Prošlo je dve godine od poslednje planetarne smotre najboljih svetskih ženskih rukometnih selekcija i vreme je da vidimo ko će biti šampion na skandinavskom poluostrvu. U novembru ove godine gledaćemo Svetsko prvenstvo u rukometu za žene!
Foto: Shutterstock
Sve što niste znali o Svetskom prvenstvu u rukometu za žene
Pre svega ovo takmičenje organizuje Svetska Rukometna Organizacija (IHF) još od 1957. godine, i interesantno je da su ovo takmičenje svaki put osvajale evropske selekcije sem 1995. godine kada je prvak bila Južna Koreja i 2013. kada su prvakinje postale reprezentativke Brazila. Najviše puta su ovo takmičenje osvajale Ruskinje i Norvežanke - po 4 puta, a Norvežanke su 3 puta osvajale u poslenjih 12 godina, i one su trenutne šampionke.
Na prvom organizovanom šampionatu je učestvovalo samo 9 timova da bi na poslednjem prvenstvu sveta učestvovalo čak 32 selekcije.
Od 1993. godine se organizuje na svake 2 godine, a između 1978. i 1990. organizovalo se na svake 4 godine naizmenično sa Olimpijskim igrama.
Rumunija je jedina reprezentacija koja je učestvovala na svim Svetskim prvenstvima od 1957. godine, dok je najuspešnija reprezentacija Norveške sa čak 11 medalja sa ovog takmičenja (4 zlatne, 4 srebrne i 3 bronzane).
Najuspešnije igračice su takođe Norvežanke Kamila Harem sa 5 medalja i Stine Bredal Oftedal sa 4 medalje sa globalnog takmičenja.
Najviše golova na prvom svetskom IHF prvenstvu je postigla Čehinja Pavla Bartakova (11) dok je neprikosnovena Bojana Radulović bivša reprezentativka Jugoslavije i Mađarske, koja je na prvenstvu Sveta 2003. godine pod zastavom Mađarske uspela da postigne čak 97 golova na ovom turniru.
Najubedljiviju pobedu je uspela da ostvari reprezentacija Mađarske protiv Australije 2005. godine i rezultat je bio 57-9. Najmanje golova je postigla reprezentacija Tunisa u utakmici protiv Jugoslavije 1975. godine kada je bilo 41-3 za Jugoslaviju.
Foto: Pixabay
Ko su domaćini IHF Svetskog prvenstva za žene 2023? A ko favoriti?
Domaćini ovog 26. IHF Svetskog rukometnog prvenstva za žene će biti Skandinavske zemlje Danska, Norveška i Švedska, a prvenstvo će se održati od 29. novembra do 17. decembra 2023. godine. Imaćemo 6 grada domaćina, to jest po 2 iz svake zemlje organizatora. Norveški gradovi domaćini će biti Stavanger i Trondhajm, danski gradovi domaćini su Herning i Fredrikšavn. U Švedskoj će gradovi domaćini biti Helsingborg i Geteborg. Finale će biti održano u danskom Herningu 17. decembra.
Grenland, Čile, Iran, Senegal i Island su reprezentacije čije će rukometašice po drugi put u istoriji učestvovati na ovoj planetarnoj smotri. Neće biti ni jednog debitanta na ovom turniru.
Foto: Pixabay
Poznate su i grupe na turniru, a njeni nosioci su ujedno i glavni favoriti za osvajanje takimčenja. Ovo su sastavi grupa za IHF Svetsko prvenstvo 2023. godine:
Grupa A: Švedska, Hrvatska, Kina, Senegal
Grupa B: Crna Gora, Mađarska, Kamerun, Paragvaj
Grupa C: Norveška, Južna Koreja, Grenland, Austrija
Grupa D: Francuska, Slovenija, Angola, Island
Grupa E: Danska, Rumunija, Srbija, Čile
Grupa F: Nemačka, Poljska, Japan, Iran
Grupa G: Brazil, Španija, Ukrajina, Kazakstan
Grupa H: Holandija, Češka, Argentina, Kongo
Sistem takmičenja je isti kao i prethodnih godina, pa će po 3 prvoplasirana tima iz svake grupe preći u sledeću takozvanu glavnu rundu sa prenesenim bodovima iz mečeva sa timovima koji su prošli dalje. Iz napravljenih 4 grupa će proći samo po 2 prvoplasirane reprezentacije. Timovi koji nisu prošli prvu fazu će igrati u takozvanom predsedničkom kupu za plasman od 25-31 mesta. Za ljubitelje sportskog klađenja, ovo takmičenje će biti jako interesantno zbog mnoštva utakmica. Najnovije promocije i načine za kontaktiranje sa vašom kladionicom možete istražiti ovde, jer vam tek prestoji mnoštva zabave.
Svetsko prvenstvo je za nešto više od dva meseca, i biće to prava poslastica za ljubitelje ženskog rukometa.