Većina aviona velikih aviokompanija poseduje bar s pićima koji je otvoren tokom celog trajanja leta. Sve dok putnik koji uživa u piću ne ometa druge putnike i ponaša se pristojno, ne postoji razlog da i dalje ne bude usluživan – pojašnjavaju iz kompanija Virgin Atlantic, Lufthansa, Air France...
Foto: Shutterstock
Letovi znaju da budu dosadni, naročito kad je reč o prekookeanskim, za koje se nekada čini da traju večno.
Realnost je tada takva da ste "zakucani" za (uglavnom) nedovoljno komforno sedište, pa u celoj toj situaciji želite da se opustite nekim pićem. Ipak, morate se zapitati koji je razuman broj pića koje možete da naručite pre nego što u očima osoblja i putnika oko vas ispadnete – pijanica.
Foto: Shutterstock
Ovu problematiku pokušali su da istraže novinari britanskog Telegrafa, koji su kontaktirali mnogobrojne aviokompanije, a ovo su neki od odgovora koje su dobili na sledeća pitanja.
Da li postoji limit broja naručenih pića?
Foto: Pexels
Kratko i jasno – NE. Bar je konstantno otvoren i sve dok se putnik koji uživa u piću ponaša pristojno, nema razloga da i dalje ne bude usluživan, navodi se u saopštenjima aviokompanija.
U redu, ali koliko pića je prihvatljivo?
Foto: Pexels
Zavisi koga pitate.
"Velika većina putnika uopšte ne pije alkohol tokom leta", poručuju iz Lufthanse.
Sa druge strane, novinar Oliver Smit smatra kako su tri pića sasvim prihvatljiva, ali jednom kad je popio pet, šest i otišao po još jedno, stjuardesa ga je vratila na mesto rekavši kako je popio – previše. U svakom slučaju, čini se da je dva do četiri pića na dužem letu sasvim normalno.
Da li se alkohol može zatražiti za vreme doručka?
Foto: Pexels
Iz Lufthanse kažu da je ovo "neuobičajeno". Međutim, prilikom putovanja, doručak može da bude i na samom kraju leta tako da ne bilo bilo neuobičajeno kada bi neko umesto omleta naručio koktel.
Kako osoblje proceni vaše stanje pijanstva?
Foto: Pixabay
Prema uobičajenim znakovima. Ako se "glupavo" smeškate, postajete bučni, i ne ponašate se prikladno datoj situaciji, jasno je da ste prešli granicu. Pored toga, gledaju i koliko često putnici odlaze do toaleta, ili im u oči upadaju i oni koji svaki put traže piće od drugog člana osoblja.
Imajte na umu i da neke, mahom kompanije iz arapskih zemalja, alkoholna pića uopšte i ne služe. Takođe, u evropskim kompanijama moći ćete da tražite alkohol samo sa napunjenih 18 godina, dok za viski ili votku u američkim aviokompanijama morati biti tri godine stariji.