Predstavljena raskošna monografija - "Moderni Beograd 1918-1941."

Predstavljena raskošna monografija – „Moderni Beograd 1918-1941.“

Na svečanosti koja je upriličena u Belom dvoru, u prisustvu Prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića, predstavnika izdavačke kuće „Data Status“, autora Dušana Babca i Tijane Antonijević, kao i predstavnika Vlade Republike Srbije, SPC, diplomatskog kora, kulturnih institucija i javnog života Srbije - predstavljena je raskošna monografija „Moderni Beograd 1918-1941.“, koja predstavlja svojevrsni omaž srpskoj predstonici i njenom razvoju u modernu evropsku metropolu sa sopstvenim identitetom.

Foto: Aleksandar Stojanović

Vizuelno raskošno delo, sa više od osamsto retkih ilustracija kao kulturno-istorijski dokument, daje uvid u razvoj kroz koji je Beograd prošao prateći trendove u umetnosti, arhitekturi, kulturi i društvenom životu postajući kulturni i urbani centar ne samo Balkana već i Evrope, tokom prve polovine XX veka. Monografija „Moderni Beograd 1918-1941.“ osim vizuelnog „bogatstva“ dubinski istražuje i dokumentuje ključne trenutke u razvoju grada, čineći je neprocenjivim resursom za sve ljubitelje istorije, urbanizma, arhitekture, kao i za širu akademsku zajednicu.

Monografija je na srpskom, engleskom i ruskom jeziku što je čini važnim ambasadorom Beograda na međunarodnoj sceni.

“Beograd zaslužuje jednu ovakvu knjigu, ona predstavlja vrata ka ne tako davnom, a tako zaboravljenom Beogradu. Pokazuje da su se vrlo slične stvari dešavale i pre sto godina, kao i da postoji kontinuitet koga nismo bili svesni. Ovo je jedina knjiga o Beogradu, koja nam daje uvid, posredstvom materijala koje smo dobili od privatnih arhiva, kao i različitih institucija, u život grada u najširem smislu te reči – u arhitekturu, urbanizam, stanovanje, likovnu i primenjenu umetnost, pozorište, muziku, operu, balet, fotografiju, film, sport, turizam, itd”, izjavio je autor Dušan Babac koji se ovom prilikom zahvalio izdavačkoj kući Data Status kao i Prestolonasledniku.

Predstavljena izložba obuhvata umetnička dela i predmete iz kolekcije Kraljevskog Dvora i drugih privatnih zbirki, koji prizivaju duh Beograda tog vremena i sećanje na zlatne dane naše prestonice, pre strašnih stradanja u Drugom svetskom ratu.

“Monografija predstavlja izuzetno delo, koje ne samo da beleži razvoj i transformaciju našeg glavnog grada kroz decenije, već i otkriva priče, ljude i vizije koje su ga oblikovale u moderan evropski centar kulture, umetnosti i arhitekture”, izjavila je Danijela Đurković, izvršna direktorka izdavačke kuće Data Status i dodala: “knjiga Moderni Beograd nije samo svedočanstvo prošlosti, već vodič za razumevanje savremenog Beograda i njegovog dinamičnog duha. Njen sadržaj nas podseća na očuvanje tradicije, ali i na potrebu za napretkom i inovacijama koji su uvek bili deo beogradske priče.”

Nj.K.V. Prestolonaslednik Aleksandar bio je domaćin promocije knjige "Moderni Beograd 1918 – 1941" i otvorio istoimenu izložbu u Belom dvoru koja, zajedno sa knjigom, oživljava i približava nam duh Beograda tog doba.

Foto: Aleksandar Stojanović

Ova knjiga čitaocima daje uvid u javni, ali i privatni život prestonice, kroz priče o balovima, žurkama, kafanama, klubovima, o novim životnim navikama. Posebna pažnja posvećena je sportskom životu, uključujući legendarni Beogradski gran-pri iz 1939. godine, poslednju veliku trku tog tipa pre početka Drugog svetskog rata. Monografija takođe beleži arhitektonski i urbanistički razvoja grada na koji je velikim delom uticala kraljevska porodice.

“Sama činjenica da je Kralj Aleksandar doneo odluku da svoje sedište iz centra grada preseli na Dedinje, uticalo je da na to da se stvori elitno naselje na području Dedinja, Senjaka i Topčidera gde su se imućni Beograđani selili gradivši velelepna zdanja. Takođe tokom ovog perioda nastala su i Profesorska, Učiteljska i Železnička kolonija, razvili su se delovi grada koje danas smatramo gospodskim”, objasnila je Tijana Antonijević, koautorka monografije.

Monografija “Moderni Beograd 1918-1941.” može se naći u knjižarama izdavačke kuće Data Status.

Zatvoreno za komentare.