Nil de Gras Tajson je američki astrofizičar, pisac i popularizator nauke. Trenutno je direktor Hajdenovog planetarijuma u Njujorku. Tokom 2014. godine bio je voditelj serijala Kosmos: Prostorno–vremenska odiseja, nastavak popularnog serijala Karla Sejgana iz 1980-ih – Kosmos: Lično putovanje.
Foto: Shutterstock
Dok neki dobijaju Nobelovu nagradu i pojavljuju se na televiziji, među naučnicima je jedan koji je u gostovao „The Daily Show“, postao internet mim i razmenjuje rečenice sa Supermenom u stripu, i to sve dok vodi renomirani planetarijum.
Jednom je opisao svoju ličnost u srednjoj školi kao "štrebera koji može da te prebije". Njegova fizička sprema - plus njegova harizma i dobar izgled - naterali su časopis "People" da ga proglase najseksepilnijim astrofizičarem ikada (možda jedini astrofizičar koji je osvojio ovo odlikovanje).
Čak je i zahtevao promene u filmovima pre nego što bude opet objavljen. Ispada da je film "Titanik" Džejmsa Kamerona iz 1997. godine prikazao pogrešno noćno nebo u jednom od najupečatljivijih scena u filmu.
Tajson je napisao Kameronu da mu se zvezde ne poklapaju - kada je Kejt Vinslet (koja je u filmu igrala Rouz) ležala na drvenim vratima u okeanu i zurila u nebo.
Tajsonovo istraživanje se fokusiralo na zapažanja u kosmologiji, evoluciji zvezda, galaktičkoj astronomiji, ispupčenjima i formiranju zvezda. Zauzimao je brojne pozicije u institucijama, uključujući Univerzitet Merilend, Univerzitet Prinston, Američki muzej prirodne istorije i planetarijum Hajden.
Tajson je napisao brojne popularne knjige o astronomiji. 1995. godine počeo je da piše kolumnu "Univerzum" za časopis "Natural History". U kolumni čiji je autor posebnog izdanja časopisa, pod nazivom "Grad zvezda" (City of Stars), 2002. godine, Tajson je popularizovao termin "Manhattanhenge" kako bi opisao dva dana u godini na kojima se večernje sunce poravnava sa uličnom mrežom na Menhetnu, praveći tako zalazak sunca vidljiv po neometanim sporednim ulicama.
On je skovao termin 1996. godine, inspirisan načinom na koji fenomen podseća na poravnanje sunčevog solsticijuma sa spomenikom "Stounhendža" u Engleskoj.
Kao direktor planetarnog centra Hajden, Tajson se oslanjao na tradicionalno razmišljanje kako bi se Pluton mogao izostaviti kao deveta planeta. Tajson je objasnio da je želeo da sagleda zajedništvo između objekata, grupišući zemaljske planete zajedno, gasne divove zajedno, i Pluton sa sličnim predmetima, i da se izvuče od prostog nabrajanja planeta.
Izveštavao je da je ova odluka rezultirala velikim količinama poruka punim govora mržnje, i to pretežno čak od dece. Međunarodna astronomska unija (IAU) je 2006. godine potvrdila ovu ocenu promenom Plutona u klasifikaciju patuljastih planeta.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
"Mi smo deo ovog univerzuma, mi smo ovaj univerzum, ali možda najvažnije od obe ove činjenice je da je univerzum u nama."
"Ne sećam se da je u ljudskoj istoriji neznanje bilo bolje od znanja."
"Snovi o budućnosti su uvek ispunjeni patentima."
"Srž nauke su otkrića, a najbolja od tih otkrića su ona koje ne očekujemo."
"Niko nije 'tupav' ako je znatiželjan. Oni koji ne postavljaju pitanja ostaju neznalice ceo život."
"Smatram da najveći ljudi koji su prošli kroz društvo, nisu bili verzije drugih ljudi. Bili su svoji."
"Naučna pismenost je arterija kojom prolaze rešenja sutrašnjih problema."
"Sve što radimo, svaka misao koju smo ikada imali, proizvodi se od strane ljudskog mozga. Ali tačno kako funkcioniše ostaje jedna od najvećih nerazrešenih misterija, a čini se da što više istražujemo njene tajne, to više iznenađenja nalazimo."
"Čak i uz svu našu tehnologiju i izume koji moderni život čine mnogo lakšim nego što je to bio nekada, potrebna je samo jedna velika prirodna katastrofa da to sve izbriše i podseti nas da smo ovde, na Zemlji, još uvek na milosti prirode."