7 stvari o čudesnom Kineskom zidu

7 stvari o čudesnom Kineskom zidu

Najveća turistička atrakcija Kine proteže se na više od 8.000 kilometara. Sagrađen je u svrhe samoodbrane, prosečne visine 16, a širine od 5 do 8 metara. Na UNESCO-voj listi nalazi se od 1987. godine, a turisti hrle kako bi se prošetali barem jednim delom ovog neverovatnog zdanja.

Foto: Pixabay

Zid se najčešće obilazi početkom maja i oktobra, ali je problem što su tada ujedno i najveće gužve. Za vreme zime zid je prekriven snegom, a udari vetra nisu nimalo prijatni.

Predstavićemo vam čudesni zid u 7 činjenica, nakon kojih ćete verovatno i vi poželeti da ga posetite.

Zid je građen duže od 2.000 godina

Foto: Pixabay

Smatra se kako su prvi delovi zida napravljeni u 8. veku pre nove ere, iako su radovi službeno započeli 5 vekova kasnije, za vreme vladavine cara Ćin Ši Huanga. Ipak, najveći deo, koji postoji i dan danas, izgrađen je između 14. i 17. veka za vreme dinastije Ming.

Sagrađen je kao odbrambeni zid

Foto: Pixabay

Pre svega, ideja je bila da se sagradi zid koji bi branio carstvo od provale i agresije nomadskih plemena sa severa. Za vreme dinastije Han zid je nadograđen, kako bi se osigurala nesmetana trgovina na takozvanom "Putu svile", dok je za vreme dinastije Ming zid obnovljen i dodatno izgrađen.

Zid su gradile stotine hiljada ljudi

Foto: Pixabay

Prema portalu History.com, car Ćin Ši Huang na raspolaganju je imao radnu snagu od 300 hiljada vojnika, radnika i zatvorenika. Za vreme izgradnje hiljade njih na zidu su ostavile živote, tako da je zid i te kako "krvav".

Najbolje vreme za obilazak

Foto: Pixabay

Zid se najčešće obilazi početkom maja i oktobra, ali je problem što su tada ujedno i najveće gužve. Za vreme zime zid je prekriven snegom, pa gužvi praktično i nema, ali morate dobro da pazite da ne skliznete, a ni udari vetra nisu baš prijatni. No, bilo kako bilo, zid godišnje poseti više od 10 miliona ljudi.

Zid se ne može videti s Meseca

Foto: Pixabay

Uprkos glasinama i mišljenjima određenog dela populacije, Kineski zid se ne može videti s Meseca golim okom. Kao što je potvrdila i NASA, fotografije snimljene sa Međunarodne svemirske stanice nastale su u idealnim uslovima, a  fotografija ipak funkcioniše nešto drugačije.

Ovo (ne) radite prilikom planiranja posete

Foto: Pixabay

Nikako, ali nikako nemojte posećivati zid za vreme državnog praznika, jer su gužve tada nepodnošljive. Ako želite da izbegnete najveću gužvu, na zid se popnite u popodnevnim satima, jer mnoge vođene ture kreću u jutarnjim časovima, tako da su do ranog popodneva gotove sa obilaskom. I naravno, imajte udobnu obuću i uzimajte dovoljno vode.

Slavni na Kineskom zidu

Foto: Pixabay

Naravno da mnogi poznati nisu mogli da odele a da ne posete ovaj zid, a jedan od njih je i bivši američki predsednik Barak Obama, koji je po zidu hodao 2009. godine. Ništa manje slavna gošća nije bila ni britanska kraljica Elizabeta II, dok su zidom hodali i Majkl Džordan, Tom Kruz, Dženifer Lorens...

Zatvoreno za komentare.