Kako je priča o Kvazimodu sačuvala Notr Dam pre dva veka

Kako je priča o Kvazimodu sačuvala Notr Dam pre dva veka

Vatrena stihija sinoć je progutala čuvenu katedralu Notr Dam u Parizu, a uprkos naporima vatrogasne službe praktično ceo krov je izgoreo. Ova nesreća potresla je čitav svet, a društvene mreže prepune su fotografija ovog impozantnog zdanja u danima slave.

 Foto: Shutterstock

Ljudska empatija ovog puta pokazala se u svoj svojoj veličini, a gotovo da nema osobe koja nije bila šokirana i utučena zbog ovakve sudbine Notr Dama, gorostasa istorije i kulture koji više od osam vekova lebdi nad francuskom prestonicom.

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели Le Monde (@lemondefr) дана

Notr Dam ima važno mesto i u popularnoj kulturi, ali i književnosti, pa je recimo upravo ova katedrala okosnica kultnog romana "Zvonar Bogordičine crkve" Viktora Igoa, čija je radnja smeštena pred kraj 15. veka za vreme vladavine Luja XI.

Ovo je jedno od najpoznatijih književnih dela na svetu, ali i najpotresnijih, a sudbine glavnih junaka su vrlo mračne i teške. Po romanu je snimljeno i nekoliko filmova, opera, pozorišnih predstava i serija, a priču o Kvazimodu, glavnom liku, zna skoro svako dete na svetu.

 
 
 
 
 
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Објава коју дели ✨✨✨✨ꂅnchanted ℬikinis™✨✨✨✨✨ (@enchanted_bikinis) дана

Podsetimo se priče ovog romana koji je svojom popularnošću doprineo da Notr Dam bude sačuvan u svom tadašnjem obliku, u vreme kada je gotička arhitektura često bila zapostavljena i uništavana kako bi bila zamenjena novim, modernim zgradama. Inače, Igoa je za ovaj roman inspirisala upravo katedrala i natpis na njoj - ANAGKN što znači sudbina, a pisac poziva na čuvanje veličanstvene građevine.

Kvazimodo je kao dete ostavljen na pragu crkve zbog grbe na leđima i ružnog izgleda, a tu ga je pronašao arhiđakon  Frolokoji koji ga je uzeo k sebi i odgajio ga. Zbog osude okoline i predrasuda na račun neprijatnog izgleda, on odrasta u hladnu i povučenu osobu, a u godinama koje će doći do njegovog srca uspeva da dođe samo lepa ciganka Esmeralda.

 Foto: imdb.com

No, ovu ljubav i prijateljstvo prekida suđenje Esmeraldi za ubistvo koje nije počinila - optužena je da je život prekratila oficiru Febusu, koji čak nije ni mrtav i u kog je zaljubljena.

Ovo je inače komplikovana ljubavna slagalica, jer su u Esmeraldu istovremeno zaljubljeni i sam Kvazimodo, ali i arhiđakon Frolo i pesnik Pjer Gengoar.

 Foto: Shutterstock

Dok su mladu ciganku vodili na vešala, Kvazimodo odlučuje da je spasi, jer nije zaboravio njenu dobrotu, samilost i ljubaznost, te je sakriva u katedrali. Ipak, na koncu svega Frolo je izdao vlastima gde se Esmeralda nalazi, a Kvazimodo ga je kasnije gurnuo sa katedrale Notr Dam videvši da se smeje dok ona umire.

Kvazimodo potom odlazi na groblje i umire od gladi pokraj Esmeraldinog tela...

Zatvoreno za komentare.