Hijaluronski fileri, u skraćenoj verziji poznati kao hijaluron, su zaista revolucionarno otkriće u dermatologiji i medicinskoj estetici. Jedan tretman može dati trenutne rezultate i može biti prilično dugotrajan.
Foto: Shutterstock
Budući da znamo da imate puno pitanja o filerima, za vas smo sastavili listu nekih od najčešće postavljanih.
Šta su hijaluronski fileri?
Hijaluronski fileri su biokompatibilne supstance koje se ubrizgavaju u kožu posredstvom injekcije. Momentalno pružaju lift efekat, dodaju volumen, hidrataciju i vraćaju mlađi izgled određenim delovima lica koji pokazuju znake starenja.
Šta je hijaluronska kiselina?
Hijaluronska kiselina je molekul šećera koji se prirodno javlja u ljudskom telu i uglavnom se nalazi u koži - čak 50% celokupnog sadržaja. Preostali deo je prisutan prvenstveno u očnim jabučicama, suznoj tečnosti, zglobovima i ekstracelularnom matriksu.
Dok ne dostignemo 25 godina, proizvodimo obilne količine hijaluronske kiseline, zbog čega je naša koža u ovom dobu glatka, elastična i lišena bora.
Kada se nivo hijaluronske kiseline smanji, koža postaje suva, počinju da se pojavljuju prve bore, upali obrazi i usta gube volumen.
Kada navršimo 40 godina, polovina zaliha hijaluronske kiseline je izgubljena.
Šta se nalazi u filerima?
Tradicionalno postoje tri vrste dermalnih filera - na bazi hijaluronske kiseline, kalcijum hidroksiapatita i L-polilaktične kiseline.
Hijaluronski fileri su napravljeni od mekog gela koji se sastoji od hijaluronske kiseline neživotinjskog porekla. Radi se o poptuno biokompatibilnom sastojku koji naše telo vremenom razgrađuje.
Najpoznatiji fileri na bazi hijaluronske kiseline uključuju Restilane, Juvederm, Voluma i Belotero.
Ostali dermalni fileri, poput Radiesse, sastoje se od sintetičkih kalcijum hidroksilapatitnih mikrosfera suspendovanih u vodenom gelu. Kalcijum hidroksilapatit je prirodna mineralna komponenta koja se nalazi u kostima. Ove mikrosfere stimulišu vaš vlastiti kolagen. Vremenom telo razgrađuje kalcijum hidroksilapatit i gel, ostavljajući za sobom prirodni kolagen.
Sculptra je napravljena od sintetičke mlečne kiseline, koja se naziva poli-l-mlečna kiselina ili PLLA. Mlečna kiselina se takođe prirodno javlja u našim mišićima nakon vežbanja. PLLA ne sadrži životinjske proizvode, a prirodno je razgrađuju sopstveni enzimi u našem telu. Stimuliše rast prirodnog kolagena u telu, a rezultati mogu biti dugotrajni.
Za koja područja se mogu koristiti hijaluronski fileri?
Najbolja područja za upotrebu hijalurona su delovi lica koji zahtevaju popunjavanje tkiva.
Fileri se mogu koristiti za nadoknađivanje gubitka volumena i vraćanje strukturne potpore, pružajući vašoj koži mlađi izgled.
Hijaluronski fileri se veoma često koriste i za popunjavanje usana, budući da poboljšavaju njihov oblik, veličinu, simetriju i proporcije.
Obrazi se takođe mogu popuniti hijaluronom, kako bi lice postalo atraktivnije.
Kod nerazvijene brade isto tako nalazimo primenu hijalurona, kako bi ona izgledala projektovanije i proporcionalnije.
Nos se može korigovati hijaluronskim filerima radi poboljšanja njegovog oblika i konture.
Koje su prednosti hijalurona?
Starenjem gubimo volumen u ključnim delovima lica. Ovo doprinosi nastanku finih linija, bora, opuštenoj koži, istanjenim usnama, podočnjacima i generalno starijem izgledu lica.
