Istraživanja pokazuju da su Japanci nacija koja najduže živi u odnosu na ljude u drugim zemljama sveta, s tim da se mogu uporediti jedino sa stanovnicima države Monako.
Foto: Shutterstock
Prosečni životni vek u Japanu je oko 85,3 godine. Poređenja radi, Amerikanci u proseku žive 80 godina, odnosno gotovo pet godina kraće.
Zato je zanimljivo videti koje su navike po kojima se Japanci razlikuju, a koje bi mogle biti korisne za dug i zdravi život:
Tradicionalna japanska ishrana zdrava je i uravnotežena
Tipična japanska dijeta bogata je žitaricama i povrćem, ne jede se puno crvenog mesa, kao u SAD-u ili u zapadnoj Europi. Crveno meso ima više holesterola od ribe, što povećava rizik za oboljenja srca, srčani i moždani udar.
Takođe, Japanci ne jedu puno mlečnih proizvoda, koji su izvor zasićenih masnoća koje takođe povećavaju rizik od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i Alchajmerove bolesti.
Još jedna stvar, Japanci jedu iz manjih tanjira, pa pojedu manje i umesto kafe piju puno zelenog čaja, koji je bogat antioksidansima.
I ne manje važno, Japanci provode više vremena s porodicom. Briga o starijim članovima porodice i pomoć oko kuće još uvek su deo tradicije. U Japanu i danas postoje višegeneracijske porodice, što može biti dobar podsticaj za starije članove porodice da očuvaju psihološko zdravlje, jer mogu uživati u vremenu sa svojom porodicom.
Foto: Shutterstock
Ikigai: Imati razlog za buđenje baš svaki dan
Ikigai bukvalno podrazumeva 'razlog postojanja', što bismo jednostavno mogli prevesti kao smisao. Koncept usmeravanja ili svrhe u životu rođen je upravo u Japanu i pomalo stiče popularnost u celom svetu.
Japanski psiholog Mičiko Kumano opisuje ikigai kao posvećivanje stvarima u kojima uživamo i daju nam osećaj postignuća i ispunjenosti.
Istraživači sa Univerziteta Tohoku otkrili su da ljudi koji poznaju i bave se ikigaijem mogu imati manji rizik od srčanih bolesti i živeti duže, prenosi portal Bright Side.
Japan nas može naučiti čistoći
Videozapisi u kojima japanski učenici čiste svoju školu pokazuju koliko Japanci drže do čistoće. Ubrajaju se zasigurno među 'najčišće' nacije na svetu, što se odražava i na broj infekcija i sličnih pošasti u Japanu u poređenju s mnogim evropskim zemljama. Ne treba ni naglašavati da čistoća vodi do dobrog zdravlja.
U ostatku sveta nije baš uvek prihvaćena niti norma o čestom pranju ruku i svakodnevnom tuširanju, ali nema sumnje da održavanje čistoće pomaže u izbegavanju niza bolesti.
Foto: Shutterstock
Japanci koriste metodu 'hara hachi bu' kako bi izbegli prejedanje
Hara Hači bu podrazumeva 'jesti dok ne ispunite 8 od 10 delova potrebe'. To je deo Konfučijeve filozofije koja uči da treba prestati jesti kad ste zadovoljili otprilike 80 posto potreba. Autori te teorije sugerišu da se ograničavanjem kalorija koje unosimo u organizam može produžiti životni vek.
Japanci su aktivni šetači
Ne samo da mnogi Japanci jedu zdravo, već puno stoje i hodaju. Mnogi od njih, a posebno stariji ljudi, često pešače, voze bicikl i voze se vozom na posao, umesto automobilom. Automobili uopšte nisu toliko popularni u Japanu i vozom se brzo i efikasno možete odvesti gde god želite.