5 najpametnijih kriminalaca u istoriji

5 najpametnijih kriminalaca u istoriji

Neki kriminalci su toliko genijalni da ne možete, a da ne pomislite, "kako li mu je to palo na pamet!"

Foto: Shutterstock

Predstavljamo vam 5 slučajeva čiji su počinioci bili toliko mudri da su se skoro izvukli sa nedelom, a u jednom slučaju i jesu...

Frenk Vilijam Abagnejl Junior

Frenk Vilijam Abagnejl je pravi prevarant koji se krije iza holivudskog filma "Uhvati me ako možeš." On je uživao u vrlo luksuznom životu nekoliko godina zahvaljujući svojoj sposobnosti da savršeno falsifikuje dokumente, svom šarmu i moći ubeđivanja.

Frenk je rođen 27. aprila 1948. godine i pre nego što je napunio 21 godinu, već je preuzeo makar 8 različitih identiteta. Prva žrtva mu je bio sopstveni otac.

Na letnjem raspustu, tada 15-godišnji Frank je pronašao privremeni posao, a otac mu daje svoju kreditnu karticu kako bi mu pomogao sa troškovima putovanja do radnog mesta.

Frenk je upotrebio karticu kako bi kupio neke od delova za automobil, poput akumulatora, guma i drugih delova, a zatim bi te iste predmete vratio kako bi dobio novac u vidu keša. Tada je napravio račun od 3.400 dolara, za koji je naravno bio odgovaran njegov otac.

Foto: Pexels

Frenk je potom počinio još brojna nedela, uključujuči i otvaranje nekoliko bankovnih računa pod različitim imenima. Potom bi ispisivao čekove pozivajući se na njih iako isti nisu imali nikakvih sredstava na računu.

Pravio je savršene kopije platnih čekova, koje bi potom deponovao na različite naloge i sa njih izvlačio keš. Frenk se takođe predstavljao i kao čuvar te bi uzimao pare od klijenata koji su iznajmljivali automobile na aerodromima.

Jednom prilikom je čak oponašao i pilota, jer je želeo da putuje svetom besplatno. Upotrebio je lažnu ličnu kartu i pilotsku dozvolu i uspeo je da se ubaci na letove zahvaljujući kolegijalnosti jer se pretvarao da mu je potreban prevoz do određene destinacije kako bi sa nje uspeo da dođe do aerodroma.

Foto: Wikipedia

Po sopstvenom priznanju, nije umeo ni da pušta zmaja!

Frenk je takođe tvrdio da je radio i kao pomoćnik nastavnika, lekar i advokat. Na kraju je uhvaćen, ali je odslužio manje od 5 godina od 12 godina na koliko je osuđen. Ovih dana Frenk ima legalan posao, predaje na FBI akademiji.

Ironično, predaje prevenciju prevara!

Den Kuper

Den Kuper je neidentifikovani otmičar aviona Boing 727, koji je leteo između Portlanda u Oregonu i Sijetla u državi Vašington.

Otmičar je kupio kartu pod imenom Den Kuper, seo je na svoje mesto u letelici i pripremio se za put. Na sredini leta je prosledio rukom pisanu poruku stjuardesi i zatražio je od nje da je odmah pročita. "U mojoj torbi se nalazi bomba, upotrebiću je ako moram, sedite pored mene jer je ovo otmica."

Foto: Shutterstock

Stjuardesa je sela pored njega i Kuper je izneo svoje zahteve za otkup; tražio je 200.000 dolara, četiri padobrana i kamion pun goriva koji bi trebalo da ga čeka na aerodromu u Sijetlu kako bi dopunio avion po dolasku.

Pilot je preneo ove zahteve kontroli vazdušnog saobraćaja u Sijetlu. Vlasti su naredile svim zaposlenima da sarađuju sa otmičarem kako bi se obezbedila sigurnost putnika i posade. Otkupna suma je takođe dogovorena.

Kada je avion sleteo i pošto je dobio novac i padobrane, Kuper je naredio svim putnicima i dvema stjuardesama da izađu iz aviona. Kada je letelica dopunjena gorivom Kuper je zatražio da avion poleti i leti što manjom brzinom ka aerodromu u Rinu u Nevadi.

Kada se avion vinuo, on naređuje pilotu, kopilotu, stjuardesi i inženjeru da ostanu u kokpitu.

Foto: Wikipedia

Kada je ostao sam u putničkom delu, posada uskoro postaje svesna da su aktivirane stepenice za slučaj nužde i da su otvorena i vrata aviona. Ubrzo potom, sa otvorenim vratima i spuštenim stepenicama avion sleće u Rino u Nevadi.

Pretraga aviona od strane zvaničnika FBI-aja potvrđuje da Kuper više nije u avionu. Dva od četiri padobrana su nedostajala, kao i novac od otkupa. Uprkos opsežnoj potrazi, nijedan trag koji je vodio Kuperu nije nađen.

