomogao da se što bolje pripremite za dolazak novog člana porodice u vaš dom.
Ukoliko budete ispratili naše smernice, ne sumnjamo da će vaš pas biti srećan i da će se brzo uklopiti.