Biljke ne moraju da se zalivaju da bi preživele

Biljke ne moraju da se zalivaju da bi preživele

Ono što nas od malena uče jeste da se biljke moraju zalivati. Svima nam je poznata rečenica: "Zalivaj mi biljke dok nisam tu."

Foto: artfido.com

Međutim, Dejvid Latimer nam je dokazao da se biljke ne moraju uvek zalivati kako bi preživele. Naime, njegova bašta u staklenoj boci ne mora da se zaliva, budući da je bašta samodovoljan zatvoreni ekosistem kome je, suprotno našem opšteprihvaćenom mišljenju, nepotrebna dodatna voda.

Bašta u velikoj boci, koju je razvio pre 57 godina Dejvid Latimer, zadivljujući je primer zatvorenog ali funkcionalnog ekosistema.

Latimer je zasadio vrt na Uskršnju nedelju 1960. godine. Stavio je kompost i četvrtinu vode u staklenu posudu od 10 galona. Godine 1972. ponovo je otvorio vrt da doda malo vode. Sa jednim izuzetkom, bašta je ostala potpuno zapečaćena - sve što joj je potrebno je puno sunčeve svetlosti!

Nekima se može činiti čudnim da bi potpuno zatvorena bašta ovako napredovala, ali nije - vrt je savršeno samodovoljan ekosistem. Bakterije  razgrađuju mrtve biljke i razbijaju kiseonik koji se dobija iz biljaka, pretvarajući ga u ugljen-dioksid koji biljke trebaju kako bi preživele. Boca je odlična mikro verzija Zemlje kao celine.

Bašte u boci uspevaju zato što njihov zapečaćeni prostor stvara potpuno samodovoljan ekosistem u kojem biljke mogu da prežive. Takođe, uz pomoć fotosinteze recikliraju se hranljive materije.

Jedini spoljašnji faktor koji je potreban da bi se biljka održala jeste svetlost, jer joj to daje energiju koja joj je potrebna da stvori sopstvenu hranu i nastavi da raste.

Voda u bočici putuje preko korenja biljaka za vrijeme transpiracije, a potom se kondezuje u smesu za posipanje upravo kada ciklus ponovno počinje.

Ukoliko želite i sami da posedujete ovakvu baštu, pogledajte priloženi jutjub video.

Zatvoreno za komentare.