Uprkos tome što se koronavirus pojavio u 214 zemalja i teritorija i što su više od tri miliona zaraženi koronavirusom, 33 zemlje i teritorije još nisu prijavile nijedan slučaj.
Foto: Shutterstock
Među takvim državama su Komori, Lesoto, Tadžikistan i male ostrvske države u Tihom okeanu, poput Naurua, Kiribatija i Solomonskih Ostrva.
Kako navodi Rojters, do 20. aprila, 214 zemlja i teritorija, od 247 koje priznaju Ujedinjene nacije, prijavilo je najmanje jedan slučaj koronavirusa.
U čak 190 takvih zemalja i teritorija primećena je lokalna transmisija, odnosno širenje virusa unutar zajednice, dok je 166 zemalja i teritorija registrovalo smrtne slučajeve.
Međutim, to što neka zemlja nije prijavila da ima zaražene koronavirusom ne znači da oni i ne postoje, napominje agencija.
Foto: Shutterstock
Kao primer, navodi da Severna Koreja nije prijavila nijedan slučaj koronavirusa, iako se graniči sa Kinom, Rusijom i Južnom Korejom - državama koje se bore sa velikim brojem obolelih. To može značiti da se njegovo postojanje krije.
S druge strane, Azija beleži dva velika talasa prekogranične transmisije, dok su mnoge evropske zemlje počele da prijavljuju slučajeve krajem februara.
U februaru i januaru Latinska Amerika i Afrika nisu imale nijedan slučaj korona virusa, ali se on kasnije velikom brzinom proširio na oba kontinenta.
Foto: Shutterstock
Takođe, pet zemalja i teritorija uspelo je da se oslobodi virusa - britanska prekomorska teritorija Angvila, Grenland, karipsko ostrvo Sent Bartelemi, koje je pod suverenitetom Francuske, Sveta Lucija, ostrvska država u Karibima, i Jemen.
Nijedna od ovih zemlja nije prijavila smrtne slučajeve, a više nema nijedan aktivan slučaj, pošto su se sve osobe koje su bile zaražene oporavile.
Takođe, neke zemlje tvrde da su uspele da dramatično smanje broj novih slučajeva poput Kine i Novog Zelanda koji je proglasio da je virus eliminisan.