Preseljenje u novi dom je zasigurno jedna od stvari sa kojima će se gotovo svako od nas u jednom trenutku života susresti.
Foto: Pexels
Ne možemo da kažemo da su selidbe omiljena aktivnost budući da ono zahteva toliko posla, a vrlo često izaziva stres i nervozu kod nas.
Međutim, iako sam proces selidbe ume da bude izuzetno naporan i iscrpljujuć, gledajte na to sa neke vedrije strane - selidba znači nov početak, novi i lepši dom, nove životne šanse, nova poznanstva.
Selidba porazumeva da vi praktično treba ceo svoj život da spakujete u svega par kofera i kutija što baš i nije tako jenostavno i izvodljivo. S obzirom da stvari poput kreveta i ormara ne možete da spakujete u kofer, za to će vam biti neophodna pomoć agencija za selidbu.
Ukoliko se nalazite u srpskoj prestonici, nekoliko dana pre same selidbe kontaktirajte i angažujte usluge profesionalne selidbe u Beogadu koje će na brz i bezbedan način preneti sve stvari do vašeg novog doma.
Nakon ovoga, sledi onaj omiljeni deo selidbe a to je uređenje vašeg novog doma.
Ukoliko ste ljubitelji minimalizma, i volite da sve oko vas bude uredno, praktično i funkcionalno, nastavite sa čitanjem jer ćemo u nastavku teksta govoriti upravo o tome kako vaš novi dom da uredite po minimalističkom stilu.
Kada kažemo minimalizam, većina ljudi pomisliće dosadno, monotono, budući da je jedna od odlika minimalizma svedenost, bez previše ukrasa i detalja. Međutim, minimalizam ne mora nužno da bude dosadan i jednostavan.
Minimalizam podrazumeva kombinaciju raznih materijala poput keramike, drveta, stakla te možemo reći da je ključ u idealnoj kombinaciji različitih materijala kako bi se postigao uravnotežen i moderan izgled enterijera.
Uređenjem doma po minimalističkom stilu doprinećete većoj prozračnosti prostora i učiniti da vaš dom vizuealno izgleda veći, te je upravo ovakav stil idealan za mali stan ili kuću manje kvadrature kojima je najveća mana nedovljno prostora.
Dakle zaključujemo da su praktičnost, funkcionalnost i jednostavnost boja glavna obeležja minimalističkog uređenja enterijera.
Kada je reč o paleti boja u minimalizu, glavno pravilo je da boje budu svetle, budući da je akcenat na prozračnosti te se kao idealne boje nameću bela, svetlo siva i krem boja.
Kako bi postigli pun efekat minimalizma, preporuka je da boja bude što manje. To znači da bi trebalo da korisite neke od gore navedenih boja ili njihovu kombinaciju kako bi se nijanse prelivale jedna u drugu i kako bi postigli taj efekat prozračnosti.
S druge strane, ukoliko birate svetlije boje za zid, pravilo je da podovi budu tamnije boje.
Takođe, s obzirom na to da minimalizam zahteva što jednostavniji izgled, retko gde ćete videti da domovi uređeni po minimalističkom stilu imaju tepihe- pre parket ili jednostavne pločice bez mnogo detalja.
Foto: Unsplash
S obzirom da minimalizam predstavlja jedan od najjednostavnijih dizajnerskih stilova, onda i nameštaj kao i svi drugi elementi u vašem domu treba upravo da budu takvi - jednostavni.
Kada birate nameštaj, gledajte da to ne budu glomazni komadi koji zauzimaju većinski deo prostora, već manji nameštaj svetlijih boja koji odiše jednostavnošću, a koji će vaš prostor učiniti modernijim i elegantnijim.
Osim garniture, ni sa ostalim nameštajem ne bi trebalo da preterujete posebno kada je reč o dvevnoj sobi. Takav prostor treba da bude funkcionalan, a ne pretrpan foteljama, komodama, stolicama od kojih nemate prostora ni da se okrenete.
Važno je prostor oplemeniti samo stvarima, odnosno komadima nameštaja koji su zaista neophodni, jer preterano gomilanje nameštaja više nije odlika minimalizma.
Nameštaj u minimalističkom stilu treba da bude nepravilnog oblika, neobičnih linija, odnosno da se što više koriste razni geometrijski oblici.
Ono što je u poslednje vreme popularno kada je reč i dizajnu enterijera jesu zidne police, jednostavnih oblika koje se neće preterano isticati u prostoriji.
S obzirom da minimalizam počiva na što većoj slobodi i funkcionalnosti prostora, onda se iz toga zaključuje sledeće - što manje detalja i ukrasa, to bolje.
Naravno, nećete pogrešiti ukoiko vaš dom uredite nekim sitnim dekorativnim detaljima ali vodite računa o njihovoj veličini kao i broju kako bi samo upotpunili prostor, a ne pretrpali.
Kao jedan od sitnih detalja idealnih za dekorisanje prostora u minimalističkom stiu jesu viseći, elegantni lusteri sa kojima ćete ujedno postići i osvetljenost enterijera koja se toliko ističe u minimalizmu.
Pored jednostavih zidnih polica koje će same po sebi izgledati dekorativno, sveže cveće u velikoj, staklenoj vazi isto tako može doprineti tome da postignete minimalistički izgled, a nešto što je u poslednje vreme popularno gotovo širom sveta jeste sušena trava, pozata po imenu pampas koja uz adekvatnu vazu može izgledati vrlo efektno.
Kao što vidite, uređenje doma u minimalističkom stilu ne mora da bude hladno i dosadno. Dovoljno je samo da pratite pravila ovog stila i da umete da napravite idealnu kombinaciju različitih materijala kako bi postgli elegentan, a jednostav stil kakav je upravo minimalistički.
Ukoliko se odlučite da vaš dom uredite po ovakvom stilu, pratite naše savete kako bi stvorili udoban i jednostavan dom za vas!