Najvažnije o kripto prevarama - obratite pažnju na najučestalije prevare

Najvažnije o kripto prevarama – obratite pažnju na najučestalije prevare

Zbog brzine transakcija, prihoda koji mogu nastati usled volatilnosti tržišta kriptovaluta i mnogih drugih pogodnosti, na žalost, privlače pažnju prevaranata. Najvažnije stvari o kripto prevarama.

Foto: Eenvato elements

Deo problema leži u niskom nivou poznavanja i razumevanja ove oblasti od strane trgovaca kriptovalutama. Tako prevaranti stalno pronalaze nove načine da iskoriste popularnost kriptovaluta i prevare pojedince koji im predaju svoja sredstva.

U nastavku vam dajemo više informacija o najčešćim kripto prevarama, koje će vam pomoći da ih dobro upoznate.

1. Kripto prevare na društvenim mrežama

U digitalnom dobu su društvene mreže mesto deljenja informacija, ali istovremeno i teren na kome se sve češće odigravaju različite prevare. Kripto-investitori su svakodnevno izloženi ovakvim aktivnostima na društvenim mrežama. Nekoliko uobičajenih prevarantskih tehnika na društvenim mrežama su:

• Lažni nalozi poznatih ličnosti- prevaranti obično otvaraju lažne naloge sa imenima osnivača poznatih kripto-projekata, poznatih investitora ili ličnosti iz sveta modernih tehnologija. Zatim taj nalog pune sadržajem koji na uverljiv način pokazuje podršku te ličnosti nekom kripto-projektu ili investiciji.

• Lažni giveaway- oni koji žele da prevare korisnike društvenih mreža, često koriste lažne nagradne igre ili poklone kako bi privukli što više korisnika. Sve to sa ciljem da korisnici podele svoje tajne kripto-ključeve ili uplate sredstva pod izgovorom da će dobiti neku nagradu.

• Phishing kroz skraćene linkove- ova taktika se često koristi kako bi se maskirale lažne veb stranice ili phishing sajtovi. Te stranice imaju i te kako autentičan izgled, koji može da zavara, pa korisnici onda ostavljaju svoje kripto-informacije ili ključeve.

2. Kripto prevare sa upotrebom veštačke inteligencije

Razvoj veštačke inteligencije (AI) poslednjih godina je u porastu, a sa njim dolaze i zloupotrebe ove tehnologije. Tako je primećeno povećanje sofisticiranih kripto-prevara koje koriste AI tehnologiju. U nastavku vam donosimo tri najčešće:

• Generisanje lažnih informacija - AI algoritmi mogu da analiziraju i generišu veliki broj lažnih informacija koje mogu imati uticaj na kripto-tržište. Ovakve vrste prevara uključuju lažne vesti o određenim kriptovalutama i projektima, kako bi se stvorila lažna slika o njihovom uspehu.

• Personalizovani phishing napadi - AI može da analizira informacije sa društvenih mreža i iz drugih izvora kako bi kreirao personalizovane phishing poruke. One imaju cilj da targetiraju posebna interesovanja pojedinca ili one koji su već imali određene kripto-transakcije.

• Automatizovane ponude i ICO-ovi - projekti čiji je cilj da prevare potencijalne kripto-investitore, koriste AI za automatsko generisanje lažnih ICO-ova i investicionih ponuda. Prepoznaćete ih po tome što često obećavaju nerealne prinose na investicije, a AI će kreirati ponude koje vrlo precizno targetiraju ciljnu grupu.

3. Ponzi šeme

Još jedan oblik kripto prevara su Ponzi šeme koje obećavaju brze i visoke prinose na ulaganje u kriptovalute. 

Piramidalna ili Ponzi šema je investiciona prevara za plaćanje postojećih investitora sredstvima prikupljenim od novih investitora, a nazvana je po Čarlsu Ponziju.

On je tokom 1920-ih je obećao investitorima povrat od 50 odsto u roku od nekoliko meseci za ono što je tvrdio da je ulaganje u kupone za međunarodnu poštu. Opširnije na sajtu bbc.com.

U ovim šemama prevaranti obično nude nerealne povrate kako bi privukli nove investitore, a novac od novih ulaganja koriste se za isplatu ranijim ulagačima.  Međutim, ovaj način rada i isplata ne može opstati dugo vremena i na kraju se uruši, ostavljajući velik broj ljudi s gubicima.

Budite oprezni kada vam kompanije ili pojedinci garantuju brze i nerealne prinose. Istražite kompaniju i ljude koji stoje iza projekta pre nego što uložite bilo kakav novac.

Korišćenje proverenih kripto menjačnica

Jedna od najčešćih kripto prevara je kreiranje lažnih kripto menjačnica koje izgledaju autentično, ali koje varaju korisnike na različite načine (moguće prevare uključuju manipulaciju sa cenama ili čak krađu sredstava korisnika, što je jako bitno o kripto prevarama).

Pre nego što se odlučite da uđete u svet kriptovaluta, dobro istražite tržište i pronađite kripto menjačnicu iza koje stoji kredibilitet. Ono na šta posebno treba da obratite pažnju je da ona ima licencu Narodne banke Srbije i Komisije za hartije od vrednosti. Na taj način su sredstva korisnika, koji trguju kriptovalutama u Srbiji, zaštićena u skladu sa Zakonom o digitalnoj imovini.

Sajtovi kripto menjačnica donose svakodnevne informacije o kretanjima cena kriptovaluta, pa tu između ostalog možete saznati i koja je cena Bitcoin-a danas. Ova informacija će biti korisna kako onima koji tek počinju da uče o digitalnoj imovini, tako i iskusnim trgovcima koji već imaju ozbiljan portfolio iza sebe.

I zapamtite da je najvažnije da uvek proverite izvor informacije, jer ćete samo tako biti sigurni da nije reč o još jednoj kripto prevari. Kada informacije tražite na proverenim mestima a ne na sumnjivim Telegram kanalima, gde prevaranti vrebaju trgovce kriptovalutama, onda je i mogućnost da budete žrtva prevare mnogo manja.

Ukoliko smatrate da ste Vi ili neko koga poznajete žrtva prevare, potrebno je da se obratite nadležnim organima.

Zatvoreno za komentare.