Američki Stejt department rangirao je sve zemlje sveta od nivoa 1 do nivoa 4, kao preporuku za svoje državljane koji planiraju da putuju. Među najbezbednijim je nekoliko zemalja iz našeg regiona, a kao najnebezbednije, uglavnom su izdvojene zemlje sa nestabilnom političkom i društvenom situacijom ili zemlje u kojima besne građanski ratovi.
Foto: Shutterstock
Šta znače nivoi?
Nivo 1 - Normalne mere predostrožnosti
Nivo 2 - Povećan oprez
Nivo 3 - Ponovo razmislite o putovanju
Nivo 4 - Nemojte da putujete
Nivo 1: Normalne mere predostrožnosti
Za zemlje koje nose oznaku nivo 1 navodi se da Stejt Department nema nikakvo upozorenje kada je bezbednost u pitanju. Na tom spisku su: Moldavija, Poljska, Češka, Portugal, Švedska, Belorusija, Austrija, Švajcarska, Finska, Slovačka, Norveška, Irska, Litvanija, Litvanija, Estonija, Luksemburg, Malta, Island i Andora.
Foto: Shutterstock
Što se tiče našeg komšiluka, nivom 1 označene su Albanija, Rumunija, Mađarska, Grčka, Bugarska, Hrvatska, Severna Makedonija, Slovenija i Crna Gora.
Nivo 2: Povećan oprez
Među zemljama za koje se Amerikancima savetuje da podignu stepen opreza su najbogatije evropske zemlje poput Nemačke i Velike Britanije, za koje se naglašava se da je prethodnih godina bilo više terorističkih napada i da i dalje postoji opasnost od terorizma. I za Italiju, Holandiju, Španiju i Belgiju se savetuje oprez zbog mogućih terorističkih napada, dok se za Francusku naglašava da je prethodnih meseci bilo više nasilnih protesta "Žutih prsluka".
Ukrajina sa druge strane, mogla bi biti opasnost zbog hapšenja i čestih protesta, uz posebno naglašeno da se Krim izbegava kao turistička destinacija. Na istom spisku je i Rusija za koju se navodi da "kriminal, terorizam i proizvoljna primena lokalnih zakona širom Rusije mogu dovesti Amerikance u nesigurne situacije". Takođe, predlaže se izbegavanje Čečenije i Severnog Kavkaza.
Srbija je ocenjena kao zemlja nivoa 2. Kako se navodi u upozorenju za putnike, Amerikanci treba da budu posebno oprezni kada dolaze u Srbiju zbog kriminala. Stejt department navodi da je nasilje povezano sa organizovanim kriminalom ("bombaški napadi na automobil i atentati mogu da se dogode u svim područjima u bilo koje vreme") i sportskim događajima visokog profila.
Foto: Shutterstock
Američki Stejt department sugeriše da bi turisti u Bosni i Hercegovini trebalo da budu oprezniji zbog pretnji terorizmom i mina. Minska polja i mine su prisutni u celoj zemlji navodi se, a iako su sumnjive zone opasnosti obično jasno označene, nekoliko ljudi sve godine strada ili bude povređeno zbog mina.
- Terorističke grupe nastavljaju sa planiranjem mogućih napada u Bosni i Hercegovini. Teroristi mogu napasti sa malo ili bez upozorenja, ciljajući turističke lokacije, transportna čvorišta, pijace i trgovačke centre, objekte lokalne uprave, hotele, klubove, restorane, crkve, parkove, velike sportske i kulturne događaje, obrazovne institucije, aerodrome i druge javne površine - navodi se u upozorenju.
Nivo 3: Ponovo razmislite o putovanju
Kao zemlje o kojima bi Amerikanci trebalo da razmisle da li će tamo putovati navedene su Burundi, Honduras, Mauritanija, El Salvador, Čad, Nikaragva, Demokratska Republika Kongo, Liban, Niger, Nigerija, Pakistan.... Razlozi su uglavnom visok stepen kriminala.
Foto: Shutterstock
Nivo 4: Nemojte da putujete
Na spisku zemalja u koje se ne preporučuje putovanje je i Severna Koreja. Za ovu zemlju posebno se naglašava da nije dovoljan samo američki pasoš za putovanje, već da je nužno imati i posebnu dozvolu. Takođe, naglašeno je da su odnosi dve zemlje komplikovani, kao i da ne postoje diplomatski odnosi, zbog čega u slučaju hapšenja (za šta se napominje da je moguće i to na duži vremenski period), američko osoblje nema pristup zatvoreniku.
Pored Severne Koreje, oznaku novi 4, odnosno "nemojte da putujete" nosi i Avganistan, gde se upozorava na "kritčan nivo otmica i napada bombaša samoubica", zatim Iran za koji se napominje da se američki državljani često hapse pod optužbama za špijunažu ili ugrožavanje nacionalne bezbednosti, i Irak, za koji važi upozorenja na otmice i terorizam, kao i da bi meta posebno mogli da budu putnici sa zapada i iz SAD.
Foto: Shutterstock
Na spisku su i ratom zahvaćene Libija, Sirija i Jemen. Upozorenje za prvu zemlju je da postoji strah od terorizma, otmica i oružanog konflikta za koji se navodi da može da izbije bez mnogo upozorenja, za drugu da "ne postoje delovi Sirije koji su bezbedni od nasilja", što podrazumeva i upotrebu hemijskog oružja i vazdušne napade, dok se za Jemen kao jedna od opasnosti navode i zdravstveni rizici i glad, s obzirom da je infrastruktura te zemlje u potpunosti uništena tokom višegodišnjeg rata.
Za oba Sudana, putnici iz SAD upozoravaju se na moguće oružane sukobe, otmice i nasilni zločini, uključujući otimanje automobila, pucnjave, zasede, napade i pljačke. Za Centralnoafričku republiku posebno se naglašava stepen ubistava.
Stejt department upozorava na kriminal, građanske nemire, lošu zdravstvenu infrastrukturu, otmicu i samovoljna hapšenja i pritvaranja američkih državljana. Podseća se i da je Vašington naredio vladinim zaposlenicima i njihovim porodicama da napuste zemlju u januaru 2019. godine.