Priča o vatrogascu iz Černobilja još je jezivija od one u seriji

Priča o vatrogascu iz Černobilja još je jezivija od one u seriji

Serija "Černobilj" je završena i, premda je od emitovanja poslednje epizode prošlo nedelju dana, društvene mreže su i dalje preplavljene komentarima i sumiranjem utisaka.

Foto: Shutterstock

Likovi iz serije su stvarni, svi osim lika nuklearne fizičarke Ulane Komjuk koju je glumila Emili Votson. Njen lik je utelovio sve nuklearne fizičare SSSR-a koji su pomagali profesoru Legasovu u saniranju štete nakon eksplozije.

Vatrogasac Vasilij Ignatenko i njegova supruga Ljudmila su takođe stvarni likovi.

U seriji je prikazano kako Ignatenko odlazi da gasi požar u nuklearnoj elektrani, dok njegova trudna supruga Ljudmila ostaje kod kuće. Nakon toga, Vasilija odvoze u bolnicu u Pripjatu, a zatim i u Moskvu, gde ga trudna Ljudmila posećuje bez obzira na opasnost. Vasilij Ignatenko umire u mukama, a Ljudmila nakon toga rađa devojčicu koja od posledica radijacije umire četiri sata nakon rođenja.

Foto: IMDb

Postoje podaci prema kojima je Ljudmila Ignatenko još među živima. Ima sina i živi u Kijevu. O svojoj sudbini je progovorila mnogo pre snimanja serije Černobilj i to u knjizi "Černobiljska molitva", koja je prevedena i na srpski jezik. Ljudmila je autorki knjige, dobitnici Nobelove nagrade Svetlani Aleksijevič, ispričala da je dan kasnije trebalo da ona i Vasilij idu u Belorusiju da posete njegove roditelje i da je on od četiri ujutru trebalo da bude slobodan od dežurstva. Reaktor je eksplodirao oko jedan sat iza ponoći, pa je Ignatenko otišao da gasi vatru, misleći da je reč o običnom požaru.

Vasilij Ignatenko se po državnom nalogu iz Belorusije preselio u Pripjat gde je radio kao vatrogasac. On i Ljudmila venčali su se 1983. godine, a upoznali su se još kao tinejdžeri, 1979. godine. U knjizi je Ljudmila opisala poslednje dane njegovog života, koji su mnogo strašniji nego što je to prikazano u seriji.

Foto: Instagram

- Svaki dan sam upoznavala drugu osobu. Poslednja dva dana iskašljavao je komadiće svojih pluća i jetre. Gušio se u sopstvenim organima. Zamotala bih ruku u zavoj, stavila mu je u usta i vadila to - ispričala je Ljudmila.

Vasilij je umro u 25. godini i sahranjen je u limenom kovčegu ispod betona, zbog činjenice da je njegovo telo i dalje bilo radioaktivno.

Zatvoreno za komentare.