Po čemu ćemo pamtiti velikog Vlastu Velisavljevića?

Po čemu ćemo pamtiti velikog Vlastu Velisavljevića?

Proslavljeni velikan srpskog filma i pozorišta, Vlasta Velisavljević, preminuo je danas u 94. godini od posledica korona virusa.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by nova.rs showbiz (@nova.rs_showbiz)

Vlasta Velisavljević prošle nedelje je primljen u KBC "Dragiša Mišović", gde je intubiran, međutim slavni glumac nažalost je izgubio bitku sa opakim virusom, potvrđeno je za sajt B92.

- To se desilo onako iznenada, stalno je proveravao zdravlje. Cele prošle godine nismo izlazili, sve su nam donosili do vrata. Sada je izlazio malo oko registracije kola, i mislim da se tada zarazio. Ipak ima nade, dobri lekari brinu o njemu - rekla je pre nekoliko dana Vlastina supruga Nada za domaće medije.

Rođen je 28. jula 1926. godine u Beogradu, a glumom je počeo da se bavi rano, te 1938. dobija prve uloge u Narodnom pozorištu.

Više nego interesantan, težak i izazovan život

Vlasta je za vreme II svetskog rata 1943. bio uhapšen i odveden je u nacistički logor Dortmund Herde, u kome je bio primoran da obavlja fizičke poslove.

Iz logora je uspeo da pobegne, uz pomoć jednog od majstora u fabrici, koji mu je dao nemačku propusnicu, zahvaljujući kojoj je uspeo da stigne nazad u Beograd. Pre Drugog svetskog rata je prodavao novine "Politika" i tako zarađivao prvi novac.

Nakon rata, Vlasta je sa nekoliko drugova pokušao da pobegne u Sjedinjene Američke Države, ali je bio uhvaćen i odveden u zatvor na Adi Ciganliji, iz kojeg uskoro pušten.

On je proveo i tri godine u zatvoru na Golom otoku, na koji je odveden 1950. nakon što su kod njega, navodno, pronašli ruske knjige, koje su tada bile zabranjene. 

U to vreme ga se tadašnja supruga odrekla pod pritiskom, što joj Vlasta nikada nije oprostio. Kada je pušten sa Golog otoka 3 godine kasnije, njegova žena se nadala da će joj oprostiti, ali on je ostao dosledan i on je nju ostavio.

"Kako da nastavimo? To ne može. Ako vas neko u najtežem trenutku izda, ako vas se odrekne, onda ne vredi, gotovo je! Nisam hteo da joj oprostim."

Prema njegovim rečima, on nije želeo da izda kuma, koji je bio pukovnik Jugoslovenske armije, kojeg su optuživali da je staljinista. Kada je u Srbiji donet zakon o rehabilitaciji, Vlasta je podneo zahtev, te je rehabilitovan kao zatočenik Golog otoka. 

Ženio se čak 3 puta, te iz prvog braka ima ćerku Dubravku.

Gluma

Vlasta je bio doživotni počasni član Jugoslovenskog dramskog pozorišta, a imali smo prilike da ga gledamo u čak 350 uloga u pozorištu i kraj malih ekrana.

Najširu popularnost stekao je ulogom magistra Đorđevića u seriji Bolji život, a bio je deo stalne postavke legendarne predstave Buba u uhu koja se na daskama JDP-a igrala preko četrdeset godina.

Publika ga takođe pamti po ulogama u ostavrenjima kao što su "Diplomci", "Više od igre", "Tesna koža", "Lavirint", "Ivkova slava", "Mala noćna muzika" i mnoge, mnoge druge.

Zatvoreno za komentare.