Drvena kućica od 16,3 kvadrata ima sve što vam je potrebno

Drvena kućica od 16,3 kvadrata ima sve što vam je potrebno

U mestu Marčana kraj Pule francuski stolar Damien Daje izrađuje vrhunske "male kućice". Sve što vam treba smestilo se u to što izgleda kao drvena kućica od 16,3 kvadrata - i ugodna kuhinja, toalet sa tuš-kabinom, soba, ormari i trpezarija.

Foto: jutarnji.hr

To je udobna kuća koju možete povesti sa sobom. Više ne trebate da zavisite o lokaciji, mestu, gradu. Sada dom ide za vama gde god pošli, prati zapravo potrebe modernih nomada.

Sve su to čari male ekološke pokretne kućice koju je u Istri, u mestu Marčana blizu Pule, izradio francuski tesar Damien Daje koji je u maloj stolarskoj radionici i pilani izradio takozvanu "tiny" kućicu.

"U Francuskoj sam radio kao tesar i životni put me je doveo u Hrvatsku pa sam ostao tu. Tamo sam se bavio izradom, kako vi u Hrvatskoj kažete, montažnih kućica, iako to nisu montažne kuće kakve se ovde viđaju. Većinom su to drvene kuće koje su u Francuskoj vrlo popularne, a ja sam radio najpre drvene krovne konstrukcije" - ističe Damien.

Kaže da su sićušne pokretne kućice u zapadnoj Evropi jako popularne, zato je on odlučio da napravi jednu u Hrvatskoj koju će ponuditi tržištu i dalje od toga razvijati biznis jer su mu rad sa drvom i njegova obrada u krvi.

Foto: jutarnji.hr

Neobičan smeštaj

"To mi je prvi ovakav projekat i želja mi je bila da napravim nešto drukčije. Sledeći ću vikend organizovati dane otvorenih vrata, gde će svi moći da vide kako ta kućica izgleda, a onda kreće njena prodaja. Biće to i mesto susreta sa drugima koji žele nešto slično, a i raspravljaćemo o ekološkoj gradnji ovakvih kućica. A ova koju sam napravio kao primer idealna je za dvoje ljudi. Može se koristiti za stanovanje, ali i za turizam, s obzirom na to da trend neobičnog smeštaja sve više dobija na važnosti. Verujem da će se naći kupac u Hrvatskoj jer je trend stanovanja u takvim kućama sve veći, s obzirom na to da su zemljišta sve skuplja, a sve više ljudi ne traži velike kuće. Ona pruža slobodu, može biti u prirodi i jeftina je, a ima svu infrastrukturu. Kućica je naravno na točkovima, što vlasnicima omogućava mobilnost. To je i neki prvi korak u rešavanju stambenog pitanja" - rekao je Damien koji dolazi iz francuskog mesta Poa na severu francuskih Pireneja i ima oko 80.000 stanovnika.

Gotovo sve što je u kući visokoj 3,9 metara ugrađeno napravio je svojim rukama, osim drvene stolarije, odnosno prozora, i naravno tuš-kade, slavina, ringle za kuvanje, šaltera i rasvete.

Međutim, zidovi, podovi i sav nameštaj njegovih su ruku delo. Vrata je izradio uz pomoć prijatelja stolara iz firme Drvovizija. Kaže da je izrada vrlo zanimljiva jer je raspored unapred zadan, ali zato su rešenja unutrašnjeg uređenja bezbrojna.

 - Upravo to daje draž kućici jer stvarno možete biti inventivni i kreativni. Kućica je sagrađena na prikolici površine šest puta 2,4 metra. Spoljni zidovi napravljeni su od ariša koji je idealan za drvene fasade. On ima guste godove i jako je otporan i u kuću ne propušta vodu. Između zidova od ariša i unutrašnje drvene lamperije umetnuo sam jutarnju izolaciju od osam centimetara i paronepropusnu i vodootpornu foliju. Iznutra sam zidove obložio lamperijom koja je od smreke i jele" - kaže Damien.

Na tako malom rasporedu, puno je toga stalo. Tu je kuhinja koja ima čak 2,3 metra radne površine, a osim ringle za kuvanje ima frižider, sudoperu i protočni plinski bojler. Takođe, tu je i rezervoar vode pa je kuća gotovo autonomna što se toga tiče.

Foto: jutarnji.hr

I leto i zima

Uz kuhinju, francuski tesar je napravio sto sa dve stolice i drvene ormariće za spremanje stvari, a tu je i udobni kauč koji je izradio sam. On može poslužiti i kao samostalni ležaj u slučaju da u kućici borave tri osobe.

Budući da su zidovi visoki, spavaći deo je na maloj mansardi do koje vode, naravno, drvene stepenice. Sav nameštaj je jednostavnih linija napravljen od šperploča od breze.

Na mansardi gde će doći madrac s posteljinom, idealno je mesto za spavanje za još dvoje ljudi, a kad se probude, imaju pogled u prirodu. Na istoj visini iznad kliznih vrata za toalet s druge strane kućice, smešten je ormar, odnosno prostor za odlaganje.

Na tom zidu je i sićušni prostor za držanje metle i sličnih stvari za domaćinstvo, pokazuje Damien veliki projekt kakve često viđamo u televizijskim emisijama koje dočaravaju stvaranje i opremanje mobilnih malih kućica. On ih nije video, iako je za njih čuo, kaže, jer televiziju uopšte ne gleda.

 - Ni ovde nisam predvideo prostor za televizor. To je nepotrebno - smatra tesar. Ali zato se na policama mogu naći knjige i društvene igre, ali i kutija sa šahom. Tu je i drveni zvučnik na koji možete prisloniti na primer tlefon kako biste glasnije čuli muziku.

- U ovoj kućici se može živeti i leti i zimi. Dakle, ostavio sam prostor za peć na kruta goriva koja se može instalirati, a leti kuća ima sistem prirodne ventilacije i nikad u njoj nije toplo. Što se tiče električne energije, u sistemu je predviđeno da se može spojiti na klasični sistem električne energije, ali i na solarne panele - kaže svojevrsni umetnik u drvetu. Toalet je takođe sićušan, ali funkcionalan. Ima klasičnu tuš-kadu koja služi i kao umivaonik i ekološku kompostnu WC šolju.

Na pitanje kako to da se odlučio da se bavi takvim zanimljivim poslom baš u Hrvatskoj, u jednom malom mestu u Istri od hiljadu stanovnika, daleko od svega, kaže da ga je životni put doveo u Hrvatsku. Hrvatski jezik je vrlo brzo i odlično svladao.

Foto: jutarnji.hr

Čeka ponude

- Trebalo mi je manje od godine, a učio sam ga sam, bez pomoći učitelja i uz pomoć dragih prijatelja. Težak je to jezik, ali sam ga prilično brzo svladao jer me to zanimalo. Hrvatski me jako zanimao i sviđa mi se. Doduše, ni francuski nije lagan - kaže on u dvorištu male pilane koja je skrivene negde na kraju sela i do nje vodi ni više ni manje nego makadamski put preko polja i šuma. Ovde živi i radi u skladu sa svojom ekološkom filozofijom i prirodom. Zasad živi sam, a cilj mu je da razvije dalje ovaj zanimljiv i jedinstven posao.

- Jako sam znatiželjan kakva će biti potražnja u Hrvatskoj i tome se veselim - zaključuje istarski Francuz.

Zatvoreno za komentare.