Hijaluronski fileri se mogu koristiti za obnavljanje gubitka volumena, izravnavanje finih linija i bora i poboljšanje kontura kako bi se postigli prirodni rezultati bez promene izraza lica. Određeni fileri se takođe mogu koristiti za korekciju ožiljaka.
Koliko dugo traju rezultati?
Rezultati se vide odmah nakon tretmana, mada se efekat postepeno poboljšava tokom narednih 2-4 nedelje.
Efekti filera su dugotrajni, ali ne i trajni. Rezultati traju od 6 meseci do 2 godine, u zavisnosti od niza faktora, uključujući starost pacijenta, tretiranu površinu, vrstu korišćenog filera, količinu korišćenog filera i način života pacijenta.
Da li je ovaj tretman bolan?
Većina pacijenata doživljava samo blagu nelagodnost. Lokalni anestetik u vidu kreme se može naneti na kožu pre tretmana radi ugodnijeg iskustva.
Mnogi fileri su takođe formulisani sa lidokainom kako bi se smanjila nelagodnost.
Da li je postignuti efekat prirodan?
Kada se hijaluron koristi u odgovarajućoj količini i postavi na pravo mesto, rezultat je prirodan. U rukama iskusnog lekara koji ima široko znanje o anatomiji lica, krajnji ishod jednostavno poboljšava vaše sopstvene crte lica - a neće promeniti vaš lični opis.
Kako izbeći neprirodne efekte filera?
Najbolji način da se izbegnu takvi efekti je odabir ugledne ordinacije u kojoj tretmane u polju estetske medicine obavljaju iskusni, kao i kvalifikovani lekari. Svakom postupku prethodi konsultacija na osnovu koje će vam lekar ponuditi tretmane adekvatne vašim očekivanjima i istovremeno prilagođene vašem jedinstvenom izgledu i karakteristikama.
Cilj upotrebe hijaluronskih filera je postizanje najprirodnijeg izgleda, jer dobro izveden tretman ne treba da promeni pojedinačne crte lica, već samo da eliminiše nedostatke i poboljša sveukupno zadovoljstvo sobom.
Botoks ili fileri?
Botoks je preparat koji se koristi u estetskoj medicini i sadrži moćan neurotoksin - botulinum toksin. Deluje tako što slabi ili potpuno ometa prenos nervnih signala kroz mišiće. Botulinum toksin se najčešće koristi za zaglađivanje bora, smanjenje izražene ekspresije lica i prekomerno znojenje.
Botoks se najčešće koristi u gornjim delovima lica. Po pravilu pronalazi primenu u tretmanu bora nastalih kao rezultat dinamičnog rada mišića, takozvanim mimičnim borama, koje uključuju horizontalne i vertikalne linije čela i bore oko očiju.
Nasuprot botoksu, hijaluronski fileri se najčešće primenjuju za smanjenje dubokih nazolabijalnih nabora, modeliranje usana, korekciju zakrivljenosti nosa, modeliranje kontura lica i smanjenje ožiljaka. Ako postoje indikacije, lekar svakako može odlučiti da kombinuje obe pomenute metode.
Koji su rizici i neželjeni efekti filera?
Generalno, hijaluronski fileri se smatraju veoma sigurnim. Koristimo samo proizvode sa dokazanim sigurnosnim podacima. Hijaluronska kiselina je supstanca koja se prirodno javlja u ćelijama kože, pa ne postoji rizik od alergijskih reakcija. Čak i ljudi sa osetljivošću na hranu mogu bezbedno da prime hijaluronske filere.
Brendovi filera koje koristimo dostupni su u više od 90 zemalja i koriste se kao kozmetički tretmani već više od dve decenije sa odličnim podacima o bezbednosti.
Najčešće reakcije nakon tretmana mogu da budu crvenilo, otok, modrice, svrab i osetljivost. Ovi simptomi su obično blagi i kod većine pacijenata se spontano povlače za 1-7 dana. Ostali neželjeni efekti su zaista vrlo retki.