Prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma o globalnim rodnim razlikama za 2021. godinu, žene neće postići potpunu ravnopravnost sa muškarcima još 135.6 godina. U izveštaju je takođe navedeno top 10 zemalja u kojima žene najbolje žive.
Foto: Shutterstock
Godišnji izveštaj analizira rodnu ravnopravnost u 156 zemalja i istražuje četiri vitalne oblasti: zdravstvo, obrazovanje, ekonomske prilike i političke prilike.
Izveštaj iz prošle godine izračunao je da bi se globalna ravnopravnost polova mogla postići za 99,5 godina. Ali samo 12 meseci kasnije, procena je uvećana za 35 godina.
Razlog je pandemija koronavirusa. Izveštaj iz 2021. ukazuje na to da je kovid 19 mnogo teže i dramatičnije uticao na žene.
„Pandemija kovida 19 podigla je nove prepreke za izgradnju inkluzivnih i prosperitetnih ekonomija i društava. Najteže pogođene blokadama i brzom digitalizacijom su oblasti u kojima su žene češće zaposlene“, piše u izveštaju.
Pored toga, na žene se vrše „dodatni pritisci pružanja nege u kućama“.
Na globalnoj rang listi Island je na prvom mestu najboljih zemalja na svetu za žene. Prema izveštaju, Islanđani su ostvarili 89 odsto puta ka postizanju pune rodne ravnopravnosti.
Sadija Zahidi iz Svetskog ekonomskog foruma pozvala je vlade širom sveta da daju prioritet merama za rodnu ravnopravnost.
„Nadamo se da će ovaj izveštaj služiti kao poziv na akciju liderima da postave rodnu ravnopravnost kao centralni cilj politika i praksi za upravljanje oporavkom nakon pandemije, u korist naše ekonomije i društva“, poručila je.
A ovako izgleda lista top 10 zemalja u kojima žene imaju najbolji položaj u društvu.
Prvo mesto – Island sa 89.2 odsto ostvarene ravnopravnosti. 🇮🇸
Drugo mesto – Finska sa 86.1 odsto. 🇫🇮
Treće mesto – Norveška sa 84.9 odsto. 🇳🇴
Četvrto mesto – Novi Zeland sa 84 odsto. 🇳🇿
Peto mesto – Švedska sa 82.3 odsto ostvarene ravnopravnosti. 🇸🇪
Šesto mesto – Namibija sa 80.9 odsto. 🇳🇦
Sedmo mesto – Ruanda sa 80.5 odsto. 🇷🇼
Osmo mesto – Litvanija sa 80.4 odsto. 🇱🇹
Deveto mesto – Irska sa 80 odsto. 🇮🇪
Deseto mesto – Švajcarska sa 79.8 odsto ostvarene rodne ravnopravnosti. 🇨🇭