Kako je Bata Živojinović dobio svoj kultni nadimak

Kako je Bata Živojinović dobio svoj kultni nadimak

Velimir "Bata" Živojinović rođen je 5. juna 1933. u mestu Koraćica u podnožju planine Kosmaja. Bio je najpoznatije glumačko ime kako u Srbiji tako i na prostoru bivše Jugoslavije.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Velimir Bata Živojinović (@batazivojinovic) on

Ostvario se u oko 400 televizijskih i filmskih uloga, među kojima se nalazi i 17 vesterna snimljenih u Nemačkoj koji su malo poznati.

Bio je glavni lik u velikom broju filmova bivših jugoslovenskih republika.

Bata je bio jedan od rodonačelnika tzv. crnog talasa u jugoslovenskom filmu, koji je nastao početkom šezdesetih, a u kojima je konstantno nastupao sve do kasnih sedamdesetih godina 20. veka.

Pored toga, igrao je i u tzv. partizanskim filmovima u kojima se proslavio takođe tokom ’60-ih i ’70-ih, a jedan od njih "Valter brani Sarajevo", donio mu je ogromnu slavu u Kini.

Gluma mu nije bila jedina ljubav. Živojinović se pored nje bavio i politikom. Od početka devedesetih godina 20. veka bio je poslanik Socijalističke partije Srbije u nekoliko mandata, a 2002. godine bio je kandidat SPS-a na neuspelim predsedničkim izborima u Srbiji.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Velimir Bata Živojinović (@batazivojinovic) on

Velimir važi za najvećeg jugoslovenskog i srpskog glumca, sa najviše odigranih uloga.

Čak 55 godina je proveo u skladnom braku sa svojom velikom ljubavlju, Julijanom - Lulom, s kojom je dobio dvoje dece: sina Miljka i kćerku Jelenu.

Jednom prilikom je iskreno priznao da mu je supruga Lula predstavljala najveći oslonac tokom iscrpne dugogodišnje karijere, koja je bila praćenja stalnim i dugim odsustvima od kuće.

Nadimak Bata, koji ga je pratio tokom čitave karijere, dobio je u periodu pohađanja srednje glumačke škole u Nišu, gde je direktor škole bio njegov imenjak - čuveni pesnik Velimir Živojinović Masuka.

S obzirom na to da su im se zbog istog imena i prezimena često mešale poštanske pošiljke i prepiske, direktor Masuka ga je pozvao jednog dana u svoju kancelariju i rekao: "Mali, od danas će na tvojim pismima uz ime i prezime stajati nadimak "Bata", a na mojim "Masuka"".

Taj nadimak ga od tada nije "napuštao" i pratio ga je tokom čitavog života.

Zanimljivo je i to da je pored svog maternjeg srpskog jezika, glumio i na hrvatskom, makedonskom, slovenačkom, romskom, albanskom, nemačkom, engleskom, francuskom, italijanskom i ali i ruskom jeziku.

Sedam filmova u kojima je glumio našlo se u zvaničnoj konkurenciji Kanskog filmskog festivala: "Vlak bez voznog reda" (1959), "Pogled u zenicu sunca" (1966), "Skupljači perja" (1967), "Biće skoro propast sveta" (1969), "Seljačka buna 1573." (1976), "Grupni portret s damom" (1977) i "Poseban tretman" (1980).

Godine 1981. bio je član žirija na 12. Međunarodnom filmskom festivalu u Moskvi, Rusija.

Bata je preminuo 22. maja 2016. godine u 82. godini u bolnici Sveti Sava usled posledica gangrene, srčane slabosti, anemije i dijabetesa.

Zatvoreno za komentare.