Japanci će morati od 27. aprila do 6. maja provedu neradno, povodom obeležavanja abdikacije cara Akihita, kojeg će na prestolu zameniti njegov najstariji sin Naruhito, a što mnoštvo neizlečivih radoholičara u ovoj zemlji doživljava sa stravom, piše Gardijan.
Foto: Shutterstock
Mnogi će pohrliti na turističko putovanje u inostranstvo, ali radnici plaćeni po satu se toliko ne vesele odmoru.
Kako piše Gardijan, ne vesele se ni mnogi roditelji zaposleni u uslužnom sektoru, jer brinu šta će s decom dok oni rade. Tokom 10 dana praznika deci neće biti na raspolaganju uobičajena rešenja: produženi boravak u školi ili vrtić.
Mnogi pak jednostavno nemaju nikakvu ideju što će raditi tih neradnih dana.
- Iskreno, ne znam kako da provedem vreme sad kad smo iznenada dobili 10 dana praznika - kaže Seishu Sato (31), zaposlen u finansijskoj firmi.
- Ako poželite da putujete, svuda će biti puno, a skočile su i turističke cene. Mogao bih na kraju da završim kod roditelja - kaže on.
Japanske novine Asahi sprovele su anketu koja je pokazala da se 45 odsto anketiranih "oseća nesrećno" kad je reč o dugom odmoru, dok se 35 odsto "oseća srećno".
Prosečni Japanac koristi samo 10 dana godišnje slobodno, što je polovina od ukupnog broja dana koje imaju za godišnji odmor.
Foto: Shutterstock
Oko 60 odsto Japanaca oseća krivicu kada koriste plaćeni godišnji odmor, a mnogi kažu da je to zbog šefova koji ne gledaju s odobravanjem na izostanak s posla.
U ponedeljak je Japan usvojio zakonske odredbe kojima se ograničava radno vreme, usled rasta broja smrtnih slučajeva zbog preteranog rada ("karoši").
Bez obzira na poslovičnu marljivost, u Japanu kao i u drugim zemljama nedostaje radne snage, pa su izmenjeni imigracijski zakoni kako bi iz inostranstva moglo doći 340.000 radnika u narednih pet godina, piše Gardijan.