Saveti za održavanje nameštaja – kako da nameštaj zadrži sjaj?

Saveti za održavanje nameštaja – kako da nameštaj zadrži sjaj?

Kada je u pitanju uređenje enterijera, ne postoji ništa što se može porediti sa toplom, prirodnom lepotom drvenog nameštaja. Bilo da je u pitanju rustični stočić ili savremena polica za knjige - drveni nameštaj daje karakter i šarm svakom životnom prostoru. Ovo su vredni saveti za održavanje nameštaja!

Foto: Unsplash

Ali, uz drveni nameštaj dolazi i velika odgovornost, a to je redovno održavanje. Bez pravilne nege, nameštaj brzo gubi svoj sjaj i može postati oštećen do te mere da se ne može popraviti. Iz tog razloga, jako je bitno da zaštitite svoj dragoceni komad nameštaja, tako što ćete izdvojiti vreme za negu i redovno održavanje. 

U nastavku ćemo istražiti važnost redovnog održavanja, uz savete koji će vam pomoći da vaš drveni nameštaj još dugo zadrži svoj izgled i sjaj.

Redovno brisanje i čišćenje

Redovno brisanje i čišćenje drvenog nameštaja su nužni koraci za održavanje njegovog izgleda i sprečavanje oštećenja. Trebalo bi koristiti mekanu krpu, bez vlakana, ili mikro fiber krpu da bi se nežno uklonila prašina i prljavština sa površine. Trebalo bi izbegavati korišćenje perjanih pajalica, jer one mogu ogrebati drvo. 

Za detaljnije čišćenje, pokvasite krpu mešavinom blagog deterdženta i vode, iscedite tako da ne ostane previše vlažna i nežno prebrišite površinu. Nakon toga, prebrišite čistom suvom krpom.

Održavanje odgovarajuće vlažnosti vazduha

Drveni nameštaj je osetljiv na variranje vlažnosti vazduha, koje izaziva da se drvo širi i skuplja, što na kraju dovodi do savijanja i pucanja materijala i spojeva. Da biste održali dugovečnost materijala, trebalo bi da održavate vlažnost vazduha između 10-45% u svom domu. U tu svrhu možete koristiti higrometar, kojim pratite nivo vlažnosti vazduha i ovlaživač i odvlaživač vazduha, za održavanje idealnih uslova.

Brzo uklanjanje prosute tečnosti

Kad se desi da se tečnost prospe po drvenoj površini trebalo bi je odmah obrisati, da bi se sprečio nastanak mrlja i oštećenje drveta. Koristite mekanu, upijajuću krpu da pokupite sadržaj i pritom pazite da ne trljate previše jako. Za upornije fleke možete koristiti mešavinu blagog deterdženta i vode, ali se postarajte da se površine dobro osuše nakon brisanja.

Foto: Unsplash

Redovno održavanje i inspekcija hardvera

Vremenom se hardver, pod koji spadaju zavrtnji, ekseri i šarke, može olabaviti usled redovne upotrebe. Trebalo bi redovno pregledati nameštaj i dotegnuti olabavljen hardver, da bi elementi nameštaja ostali pričvršćeni i osigurani. Takođe, ako primetite da je neki deo oštećen ili nedostaje, trebalo bi ga zameniti što pre, da bi se izbegla moguća oštećenja ili nestabilnost nameštaja u budućnosti.

Popravka ogrebotina i udubljenja

Čak i ako maksimalno vodite brigu o nameštaju, ogrebotine i udubljenja će se neminovno pojaviti. Da biste popravili manje ogrebotine, možete koristiti marker ili punilo za drvo, koji odgovaraju boji nameštaja. Za ozbiljnije popravke, trebalo bi razmisliti o brušenju nakon popunjavanja oštećenja, a zatim i nanošenju boje. Ako niste sigurni kako da popravite nastala oštećenja, trebalo bi da kontaktirate stolara.

Tipovi drveta i odgovarajuća nega

Različite tipove drveta karakterišu različiti rasporedi godova, boje i svojstva materijala, koji zajedno utiču na njihov životni vek i način održavanja. Jedan od načina podele drveta je na tvrđe drvo i mekše drvo. 

Tvrđe drvo, kao što je hrast, višnja ili mahagoni, ima gušći i uži raspored godova i samim tim je otpornije na grebanje. Pod redovnom negom podrazumevamo nežno čišćenje, sa što manje vode, ili preparatom za čišćenje drveta. Povremeno nanošenje ulja ili voska može da naglasi njegov prirodni sjaj. 

Mekše drvo, kao što su bor, kedar ili omorika, ima šire raspoređene godove, što ga čini podložnijim ogrebotinama i udubljenjima. Nega mekšeg drveta zahteva redovno brisanje mekom krpom i brzo reagovanje u slučaju da se nešto prospe, jer brže upija tečnosti, što može dovesti do nastanka fleka.

Foto: Unsplash

Periodično nanošenje voska i poliranje 

Ključni koraci u nezi i održavanju drvenog nameštaja su nanošenje voska i poliranje. Navedeni koraci pomažu da drvo, od koga su napravljene vaše komode, ormari ili stolovi, zadrži sjaj i bude zaštićeno od vlage i prljavštine. Pre nego što nanesete vosak, trebalo bi prvo detaljno obrisati nameštaj, a zatim naneti malu količinu voska čistom i suvom krpom. Vosak bi trebalo utrljavati prateći linije godova kružnim pokretima, a višak voska obrisati suvom čistom krpom. 

Što se tiče poliranja, trebalo bi izabrati proizvod za poliranje nameštaja koji ne sadrži silikon. Proizvod se nanosi na suvu čistu krpu i drvo se polira kružnim pokretima, a višak proizvoda uklanja. Poliranje je najbolje ponoviti svakih nekoliko nedelja ,a nanošenje voska po potrebi. Nameštaj koji se više haba, kao na primer stolice, bi trebalo obraditi voskom jednom ili dva puta godišnje, dok ostatak nameštaja jednom na svakih tri godine.

Izbegavanje direktne sunčeve svetlosti i toplote

Izlaganje nameštaja direktnoj sunčevoj svetlosti i toploti može izazvati bleđenje i gubitak boje. Da biste zaštitili nameštaj postavite ga dalje od prozora i direktne sunčeve svetlosti. Ako to nije praktično u vašem domu, onda bi trebalo da koristite roletne ili zavese u toku dana. Jedna od opcija je i da se koristi specijalni sprej koji čuva nameštaj od UV zračenja. Takođe, trebalo bi izbegavati postavljanje drvenog nameštaja pored izvora toplote, kao što su kamini, radijatori ili grejalice. Nagle promene temperature mogu da dovedu da pucanja i savijanja drveta.

Drvene komode, stolići ili ormari su prelep dodatak svakom domu, ali zahtevaju održavanje i negu, da bi zadržali svoj sjaj. Nadamo se da će vam navedeni saveti za održavanje nameštaja pomoći da sačuvate svoju investiciju i sa malo nege produžiti život svog nameštaja.

Zatvoreno za komentare.