Do kraja 2020. godine mora da bude ukinuta zabrana abortusa u Južnoj Koreji, odlučio je Ustavni sud ove zemlje.
Foto: Pexels
Ovo je veliki dan i velika odluka za zagovornike slobodnog izbora kada je u pitanju prekid neželjene trudnoće, piše CNN.
Sedam od devet sudija glasalo je za legalizaciju abortusa. Oni su predudili da je odlučili abortusa neustavna. Inače, bilo je dovoljno šest glasova kako bi odluka bila validna.
Nakon ove odluke, sledeći potez je na zakonodavnica koji moraju do 31. decembra 2020. godine da revidiraju zakon.
Abortus nakon 20. nedelje trudnoće i dalje će u Južnoj Koreji biti nelegalan.
Ranije su se žene koje su imale abortuse u Južnoj Koreji suočile sa zatvorskom kaznom do godinu dana i novčanom kaznom od oko 1.780 dolara. Lekari koji su obavljali abortus i svi koji su u njemu učestvovali mogli su da budu kažnjeni zatvorskom kaznom u trajanju od dve godine.
Dok su krivična gonjenja bila retka, nisu bila neuobičajena.
Istraživanje o abortusu pokazalo je da su tri četvrtine žena starosti od 15 do 44 godine smatrale da je zakon nepravičan.
Istraživanje ove godine sproveo je Korejski institut za zdravstvo i socijalna pitanja. Oko 20 odsto ispitanika izjavilo je da je imalo abortus, uprkos tome što je bio ilegalan.
Kriminal i stigma
Kada je imala 40 godina, Kim Kujong je saznala da je treći put ostala u drugom stanju. Tada je već imala dvoje dece i odlučila se na abortus. U mnogim državama ovo bi bila obična procedura koja se radi u okviru zdravstvenog sistema, ali ne i u Južnoj Koreji.
Kim je to mogla samo ilegalno da uradi. Bilo je to pre 12 godiuna, a ona kaže da se i dalje oseća loše, kao da je “prekršila zakon”.
Čim je potvrda o trudnoći stigla, Kim je zakazala abortus. Svojoj majci i deci nikad nije priznala šta je uradila.
Kim nije usamljena u ovoj odluci. Pretpostavlja se da je prošle godine 50.000 žena u Južnoj Koreji imalo abortus.