Leto je uveliko tu i sa sobom je donelo vrelo sunce, ali i dugoočekivani odmor na moru koji će ublažiti posledice sunčane depresije. Baš zbog ovih 10, 15 ili 20 dana je leto za većinu nas omiljeni deo godine, ali sama priprema i pakovanje za put mogu biti puni stresa. Šta ne smete zaboraviti za letovanje?
Foto: Pexels
Da biste izbegli nepotreban stres i osigurali da ništa važno ne ostane kod kuće, donosimo vam detaljan vodič za pripremu za letovanje, sa spiskom svih esencijalnih stvari koje ne smete zaboraviti.
Putno osiguranje je vrsta osiguranja koja pruža finansijsku zaštitu i pomoć u slučaju nepredviđenih situacija tokom putovanja.
Obezbeđuje pokriće za medicinske troškove, gubitak prtljaga, otkazivanje putovanja, transport u slučaju potrebe za nastavkom lečenja u matičnoj zemlji i druge hitne slučajeve. Svako treba da ima putno osiguranje pre puta jer se nezgode mogu desiti bilo kada i bilo gde tokom istog.
Putno osiguranje vam omogućava da bezbrižno uživate u odmoru, znajući da ste zaštićeni od visokih troškova lečenja ili drugih neprijatnih situacija koje mogu nastati tokom putovanja.
Ovde kupite putno osiguranje online i prepustite se uživanju tokom odmora.
Pre nego što započnete pakovanje, važno je da razmislite o nekoliko ključnih stvari koje će vam olakšati ceo proces. Pakovanje zavisi od destinacije, dužine boravka i aktivnosti koje planirate.
Ako idete na aktivni odmor, važno je da ponesete udobnu odeću i obuću, dok za opuštajuće letovanje na plaži trebate laganu i prozračnu garderobu.
Bez obzira na destinaciju, neophodno je da sa sobom imate sva potrebna dokumenta i lične stvari. Osnovni spisak uključuje:
• pasoš;
• druga lična dokumenta;
• zdravstveno osiguranje;
• keš i kartice;
• listu hitnih kontakata, telefon i punjač.
Proverite datum važenja pasoša i napravite kopije važnih dokumenata, kao što su pasoš i vozačka dozvola. Takođe, osigurajte da imate potvrde o rezervacijama, i dovoljno keša raspoređenog na nekoliko mesta za svaki slučaj. Telefoni ambasada i hotela, kao i hitnih službi, takođe su korisni kontakti koje treba imati pri ruci.
Foto: Pexels
U vašu torbu spakujte vlažne i papirne maramice koje će vam biti od pomoći tokom celog dana bilo da se radi o osvežavanju lica ili čišćenju ruku.
Četkica i pasta za zube treba da budu prvi u neseseru, dok možete poneti i šampon za svaki slučaj, mada ćete ga uvek imati u hotelu. Za prvih nekoliko dana, ali i kasnije pred sam kraj letovanja, ma koliko crni bili, krema za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom i krema za posle sunčanja za smirivanje kože esencijalna su kozmetika za brigu o zdravlju kože.
Takođe, neka se u vašem koferu nađu regenerator za kosu, brijač i proizvodi za depilaciju, kao i parfem ili kolonjska voda, zarad apsolutne blistavosti na moru.
Prilikom pakovanja garderobe, uzmite u obzir dužinu boravka i planirane aktivnosti. Spakujte nekoliko ležernih majica, letnje haljine i suknje za dame ili košulju za večernje izlaske, šortseve i lagane pantalone.
Ležerne majice i šortsevi su idealni za dnevne aktivnosti, dok će vam letnja haljina ili košulja dobro doći za večernje izlaske.
Lagana jakna ili duks za svežije večeri biće korisni kada napolju malo zahladni, što je posebno slučaj na planinama u ovo doba dana.
Odaberite najudobnije moguće patike, kao i sandale i papuče u kojima će vam pre svega biti prijatno. U svakom slučaju, pokušajte da izbor garderobe maksimalno prilagodite aktivnostima i destinaciji, ali i da ponesete one stvari “za svaki slučaj”, koje nekako uvek zatrebaju.
Kada idemo na more, na kraju je ipak najvažnije da nam na plaži bude maksimalno udobno, jer ćemo upravo ovde provesti najveći deo dana.
Naočare za sunce su neophodne za zaštitu očiju (uvek birajte one sa UV zaštitom), dok će vam šešir ili kačket pružiti dodatnu zaštitu od sunca.
Torba za plažu treba da bude dovoljno velika da u nju stanu sve vaše potrepštine, od peškira do svih drugih sitnica.
Slušalice vam omogućavaju da uživate u omiljenoj muzici dok se opuštate na plaži, a dobra knjiga će vam pomoći da se potpuno relaksirate i utonete u avanture omiljenih likova dok slušate zapljuskivanje talasa o obalu mora.
Putovanje sa decom zahteva dodatnu pažnju, pripremu, ali i strpljenje.
Za malo starije mališane biće potrebni maramice, plastične kese, rezervna odeća, sredstvo za dezinfekciju ruku, flašice za vodu, zdrave grickalice, knjige, igračke, lekovi i pribor za prvu pomoć. Slično kao i kod odraslih, samo malo prilagođenije, dok je kod beba situacija nešto kompleksnija.
Spakujte pelene, prenosivu prostirku za presvlačenje, omiljenu igračku ili ćebad, flašice, cuclu, kašice i prenosivi krevetac.
Priprema za letovanje može biti stresna, ali uz dobru organizaciju i detaljan spisak stvari, možete se opustiti i uživati u svom odmoru. Proverite svoj spisak u nekoliko navrata pre polaska i osigurajte da imate sve što vam je potrebno za savršen letnji odmor. Srećan put i uživajte u svakom trenutku!