11 uobičajenih stvari koje će vas uvući u probleme u inostranstvu

11 uobičajenih stvari koje će vas uvući u probleme u inostranstvu

Neke od stvari koje smatrate normalnim u vašoj zemlji, mogu biti zabranjene u drugim zemljama, te je zato od velike važnosti proveriti pravila i zakone koji su na snazi u vašoj sledećoj turističkoj destinaciji. 

U nastavku se upoznajte sa stvarima zbog kojih možete završiti u zatvoru u pojedinim državama. Njihovi zakoni znaju biti zaista bizarni.

Upotreba žvakaće gume

Ulice u Singapuru se neverovatno čiste, a mnogobrojni zakoni koji su na snazi bore se da tako i ostane. Kazne za bacanje smeća, pljuvanje i pušenje na javnim mestima su jako velike. Prodaja žvakaćih guma u ovoj zemlji je izričito zabranjena, a kaznu možete snositi i ako samo pokušate da ih unesete preko granice. Jedine žvake koje se mogu naći su one dozvoljene u medicinske svrhe, koje se mogu naći u apotekama.

Neprikladno odevanje

U mnogim muslimanskim državama, u cilju neprivlačenja neželjene pažnje na javnim mestima, potrebno je oblačiti se skromno, naročito u slučaju devojaka. Garderoba treba biti široka, da pokriva ramena i noge, a donji veš se ne nikako ne sme videti. U Iranu i Saudijskoj Arabiji od žena je zahtevano pokrivanje ramena i nogu, kao i nošenje marame za glavu. Ako se ne pridržavate ovog pravila u Iranu, moraćete platiti najveće kazne, kako bi vas doveli u red, dok u Saudijskoj Arabiji možete završiti u zatvoru.

Stopiranje na autoputu bez ograničenja

Na nemačkom autoputu bez ograničenja, zabranjeno je da ostanete bez goriva, ili da stopirate. Šetnja ovom trasom je takođe zabranjena iz bezbedonosnih razloga. Nepoštovanje ovih pravila koštaće vas kazne zbog ugrožavanja bezbednosti drugih učesnika saobraćaja, kao i sopstvene bezbednosti.

Sečenje kaktusa

Obe biljke se nalaze pod zaštitom zakona u Sjedinjeninim Američkim Državama, konkretno u Arizoni. Njihovo sečenje smatra se krađom i može vas poslati u zatvor na nekoliko godina. Krađa kaktusa je prilično česta, a kako je njima potrebno mnogo godina da ponovo izrastu, ove mere su preko potrebne kako bi se priroda zaštitila od uništenja.

Trčanje

Grupno trčanje je zabranjeno u Burundiju, državi na istoku Afrike, iz razloga što ljudi koriste ovu aktivnost kao izgovor za organizovanje pobuna i njihovo prikrivanje na ovaj način. Trčati možete jedino sami, jer već dve osobe čine grupu. Najstroža kazna za kršenje ove zabrane je odlazak u zatvor.

Zajednički život pre braka

Ujedininjeni Arapski Emirati propisali su zakon koji sprečava parove da vode zajednički život pre braka. Svako kršenje može dovesti policiju na vaša vrata, koja će vas potom odvesti u zatvor. Šta više, bez potvrde o bračnom statusu, sa svojim partnerom ne možete deliti ni hotelsku sobu.

Slavljenje Dana zaljubljenih

Saudijska Arabija i Pakistan su svojim zakonima zabranili proslavljenje ovog praznika, jer nije u skladu sa muslimanskom tradicijom i potencira ljubav koja nije usmerena ka Bogu. Praznične čestitke, svaki vid oglašavanja i potenciranja ovog praznika kažnjava se zatvorom. Pored ovih država, ovakve zabrane su na snazi i u 4 grada Indonezije.

Razmenjivanje nežnosti u javnosti

Ovakav čin može vam doneti mnogo problema ako ste u Iranu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kataru, Pakistanu ili Omanu. U ovim državama, ovo se smatra socijalno neprihvatljivim ponašanjem i kažnjava se novčano ili zatvorom. Iskazivanje ljubavi treba se izbegavati i u Indiji, Indoneziji i na Tajlandu.

Obedovanje u javnosti

Tokom Ramazana, svetog muslimanskog praznika, pripadnicima ove vere nije dozvoljeno unošenje hrane ili tečnosti tokom dana. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima, svako ko jede ili pije u javnosti tokom ovog praznika, može snositi novčane posledice ili čak biti pritvoren. Zabrane se odnose na sve, čak i na one koji nisu muslimani.

Vređanje kralja

Kada ste na Tajlandu, uzdržite se neprimerenih reči o kraljevskoj porodici. Tajlanđani poštuju kralja na način koji zapadnjaci teško mogu razumeti. Definicija vređanja nije baš najjasnija, tako da vas čak i bacanje ili stajanje na novcu na kojem se nalazi kralj, može koštati zatvora.

Ispijanje alkohola

Alkohol se kosi sa islamskom religijom, tako da bi, pre svake posete muslimanskim državama, trebalo proveriti tamošnje zakone. U Saudijskoj Arabiji alkohol je potpuno zabranjen, a provera prtljaga na aerodromu je veoma rigorozna, kako neko ne bi uneo takva pića. 

Alkoholna pića je nemoguće naći u prodaji, a ako vas uhvate u ispijanju istih, čeka vas zaista duga zatvorska kazna.

Ovakve zabrane su na snazi i u Iranu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kuvajtu, Libiji, Bangladešu, Sudanu, Jemenu, Maldivima, i određenim delovima Indije.

Zatvoreno za komentare.