Legendarni majstor borilačkih veština, glumac i filozof, Brus Li rođen je 27. novembra 1940. godine, a preminuo je 20. jula 1973. godine.
Iako ga mnogi pamte po filmskim ulogama i kao vrhunskog poznavaoca borilačkih veština, njegova duhovno-filozofska strana bila mu je jednako važna, premda manje poznata javnosti.
U jednom "podkastu" posećenom Brusu Liju njegova ćerka Šenon čitala je misli svoga oca o životnom učenju, originalno objavljenim u knjizi "Brus Li: Umetnik života" (Bruce Lee: Artist of Life).
"Učenje je otkrivanje uzroka našeg neznanja. Međutim, najbolji način da naučimo nije da procesuiramo informacije. Učenje je otkivanje onoga što je u nama. Kada otkrijemo, razotkrivamo sopstvenu sposobnost, svojim očima, kako bismo našli sopstveni potencijal da vidimo šta se dešava, da otkrijemo kako možemo da poboljšamo svoje živote, da pronađemo sredstva koja su tu na dohvat ruke koja će nam pomoći da se nosimo sa teškim situacijama".
U središtu Lijeve filozofije učenja postoji suštinska razlika između učenja kao ograničenja, u smislu statičnog pamćenja, i učenja kao oslobađanja u vidu dinamične samoekspanzije.
U drugom delu knjige on kaže:
"Ne moramo da stičemo slobodu jer je sloboda oduvek sa nama i nije nešto što se stiče striktnim i vernim pridržavanjem nekih definitivnih formula. Formule mogu samo da sputavaju slobodu a formulisanje guši kreativnost i nameće osrednjost. Učenje nije obično podražavanje ili sposobnost da se akumulira i prilagodi fiksirano znanje. Učenje je stalni proces otkrivanja koji se nikada ne završava".
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Dalje u knjizi Li piše o paradoksu učenja iz perspektive inspirisane zen-budizmom.
"Stečeno znanje je izgubljeno znanje. Znanje i veštine koje ste postigli treba da budu zaboravljene tako da možete da plutate udobno, u praznini, bez prepreka. Učenje je važno ali nemojte postati njegov rob. Iznad svega, nemojte skladištiti ništa spoljašnje ili izlišno. Um je primaran. Ne možete biti majstor svog tehničkog znanja dok ne uklonite sve svoje mentalne prepreke i zadržite um u stanju praznine (fluidnosti), očišćen svake tehnike koju ste do tada savladali – bez svesnog napora".
Brus Li rođen je u Kineskoj četvrti u San Francisku. Trener mu je bio Ip Man, a onda je svoju veštinu iz vingčuna spojio sa vušu tehnikama drugih i uz trunčicu lične filozofije stvorio sopstveni stil - džitkundo.
Zbog oca, zvezde kantonske opete, postao je ne samo sportista već i jedan od najuticajnijih osoba u svetu borilačkih veština, zahvljujući karijeri pred kamerama. Počeo je kao Kato u TV seriji "Zeleni stršljen", ali su ga odbijali za likove Azijata, koje su dodeljivane belim zvezdama.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
Dobijao je manje uloge i poslove kaskadera u Holivudu, pa je prvu veliku rolu ostvario u Aziji, 1971. u "Velikom gazdi" koja ga je vinula među zvezde. Usledila je "Pesnica gneva" a treći film, "Na Zmajevom putu", potpisivao je i kao reditelj i producent i scenarista i koreograf borbi.
Dok je radio na četvrtoj produkciji, "Igra smrti", studio "Vorner bros" mu je ponudio glavnu ulogu u ostvarenju "U Zmajevom gnezdu", prvom kung fu filmu koji bi bio proizveden u Holivudu. Danas se smatra najboljim filmom svih vremena iz ovog žanra.
Pred kraj snimanja, Li je preminuo u svom domu u Hong Kongu u 32. godini od cerebralne edeme i naprslog diska. Kako je sam govorio, "Ključ za besmrtnost je da prvo živiš život vredan sećanja".
I danas, gnekoliko decenija od njegove smrti, postavlja se neizbežno pitanje: Ko bi mogao da mu se suprotstavi u borbi na smrt? Ime dostojnog protivnika još se nije pojavilo. Ni Džeki Čen, Čak Noris ili Džet Li ne misle da bi imali šanse protiv njega.
"Mislim da ga ne bih pobedio u borbi a svakako ne bih bio toliko glup čak i da pokušam", napisao je Čen u svojoj autobiografiji, dok je Čak, bez razmišljanja rekao:
- Brus je bio nepobediv.
Međutim, Brus je bio i učitelj sofisticirane filozofije, kao što se vidi i iz njegovih citata.
- Mnogi ne znaju da je Brus bio plodan pisac i pesnik - izjavila je njegova ćerka Šenon Li. On je, dodaje Šenon, koristio intelektualni pristup za prevazilaženje životnih prepreka, od toga da mu je rečeno da ne uči neazijate borilačkim veštinama do odbijanja na audicijama zbog boje kože.