Kako graditi konstruktivnu interakciju sa decom, kako reagovati na napade ljutnje, uspostaviti efikasan sistem nagrađivanja i šta sve možemo da radimo da učimo našu decu prihvatljivom ponašanju, neke su od tema koje se razmenjuju sa roditeljima i starateljima u okviru programa "Podrška, ne perfekcija" koji sprovodi Fondacija Novak Đoković.
Foto: Shutterstock
Na jednoj takvoj radionici, na kojoj je ozvaničen početak partnerstva sa Generali osiguranjem Srbija i pokretom The Human Safety Net, svoje dileme kada je o vaspitanju dece reč podelili su sa drugim roditeljima najbolji teniser sveta Novak Đoković i globalna direktorka Fondacije Novak Đoković, Jelena Đoković.
"Svima koji su u ulozi mame ili tate je neophodna pomoć. Verujem da većina nas misli da imamo misiju da deci omogućimo sve kako bi bila bolja od nas i kako ne bi doživela probleme koje smo mi imali, ali to nije tako. Ovakvi programi nam pomažu da shvatimo da je najveći zadatak roditelja da ih volimo i osnažimo", rekla je Jelena Đoković.
"Mi planiramo da obuhvatimo što više porodica, a sa Generalijem možemo taj broj da proširimo, što nam daje veliki vetar u leđa. Sve je više partnera koji prepoznaju koliko je projekat bitan za dobrobit cele nacije, zbog čega žele da nam se pridruže", zaključila je ona.
Prema rečima Maje Kremić, nacionalne direktorke Fondacije Novak Đoković, projekat "Podrška, ne perfekcija" realizuje se već dve i po godine u saradnji sa stručnjacima sa Harvard univerziteta, kao i sa najboljim pedagozima iz Srbije.
"Naš cilj je da svim roditeljima pošaljemo poruku koliko je važna podrška i da nemaju želju da budu perfektni, jer ih to samo koči u uživanju u njihovoj ulozi. Finalni rezutat je da imamo srećno dete, a samim tim i srećnog roditelja i srećnu porodicu“, objasnila je.
Program se sastoji od 10 radionica namenjenih roditeljima i starateljima u okviru kojih se obradjuju teme različitog sadržaja, vezane za odgajanje dece i posvećene bazičnim potrebama deteta, kao što su ljubav, razumevanje, učenje i igra, zahvalnost i druge, navodi koordinator programa, Smiljana Grujić.
Program "Podrška ne perfekcija" je potpuno besplatan. Do sada je kroz radinice prošlo 800 roditelja i staratelja dece do šest godina iz 12 opština širom Srbije.