Nedavno su internetom kružile fotografije krznenog, malog stvorenja koje izgleda kao da se neprestano smeši i koje hrli u zagrljaj kameri. Zahvaljujući ovim fotografijama smo saznali dve stvari: da se malo stvorenje naziva kvoka i da ono mora biti najsrećnija životinja na svetu.
Ali život je retko tako jednostavan. Možda je poznata po svojoj ljupkosti, ali kvoka ima i drugu stranu. Šta je kvoka uopšte? Da li su stvarno tako srećne? Ovde možete pročitati nekoliko zanimljivosti koje se kriju iza osmeha ovih malih torbara.
Foto: Shutterstock
Kvoke su noćni torbari. Oni su neki od najmanjih članova porodice macropodidae, u koju takođe spadaju kengur i valabi. Nastanjuju se blizu močvara, ili u pustinjama sa suvom vegetacijom. Kopaju tunele kako bi sačinili sklonište, a noću izlaze u potrazi za hranom.
Oni su jedini kopneni sisari na ostrvu Rotnes. Kvoke je prvi opisao holandski morski kapetan Vilijam de Vlaming, a napisao je da je pronašao "vrstu pacova veličine mačke".
Ova životinja, pored toga što nosi titulu "najsrećnije životinje na svetu", spremna je i sposobna da se brani i da se stara sama o sebi. Svake godine ambulanta sa ostrva Rotnes tretira na desetine pacijenata zbog ujeda kvoka.
Ali između sebe, kvoke su prilično mirna družina. Mužjaci se čak i ne bore zbog izbora ženki, zbog hrane i vode. Iako će povremeno napasti zbog hladovine pogodne za dremku.
Foto: Shutterstock
Radoznale, dopadlljive i neustrašive, kvoke su prilagođene ljudskom prisustvu i njihovom okruženju na divan način. Kampovi i stanovi su neka vrsta švedskog stola za gladne kvoke, koje su postale ozloglašene zbog noćne racije u potrazi za grickalicama. Naselja kvoka su se jednostavno pojavila oko hostela i turističkih mesta, drugim rečima, tamo gde ove životinje mogu lakše da dobiju obrok.
Foto: Shutterstock
Kvoke su većinu vremena mirne životinje, koje pauzu između obroka provode dremajući u hladovini. Ali ovi torbari su u stanju da urade sve kako bi preživeli. Kada imaju problema sa oskudicom vode, kvoke žvaću mesnate i sočne listove sukulenata; kada ne mogu naći sveže lišće, kvoke se penju na drveće. Jednostavno, ne zadovolljavaju se neukusnom hranom.
Kvoke su čak u stanju da izbace svoje mladunce iz torbe dok ih progoni grabljivica, kako bi odvukle pažnju. Na taj način kvoke žrtvuju svoje mlade kako bi preživele i ponovo reprodukovale. Sama strategija je hladna kao kamen, ali funkcioniše.
Populacija divljih kvoki opada, jer se invazivni predatori, popust lisica i mačaka, kreću po njihovoj teritoriji. Kvoke moraju da ostanu u divljini i nemojte uopšte da pokušavate da ih prokrijumčarite, ili čak da ih grlite. Vlasti Rotnes ostrva će kazniti sa 300 dolara svakog ko dodirne kvoku. Nije jasno da li je kazna namenjena za zaštitu kvoka, ili kako bi ljudi ostali bez ogrebotina.
Foto: Shutterstock
Kognitivni eksperimenti Kliva Vajnija su opovrgli dugoročnu pretpostavku da su kvoke "stvarno glupe". Nasmejane, male životinje "imaju sve osobine koje su im potrebne za preživljavanje i definitivno nisu glupe", kaže Vajni. Kao i za rastegnut osmeh velike bele ajkule, i za osmeh kvoka je kriva evolucija.