Dolazak bebe u kuću je najradosniji događaj za porodicu, koji podrazumeva i promene u delu prostora koji će postati bebino malo carstvo. Ukoliko će za prinovu biti opremljena zasebna prostorija a ne samo jedan kutak u spavaćoj sobi roditelja, mogućnosti za kombinovanje nameštaja, osvetljenja, opreme i boja su velike.
Foto: Pixabay
S obzirom da tokom prve godine života novorođenče provede spavajući između 15 i 20 sati dnevno, jasno je da je izbor kreveta za bebu veoma važan. Pogotovo kada se zna da će u njemu dete spavati do treće godine. Uz krevetac neophodne su komoda i police, zavese i prostirke, ali sve to zavisiće od raspoložive kvadrature.
Porodice koje čekaju prinovu upravo zbog dolaska novog člana familije odlučuju i da reše trajno stambeno pitanje da bi od prvih dana svako imao svoju sobu.
U redovima koji slede pokušaćemo da vas podsetimo šta biste prilikom uređenja životnog prostora morali da imate u vidu, ako je moguće pre nego što beba stigne.
Razmislite o kupovini novog stana - bez suvišnih kvadrata, a komotno svakom članu porodice
Ma koliko kupovina novog stana bila skupa investicija činjenica je da projektanti i arhitekte nastoje da kupcima osmisle na što manje kvadrata sve prostorije, funkcionalno ih povežu i svaki zid učine korisnim, ako je moguće pridodaju i terasu.
Nema uskih hodnika, prolaznih salonskih prostorija i visokih plafona kao u starogradnji između dva svetska rata - sada je poželjno da svaka soba bude funkcionalna, prostrana, bez mnogo nameštaja.
Naselje Voždove kapije je interesantan primer takve arhitekture koju odlikuje ograđeno zelenilo u kome stanari, posebno, ukoliko imaju bebu mogu da se prošetaju.
Dakle, u novom stanu ili u onom koji već imate sem krevetića trebalo bi obezbediti mesto za pelene, bebinu odeću, i druge sitnice.
Neophodan nameštaj za bebinu sobu
Da bi beba od prve noći mirno spavala, bila hranjena i napredovala, neophodno je da sve u njenom okruženju bude brižljivo odabrano. To pre svega znači bez glomaznih ormara, debelih zavesa, čupavih prostirki i tepiha.
Neophodan nameštaj u bebinoj sobi:
- krevetić za bebu, pamučna posteljina bez jastuka (umesto koga se stavlja čista ispeglana presavijena pelena)
- kvalitetni dušek od prirodnih materijala, antialergijski
- komoda
- sto za presvlačenje i prepovijanje (sa toaletnim potrepštinama u blizini poput kremica, kupki, vlažnih maramica)
- police za igračke, fotografije, noćnu lampu
- fotelja ili manji ležaj na kome bi mogla da sedi i predahne mama
- tepih koji se lako održava a koji će “prigušiti” korake kada izlazite iz sobe
- zavese koje se lako održavaju
Ne mora sve da bude roze ili plavo
Generalno u dekoraciji se preporučuje ograničavanje na tri boje, mada se neki prilikom bojenja zidova i biranja nameštaja odmah opredeljuju za jednu dominantnu boju – belu, krem, svetlo sivu.
Sve manje roditelja robuje roze boji za devojčice i plavoj za dečake, posebno kad je reč o štramplicama, zekama, majčicama ili džaku za spavanje da bi, kada dođe sledeća prinova, ta odeća bila upotrebljiva bez obzira na pol deteta. Ili poklonjena rodbini koja očekuje prinovu.
Ipak, ne zaboravimo i druge stvari koje beba mora da ima. Flašice i cucle su prve na spisku, ali ukoliko beba svoje obroke dobija na majčinim grudima do šestog meseca, ne mora ih biti više od dve i to pre svega zbog davanja vode.
Foto: Pixabay
Bez flašica, mede i kolica se ne može
Gotovo svako dete još u prvim danima dobije neku plišanu igračku koja bude ostavljena u krevetić “da se njome igra kada malo poraste”. Taj zeka ili meda postanu obično detetu i drug u igri i i jastuk kada se kasnije uspavljuje samo.
Da bi uvek bile na jednom mestu i ostale igračke mogu da budu u kutiji. Izbor je veliki, od onih sa točkićima koje podsećaju na vagon vozića do plastičnog “kovčega sa blagom”.
U kolicima se, sem u krevetiću, najlepše spava, ali iz kolica se u šetnji otkriva nepoznato okruženje. Ima ih teških, lakih, onih kojima se sedeći deo može skloniti sa točkova i prebaciti na zadnje sedište automobila.
Interesantno je da nema roditelja ili bake i deke koji malom mezimcu ili mezimici ne nabave vrtešku koja se montira na krevetac da bi leptirići i ptičice zabavile bebu, kada se probudi, ili čeka svoj obrok.
Nekoliko lampi za bebinu sobu
Da bi kako rastu bebe primetile šarenilo u okruženju i znatiželjno gledele oko sebe, neki roditelji se potrude da dominantna boja zidova bude svetla, ali detalje oboje u zeleno, roze ili narandžastu boju.
Umirujuće boje podstiču san i želju za odmorom, kažu upućeni, a to su biserno siva ili bež boja. Kod stola za presvlačenje na zidu bi trebalo imati nešto obojeno u narandžasto, ljubičasto, jarko žuto, da bi se probudila čula deteta i izazvala dečje interesovanje.
Da biste bebi stvorili maksimalnu udobnost, postavite nekoliko svetiljki, različite jačine, ali ih vrlo pažljivo birajte i razmestite.
Jer svetlost mora biti u jednom momentu nežna da je umiri i da je podstakne da zaspi, ali i “razigrana” da detetu pomogne da se probudi. U suštini je vrlo značajno da osvetljenje bude funkcionalno a stvara prijatan ambijent.
Roditelji zajedno brinu o svom detetu
Dok je beba još sasvim mala, ne preporučuje se postavljanje vrteški za krevetac, bučnih muzičkih igračaka jer je to zabava koja će detetu prijati tek sa pet-šest navršenih meseci.
Ukoliko će krevetić za novog dragog člana porodice biti dodat u roditeljsku sobu tu je mnogo manje posla za uređivanje. Privikavanje na režim spavanja i buđenja zbog hranjenja bebe u početku posebno će teško padati mami, ali pedijatri preporučuju da beba uvek spava u svom krevetu - svom carstvu.
Sve drugo, počev od opreme i nameštaja do vaspitanja je ono što će svom detetu ili deci uz dogovor obezbediti mama i tata zajedno.