Posle kratke bolesti glumac Rutger Hauer je preminuo u 75. godini. I dok ga se publika seća po genijalnoj ulozi u filmu "Blade Runner", manje je poznata priča o tome kako je čuveni monolog "suze na kiši" nastao.
Foto: IMDb
Noć pre snimanja legendarne scene, Rutger je iscepao taj deo scenarija i počeo ponovo da ga piše. Kraj snimanja filma Ridlija Skota se približio i scenu u kojoj Roj Dekardu (Harison Ford) izgovara čuveni monolog, je trebalo da snime sutra ujutru u Los Anđelesu.
Haueru se nije dopao prvobitni tekst, pa je, iako mu engleski jezik nije bio maternji, seo i duboko se zamislio držeći papir i olovku.
- Zadržao sam dve rečenice jer sam mislio da su poetične. Mislio sam da one pripadaju tom karakteru jer se negde u toj digitalnoj glavi krila poezija i znao je šta je to, osećao je! I dok mu nestaje, on kaže dve rečenice - ispričao je holandski glumac pre nekoliko godina. Hauer je mislio da je originalni monolog bio napisan loše, imao je ton koji Roj nikada ne bi imao.
- Znate, mislim da se scenariji često prepravljaju. To obično rade pisci, ali publika može da oseti, čak ni najbolji glumac ne može da mi proda tekst koji je prepravljen. Je*eno sam alergičan na to - ispričao je Rutger.
Ipak, on je bio zahvalan Ridliju Skotu što je glumcima davao slobodu da menjaju stvari u zavisnosti od interpretacije likova.
- Ridli mi je dao svu slobodu, jer je želeo da to bude priča koju vodi karakter lika. On nikada nije snimio takav film. Rekao je: "Donesi mi bilo šta što smisliš i prihvatiću ako mi se svidi."
I umesto da ubaci nekoliko reči, napisao je ceo govor.
- Ironija je što je to što sam uradio u "Blade Runneru" bilo...Ne kažem da je ništa, ali je baš malo - zaključio je Hauer.
I jedna još interesantnija činjenica: Radnja filma "Blade Runner" je smeštena u Los Anđelesu... 2019. godine.
Foto: IMDb
Osim glume, kao aktivista se borio protiv zagađenja okoline i bio je otvoreni sponzor Greenpeacea. Osnovao je Starfish Association, neprofitnu organizaciju posvećenu borbi protiv AIDS.
S drugom ženom Ineke ten Cate bio je skoro 40 godina, a iz prvog braka ima ćerku, glumicu Ayshu Hauer.
Zbog britanskog televizijskog filma "Bekstvo iz Sobibora“, Hauer je doputovao u Beograd, a ceo taj set je bio smešten na Avalu. Film iz 1987. prepričava autentični događaj uspešnog masovnog bega jevrejskih zatvorenika iz koncentracionog logora u Sobiboru, za vreme Drugog svetskog rata.
Kao glumac, Hauer je potpisao je 172 uloge, što dugometražnih igranih što televizijskih filmova, i TV serija.
Smrt ga je i zatekla za vreme snimanja televizijske mini-serije na temu Dikensove "Božićne priče". Uz Hauera, koji glumi duha iz budućnosti, u seriji glume Tom Hardi, Endi Serkis i Gaj Pirs.
Osim ovog pojavljivanja, Hauera ćemo gledati u još nekoliko novih filmova ove i sledeće godine, od čega nestrpljivo film Lija Tamahorija"Car“, koji je u post-produkciji, neku vrstu akcione revizije 16. veka u kojoj glumi uz Edrijena Brodija, Paz Vega, Tomasa Krečmana, Olivera Pleta i Bila Skarsgarda.