Veći deo obeleženog novca od otkupa i dalje nije nađen i sam slučaj predstavlja jedini nerešeni slučaj vazdušne piraterije u istoriji američke avijacije.

Pljačka dijamanata u Antverpenu

Centar za dijamante u Antverpenu u Belgiji je bio meta jedne od najodvažnijih pljački u istoriji. Centar je imao preko 160 sigurnosnih kutija za depozite u kojima su se nalazili milioni funti u dijamantima i nakitu.

Vođa bande je, veruje se, bio Leonardo Notarbartolo koji je iznajmio prostor iznad trezora nekih 2,5 godine pre same pljačke. Tada dobija identifikacionu karticu stanara što je Notarbartolou dalo 24-časovni pristup zgradi.

Foto: Shutterstock

Predstavljajući se kao trgovac dijamantima, tokom 2,5 godine, Notarbartolo je uspešno radio na svom kredibilitetu.

On je bio član petočlane bande, koja je tokom vikenda 15. i 16. febrara 2003. godine uspela da dobije pristup trezoru i ukrade sadržaj 123 od 160 sigurnosnih kutija. One su imale procenjenu vrednost na preko 100 miliona dolara.

Besprekorno planiranje bande i Notarbartolov pristup zgradi je omogućio bandi da ukrade i snimke sigurnosnih kamera kako bi sakrili svoj identitet.

Foto: Twitter/screenshot

Notarbartolo je pak napravio malu, ali ispostaviće se, ključnu grešku. Naime, on jeo je sendvič i delić njega je ostavio u trezoru. Ovo je omogućilo policiji da dođe do njegove DNK i da ga dovede u vezu sa zločinom.

Suđeno mu je i proglašen je krivim, ali je proveo nešto manje od 10 godina u zatvoru. Notarbartolo nikada nije odao identitete saučesnika, a ni cent vrednosti ukradenih u pljački nikada nije vraćen.

Francuska usisivač banda

Hajde da pogledamo jedan od najjednostavnijih, ali i najgenijalnijih zločina ikada.

Grupa kriminalaca poznatih kao "Usisivač banda" je uspešno pljačkala francuske supermarkete od 2006. Banda je otkrila slabost u lancu francuskih supermarketa Monoprix tj. u načinu čuvanju novca.

Tokom dana zaposleni u supermarketu prazne svoje kase kada se u njima nađe previše novčanica. One se potom stavljaju u koverte i iste se ubacuju u usisnu cev koja ih dostavlja direktno do sefa.

Foto: Shutterstock

Banda je shvatila da ukoliko izbuši rupu na ovoj cevi pre samog njenog ulivanja u sef i ako kroz nju ubaci cev dovoljno jakog usisivača, biće u stanju da usisaju novčanice pre nego što dospeju do sefa.

Ova metoda je korišćena preko 15 puta tokom godina i lopovi su na taj način došli do skoro 600.000 evra. Policija i dalje nema tragova osim snimaka nadzora na kojima su muškarci sa ski maskama; ovi pametni lopovi su za sobom definitivno sve počistili!

Tunel Banco Central

Tokom vikenda, 6. avgusta 2005., banda lopova je prokopala tunel do Centralne banke Brazila i ukrala 5 kontejnera punih novčanica u vrednosti oko 71 milion dolara. Plen je blo težak oko 3,5 tone.

Novčanice su upotrebljavane i nisu obeležene, te ih praktično nemoguće pratiti. Pljačka nije otkrivena sve do ponedeljka kada je banka otvorena.

Tri meseca pre pljačke banda odgovorna za krađu je iznajmila komercijalne prostorije blizu banke. Tokom perioda od nekoliko meseci kopali su tunel ispod obližnjih zgrada sve do tačke direktno ispod banke.

Foto: Youtube/screenshot

Komšije su izjavile da su viđale vrlo često kombije koji odvoze gomile zemlje iz te zgrade. Banda je pak postavila znake na kojima je istaknuto da su oni kompanija za pejzažno uređenje, pa niko ovo nije smatrao neobičnim.

Banda je prokopala odlično osmišljen tunel, koji je u preseku imao površinu manju od 2,1 kvadratnih metara, bio je obložen plastikom i poduprt drvetom, imao je osvetljenje i sistem za cirkulaciju vazduha.

Smatra se da je bandu činilo oko 10 članova, iako policija veruje da je preko 25 ljudi bilo uključeno u usavršavanje plana pljačke.

Do 2007. posle nekoliko hapšenja i misterioznih smrti i kidnapovanja dovedenih u vezu sa ovim slučajem svega 8,93 miliona dolara je vraćeno.

Zatvoreno za komentare.