Kenija izglasala smrtnu kaznu za lovokradice

Kenija izglasala smrtnu kaznu za lovokradice

Slonovi i nosorozi su najugroženije vrste u Keniji, pošto ih njihove kljove i rogovi čine metama lovokradica. Doživotna kazna ne plaši dovoljno, pa vlasti pooštravaju kaznenu politiku do maksimuma.

Foto: Shutterstock

Ubijanje ugroženih vrsta je zabranjeno zakonom u Keniji, gde se od 2013. ovaj prestup kažnjava doživotnom robijom ili novčanom kaznom u iznosu od 200.000 dolara.

Nažalost, ova mera nije bila dovoljna da odvrati ilegalne lovce i krijumčare, kaže Nadžib Balala, sekretar kabineta Ministarstva turizma.

Stoga je vlast odlučila da pooštri kazne - do maksimuma. Lovokradice će se ubuduće u Keniji susresti sa pretnjom smrtne kazne.

Nova kazna izazvala je različite reakcije - pohvale od onih koji smatraju da će u suprotnom sve ugrožene vrste biti izlovljene i tako nestati, i pokude od onih koji se generalno protive smrtnoj kazni kao nepouzdanoj i nemoralnoj.

Foto: Shutterstock

Kenija je dom brojnim životinjama koje su zaštitna lica divljine i prirode uopšte - od slonova i nosoroga, do žirafa, leoparda i geparda.

Krivolov je u Keniji u opadanju otkako je globalno pojačana pažnja na uslove života divljih i ugroženi vrsta, kao i lokalno sprovođenje zakona i zaštite.

U poređenju sa vremenom 2012. i 2013. godine, krivolov je pao za 85 odsto kod ubijanja nosoroga i 78 odsto kod slonova. Ali, i pored toga, životinje su ugrožene.

Slonovi su atraktivni za krijumčare zbog slonovače, od koje se pravi nakit, religijske figurice i slično za Daleki istok.

Foto: Shutterstock

Prema podacima Afričke fondacije divljeg sveta (African Wildlife Foundation, AWF), do 70 odsto ilegalne slonovače završi u Kini, gde se prodaje po 2.000 dolara za kilogram.

Kina je zabranila trgovinu od 1. januara ove godine, ali crno tržište postoji.

Slična je stvar i sa rogovima nosoroga, koji se uz to smatraju i lekovitima u slučajevima impotencije, groznice, kancera itd.

Foto: Shutterstock

Naravno, pošto su sastavljeni od keratina, kao i ljudski nokti, takva moć ne postoji.

I pored toga, rog nosoroga može da košta i 60.000 dolara za kilogram, što je skuplje od zlata (44.000 dolara za kilogram).

Zatvoreno za komentare.