10 zanimljivosti o zvezdama koje niste znali

10 zanimljivosti o zvezdama koje niste znali

Da li ste znali da zvezde ne trepere, kako nam se čini kada ih gledamo, i da su neke tople, a neke hladne? Otkrivamo vam najzanimljivije činjenice o zvezdama, koje sigurno niste znali.

 Foto: Shutterstock

- Kada noću posmatramo zvezde, izgledaju nam kao usamljene, daleke svetlucave tačke. Ipak, ovo je samo varka. Većina zvezda koje vidimo golim okom zapravo su po dva zvezdana (binarana) sistema, ali zbog udaljenosti mi vidimo samo jednu svetlu tačku.

- Postoje zvezde koje su i do 100 puta veće od Sunca. Ovakve zvezde imaju i milion puta veću energiju od našeg Sunca.

- Eta Karina (Eta Carinae) najveća je poznata zvezda u našoj galaksiji.

 Foto: Wikipedia

- U Mlečnom putu postoji oko 400 milijardi zvezda, a skoro sve su izgrađene od istih supstanci. Ove supstance su nastale tokom Velikog praska.

- Najuobičajnija vrsta zvezde je crveni patuljak, a postoje još i plave zvezde. Prema boji zvezde, moguće je odrediti sastav, veličinu i ostale zanimljive podatke o zvezdi. Najhladnije zvezde su crvene, a najtoplije plave. Obe ove vrste sagorevaju istom brzinom.

- Zvezde ne mogu da trepere, iako nam se čini da one to rade. Zapravo, treperenje je posledica prolaska svetlosti kroz Zemljinu atmosferu.

 Foto: Shutterstock

- Zvezde su udaljene 4,2 svetlosne godine, što za nas predstavlja beskraj.

- Ne postoji podatak o tome koliko zvezda postoji u svemiru, ali su na tu temu više puta rađene kalkulacije koje se pretpostavljaju u odnosu na sigurne podatke. NASA je pokušala da izvede pretpostavku o broju zvezda koristeći procenu njihovog broja u našoj galaksiji, ali konačan odgovor je zillion, što predstavlja nebrojiv iznos. Međutim, Nacionalni Univerzitet u Australiji izračunao je okvirnu cifru od 70.000 miliona miliona miliona zvezda, što je i dalje samo pretpostavka.

- Veliki broj zvezda je starosti od milijardu do 10 milijardi godina, a neke zvezde mogu dostići i 13,7 milijardi, što predstavlja približnu starost svemira.

 Foto: Shutterstock

- Najbliža zvezda Zemlji je Sunce. Ono je toliko gusto da obuhvata 99 odsto celokupnog solarnog sistema. Sunce svake sekunde oko 600 miliona tona vodonika proizvede u helijum, što znači da se oko 4 miliona tona ove materije pretvara u energiju kao sporedni proizvod.

Ukoliko želite da saznate više o zvezdama, možete se pridružiti Novogodišnjoj zvezdanoj akademiji u Šoping centru Ušće u okviru "Ušće Coca-Cola Čarobnog grada". Novogodišnju zvezdanu akademiju mogu pohađati sva deca koja žele da nauče sve o zvezdama i tome kako je njihova srebrna svetlost postala deo naših omiljenih praznika.

Mališani će u Ušću biti astronauti, astronomi, inženjeri, istraživači i saznaće sve o svetlosti zvezda i blistanju pahuljica – svemu što praznike čini čarobnim. "Ušće Coca-Cola Čarobni grad" traje od 3. decembra 2018. do 15. januara 2019. godine.

Na ovom linku možete pronaći sve informacije kako da vaše dete besplatno pohađa Zvezdanu akademiju.

Zatvoreno za komentare.