Stevan Sremac - jedan od najznačajnijih predstavnika srpskog realizma

Stevan Sremac – jedan od najznačajnijih predstavnika srpskog realizma

Stevan Sremac je rođen u zanatlijskoj porodici 23. novembra 1855. godine u Senti. Rano gubi oba roditelja, pa brigu o njemu preuzima njegov ujak poznati književnik i akademik, Jovan Đorđević.

 
 
 
 
 
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Impuls portal (@impulsportal)

Stevan Sremac je jedan od najznačajnijih predstavnika srpskog realizma. Pisac "Pop Ćire i pop Spire", "Zone Zamfirove", "Ivkove slave" i mnogih drugih dela svoj radni vek je proveo kao profesor. Bio je tradicionalista i idealista, ljubitelj Servantesa i Gogolja.

Stevan Sremac je počeo da piše u svojoj 33. godini. Hronike koje je pisao bile su besede u formi dijaloga u kojima se suprotstavlja slavna prošlost i loša, nova sadašnjost.

Zastupanje liberalizma je od Semca napravilo velikog konzervativca, zaljubljenika u prošlost i idealizovanje nacionalne prošlosti, apsolutnog protivnika svega novog u političkom i društvenom životu. Profesorski ispit je položio 1890. godine nakon 11 godina rada u prosveti.

Svoj radni vek proveo je kao profesor u gimnazijama u Nišu, Pirotu i Beogradu.

Primljen je u Srpsku akademiju nauka i umetnosti kao stalni član februara 1906. godine. Stevan Sremac je umro 25. avgusta 1906. godine u Sokobanji posle kratke i iznenadne bolesti.

Zatvoreno za komentare.