Vim Hof, poznatiji kao Ledeni čovek, rođen je 1959. godine u Holandiji. Nadimak je dobio zbog sposobnosti podnošenja ekstremno niskih temperatura. On može da uđe u ledeno jezero i bez promene telesne temperature tamo ostane skoro dva sata.
Priča o Ledenom čoveku započinje velikom tragedijom. Naime, njegova žena, ozbiljno bolesna od šizofrenije, izvršila je samoubistvo. Vim je ostao sam da se brine o petoro dece bez žene koju je zaista jako voleo.
Nakon velike nesreće koja ga je zadesila, pokušao je da svoju tugu izleči uz pomoć veoma neobične, ali ipak, izuzetno stare metode. Da bi se izborio sa bolom, u muškom maniru, on je počeo da zaranja u hladnu vodu, jer samo tako je mogao da zaboravi na svoju tugu.
Voda je bila sve hladnija i hladnija, a da bi se pripremio za ulazak u nju počeo je da diše.
Kombinujući meditaciju, specifičnu tehniku disanja i izlaganje tela hladnoći, stvorio je jednu novu metodu samoizlečenja, po kojoj se u svetu proslavio. Ova tehnika je delotvorna i ima logike, ali sa njom morate biti izuzetno pažljivi. Nije za svakog, već samo za jake i izdržljive.
Vim Hof je danas pravo čudo prirode - pretrčao je pustinju u Namibiji i u toku cele maratonske trke bio je samo u donjem vešu i bez vode, peo se na Kilimandžaro, ponovo samo u donjem vešu i patikama, i u tu avanturu sa sobom je poveo i desetak ljudi, od kojih dvoje sa multipla sklerozom. Ronio je ispod leda na Severnom polu, i imao sreću da je bio vezan konopcima jer su mu se mrežnjače na oba oka zaledile i tada je privremeno oslepeo.
Hof je postao poznat u svetu kada je odlučio da bos i samo u šortsu osvoji Mont Everest.
On ipak na kraju nije uspeo da osvoji najviši vrh, jer je zbog promrzlih prstiju prekinuo poduhvat i vratio se s dostignutih 7.400 metara visine. Njegov cilj je, ipak, bio da testira limite ljudskog potencijala, a ne da umre pokušavajući u tome.
U toku dokazivanja snage ljudskog imunosistema u njega je u strogo praćenom eksperimentu ubrizgana vrlo otrovna bakterija, ali on je uspeo da se izbori sa ozbiljnom infekcijom za svega par minuta. Njemu je ubrizgan endotoksin, odnosno sastojak bakterija koji izaziva glavobolje, bolove u mišićima i groznicu. Ove nuspojave traju nekoliko časova i ne ostavljaju posledice. Hof je rekao da je imao samo slabu glavobolju i ništa više.
O čemu se radi?
Sistem se delimično oslanja na pranajamu, drevnu hinduističku disciplinu svesnog disanja, ali dosta više na izlaganje tela hladnoći. Kontrolisano i svesno. Sistem ima tri celine:
Pranajama je dah povezuje sa pranom – svehranom svuda oko nas. Način na koji dišemo je mnogo više od toga kako stojimo. Disanjem mi definitivno možemo da regulišemo ton tela. Najbolji primer ste sigurno i sami osetili u praksi: kada produbite disanje – automatski se smirujete.
Napomena je da se ova vežba ne primenjuje:
Počnite u vama udobnom položaju
Jutro je savršeno jer nam je stomak prazan:
Udahnite duboko i lagano vazduh dok ne osetite da vam pluća pritiskaju solarni pleksus. Izdahnite. Ponovite zagrevanje 15 puta.
30 snažnih udaha/izdaha
Zamislite da naduvavate balon: udahnite na nos izdahnite na usta, u više kratkih, eksplozivnih izdaha. Pluća se šire pri udahu, skupljaju pri izdahu. Držite oči zatvorenim. Budite spremni na to da će vam se možda zavrteti u glavi. Koncentrišite se na vaše telo koje se puni kiseonikom.
Skenirajte telo
Dok radite 30 uzdaha, pratite šta vam se dešava u telu. Osetite delove koji imaju previše energije i delove kojima ona fali: mentalno pošaljite energiju iz jednih u druge. Budite svesni svakog dela tela, krenite da skenirate od nožnih prstiju do vrha glave.
Zadržite dah
Nakon ovih 30 udaha/izdaha udahnite vazduh još jednom, lagano, bez preterane sile da napuni cela pluća. Izdahnite ga i zadržite prazna pluća neko vreme dok ne osetite refleks u gornjem delu grudi da udahnete ponovo. Spustite bradu na grudi da bi dodatno onemogućili ulaz vazduha.
Dah oporavka
Nakon svega udahnite celim plućima još jednom. Opustite solarni pleksus. Zadržite dah 15 sekundi i skenirajte telo još jednom, pustite energiju gde mislite da fali. Izdahnite lagano.
Ovim ste završili jedan ciklus. Za početak radite jednom dnevno, dok ne osetite potrebu da povećate na dva puta.
Vim ovaj deo procesa poredi sa dizanjem tegova. Počinjemo sa malim težinama i vremenom podižemo opterećenje. Oko naših vena i arterija su mali mišići koji daju signal kada nam se kapilari skupljaju a krv se ograničava na esencijalne organe.
Ovaj proces je u principu automatska evolutivna mašina, koja je spašavala živote našim precima tokom ledenog doba. Kada je hladno, krv se ograničava na mozak i trup, smanjujući cirkulaciju u periferiji.
Zato se počinje hladnim ili kontrasnim tuširanjem.
Tuširanje ne morate raditi neposredno nakon vežbe disanja, ali Vim podseća da će nam biti lakše jer je telo posle nje spremnije na ekstremne izazove.
Kontrasno tuširanje u praksi
Ovo je samo jedan od načina da ga praktikujete, Vim u svom kursu daje konkretan predlog kako povećavati amplitudu tokom 20 dana!
Kada se telo navikne na hladno tuširanje – moći ćete da povećavate ritam dok ne ostane samo hladna voda. Tada ste spremni za ledenu kadu!
Ledena kada
Tri kese leda stavite u kadu i pustite da se poluotope – dobićete temperaturu od 10-12 C. Ukoliko pospete so na led – ubrzaćete proces.
Kada smo u ledu, važno je da dišemo svesno i pustimo telo da se prilagodi. Ne prelazite 10 minuta prvi put. Postepeno povećavajte minutažu.
Posle ledene kade, normalno je da se osećate smrznuto. Polaznici metoda savetuju šolju vrućeg kakaa i šetnju po stanu dok se telo samo ne zagreje.
Naravno kao i svaka praksa i ova dolazi uz disclaimer da dobijete zeleno svetlo od svog lekara i da je primenjujete pametno.
Da bi sistem bio zaokružen, važan je vaš mentalni pristup izazovu.
Sumiraćemo ga u par tačaka:
Ceo sajt i metod pogledajte ovde.
Izvor: trcanje.rs