Proleće je u Evropi prosto neodoljivo. Parkovi i vrtovi puni predivnih boja mirišu na prvo sezonsko cveće. Ako tražite putovanje posuto laticama, evo nekoliko najboljih odredišta u Evropi za ljubitelje cveća koji žele da dožive proleće u svoj njegovoj lepoti.
Foto:Shutterstock
Pokrivajući površinu od 32 hektara, Keukenhof je jedan od najvećih svetskih cvetnih vrtova i verovatno najpoznatija evropska destinacija za ljubitelje cveća. Nalazi se u gradiću Lise, jugozapadno od Amsterdama.
Ovde se svake godine posadi sedam miliona lukovica, koje cvetaju baš na vreme da bi stvorile spektakularni tepih boja za dvomesečni cvetni festival koji se održava svakog proleća.
Budući da je reč o Holandiji, nije iznenađanje što su cvetovi uglavnom lale, ali ima i puno šafrana, narcisa i zumbula. Ovog proleća, cvetni festival trajaće do do 9. maja. Svake je godine posvećen određenoj temi, pa se vrtovi, događaji i umetnička dela prilagođavaju u skladu s tim.
Tema za 2021. je svet boja i cvetni park će otvoriti svoja vrata posetiocima 71. put.
Sa 15 kilometara pešačkih staza u bašti imaćete spektakularni pogled na cvetne vrtove. Tokom šetnje videćete jedinstvene izložbe koje se nedeljno menjaju, prelepa jezerca i razne paviljone sa restoranima i terasama.
To je sjajna prilika da napravite najlepše fotografije za svoj Instagram profil. Pored ogromnog cvetnog vrta, park je ujedno i najveći vrt skulptura u Holandiji, pa se možete diviti mnogim statuama koje su napravili nacionalni i međunarodni umetnici.
View this post on Instagram
Već celu jednu deceniju Istanbul krajem marta i tokom aprila postaje jedan od najboljih vrtova u Evropi. Gradska vlada sadi oko 30 miliona lala u istanbulskim parkovima, avenijama, kružnim tokovima, a rezultat je veličanstveni prolećni cvetni festival sa blistavim rasprskavanjem boja kud god da pogledate.
Ipak, za pravu poslasticu od lala i međunarodni festival posvećen ovom cveću morate se uputiti u park Emirgan, jedan od najvećih javnih parkova u Istanbulu, koji se nalazi na Bosforu, na evropskoj obali.
Na trgu Sultan Ahmed, grad zajedno sa najistaknutijom turskom cvetnom kompanijom priprema tepih od lala veći od 1.000 kvadratnih metara, koji se smatra najvećim na svetu. Dizajn tepiha se menja svake godine, ali uvek je napravljen od ovog cveća, koje je jedan od tradicionalnih simbola Istanbula.
View this post on Instagram
Svakog proleća, u šumi u blizini Brisela događa se nešto magično. Milioni cvetića zumbula stvaraju plavi tepih, spektakularno more cveća i ispunjavaju vazduh intenzivnim slatkim mirisom. Zaista jedinstven prizor koji deluje kao bajka!
Veliki deo izvorne šume uništen je tokom Prvog svetskog rata, ali zahvaljujući velikoj ponovnoj sadnji između 1930. i 1950. godine, Halerbos je preživeo i od tada stalno raste. Ovo je najbolji prirodni vrt u Evropi jer je plava šuma drevna, pa ipak puna mladog drveća i plavog cveća.
Najbolje vreme za posetu je oko sredine aprila. Da biste u potpunosti doživeli magiju plavog tepiha u Halerbosu, posetu je potrebno planirati tokom prvih sedam do deset dana nakon izbijanja bukovog lišća, kada sunčeva svetlost dopire kroz krošnju i stvara ovaj spektakularni efekat.
View this post on Instagram
Unesko je Kraljevske botaničke bašte, poznate kao Kju Gardens, prepoznao kao svetsku baštinu zbog izuzetne biljne raznolikosti koja je ovde izložena. Smešteni u Ričmondu, u jugozapadnom Londonu, vrtovi su prvi put otvoreni 1759. godine.
Danas, sa više od 50.000 različitih vrsta biljaka rasprostranjenih na 121 hektaru, čine jednu od najvećih i najraznovrsnijih kolekcija biljaka i cveća na svetu.
Proleće je definitivno najbolje doba godine za posetu. Tada počinju da se pojavljuju prvi cvetovi u sezoni. Videćete raskošno drveće magnolije u cvatu i travnjake poprskane zumbulima, belim i ljubičastim šafranom i smelim narcisima.
Još jedan prolećni vrhunac su dva paralelna niza trešanja okićena predivnim ružičastim cvetovima. Otkrijte staklene bašte, uključujući kultnu Palm haus i njenu egzotičnu prašumu, kao i Voterlili haus sa neverovatnim, džinovskim jastučićima od ljiljana.
Tu je i Palata Kju, najmanja britanska kraljevska palata iz 1631. godine u holandskom stilu. Pozadi se nalazi Kraljičin vrt, u kojem se uzgajaju samo biljke koje su postojale u Ujedinjenom Kraljevstvu u 17. veku.
Prošetajte još i Dajaninom staklenom baštom, trećom najvećom, napravljenom 1987. godine pod pokroviteljstvom princeze od Velsa, koja ima deset kompjuterski kontrolisanih mikroklimatskih zona s primercima biljaka iz suvih i vlažnih tropa (orhideje, kaktusi i mesožderke…).