U ovoj državi za sve postoji logično objašnjenje. Kako danas ljudi žive u Japanu?
Foto: Shutterstock
Na svetu postoje mnoge različite kulture i običaji, a jedna od najstarijih i najfascinantnijih je japanska kultura koja već godinama privlači pažnju brojnih zaljubljenika u putovanja, istraživače, etnologe i antropologe.
Ona se od ostalih izdvaja primenom specifičnih pravila ponašanja i zakona na koje nećete naići nigde drugo na svetu.
Vaspitanje i školovanje su najznačajniji aspekti u svakodnevnom životu. Budući da je važnije usvajati znanja i razmišljati svojom glavom, sistem pismenih i kontrolnih zadataka ne postoji do 4. razreda osnovne škole. Japanci prednost jednostavno davaju usvajanju manira i razvijanju dobrih navika.
Kako bi naučili da pokažu emocije, deca od malih nogu uče haiku poeziju.
Osim mlađim generacijama, u Japanu se velika pažnja posvećuje i zrelom stanovništvu pa će tako svi oni u dobi od 40 do 74 godine redovno meriti obim struka kako bi Vlada mogla pratiti i štiti zdravlje starijih.
Na ulici nećete primetiti prazne kese i opuške, ali možda hoćete divlje rakune koji su na glasu kao najveći gradski otpadnici.
Baš je zato propisano iznošenje đubreta samo onda kada je tačno određeno vreme odvoza smeća, kako bi sprečili ove krznene štetočine u masovnom prekopavanju otpada.
Foto: Shutterstock
Održavanje skladnih međuljudskih odnosa je nešto što se u japanskoj kulturi svakodnevno neguje. U Japanu je jako važno kako se bračni partneri odnose jedan prema drugom.
Tako je zabranjeno živeti odvojeno od supruge ili supruga bez opravdanog razloga. Tako Vlada smanjuje mogućnost rasta stope razvoda do koje, smatraju, često dolazi upravo zbog razdvojenosti parova na duže vreme.
Neke od neobičnih zabrana služe kako bi kaznile i vozače. Ako budete dovoljno neoprezni i poprskate pešaka kišnicom, moraćete platiti kaznu od 66 dolara.
A kada odlučite da se rashladite sladoledom nikako ga nemojte, iz bilo kog razloga, staviti u poštansko sanduče. Za takav čin postoji propisana sankcija pa biste mogli završiti u zatvoru na pet godina i platiti kaznu od 5.000 dolara.
Svi ljubitelji tehnologije biće razočarati kada čuju da je protivzakonito unositi voki-toki iz druge zemlje.
S obzirom na to da strani uređaj može potencijalno uneti nered u postojeću radio mrežu zajednice, posedovanje ovog aparata koje nije kupljeno u Japanu moglo bi vas koštati jednu godinu zatvora ili pak 9.500 dolara.