Sigurno se sećate istraživanja koje je prošle godine sproveo Eurostudent, a koje je pokazalo da prosečan student u Srbiji ima 23 godine, troši 34.000 dinara i živi s roditeljima.
Foto: Shutterstock
Razgovarao sam sa nekoliko studenata beogradskih univeziteta među kojima su budući ekonomisti, advokati, profesori, inženjeri, prenosi Noizz.
Miloš (21) student prava - Sve zavisi od godišnjeg doba. Zimi trošim manje jer je ujedno manji spektar poslova koje mogu da radim, dok se leti opustim pa trošim znatno više. Trenutno sam na cifri oko 600 dinara dnevno, ukupno sa cigaretama. Što znači da pola dajem na cigare, a ostalo na hranu. Jedem dvaput dnevno pa tu uštedim neki dinar, ali i to će se promeniti na proleće. Uvek možeš da radiš neke posliće u magacinima, ili nešto u kraju gde živiš, samo ako se raspitaš. Nije ništa sjajno ali dovoljno da spojiš kraj s krajem.
Ivan (24) student ekonomije - Svakog ponedeljka od roditelja dobijam 3.000, pa izračunaj. Ako se stisnem i ne izlazim nigde, imam dovoljno da ne budem gladan. Počeo sam da kupujem duvan i to mi je smanjilo troškove, pa umesto neke buđave podriguše kupujem "kvalitetan" parizer. Najbolje je kad traje ispitni rok pa i zaboraviš da jedeš, onda se iznenadiš kad na kraju nedelje vidiš 1.000 kinti u džepu.
Foto: Shutterstock
Milica (22) studentkinja poljoprivrede - Bolje da ne znaš. Bukvalno ne prođe dan da sa nekim ne odem na kafu i pojedem voće. Tu uračunaj i cigarete koje su skoro 300 dinara, i naravno hrana. Srećom, ja živim u domu na Karaburmi pa imam menzu, ali dosadi to. Ili sam van stana pa ne stižem stalno da jedem u menzi. Preko 600 dinara sigurno, je l' mnogo?
Sara (22) studentkinja novinarstva - Oko 300, 400 dinara. Idem svakog dana u menzu i bez toga ne bih mogla da preguram mesec dana u Beogradu, garantujem. S vremena na vreme radim u dečjoj igraonici i sav taj novac dajem na slatkiše ili neku stvar na popustu. Ne bih mogla da zamislim kako bi sve izgledalo da nisam na budžetu, verovatno bih završila na ulici ili u "karton sitiju".