Najbolji veliki svetski gradovi u 2018. po izboru čitalaca

Najbolji veliki svetski gradovi u 2018. po izboru čitalaca

Ove godine su urednici turističkog magazina "Konde Nast Traveler" podelili rangiranje najboljih gradova u svetu po izboru čitalaca na dva dela. Tako su izabrani najbolji mali i veliki gradovi u svetu.

Foto: Pixabay

U kategoriji malih gradova prvo mesto zauzeo je meksički San Miguel de Aljende, slede Salcburg (Austrija) i Lucern (Švajcarska).

Foto: Shutterstock

U anketi je učestvovalo 429.000 ispitanika, a pogledajte koji su najbolji veliki svetski gradovi u 2018. po izboru čitalaca.

Tokio, Japan

Foto: Pixabay

Tokio se sastoji od 26 gradova, šest gradića i osam sela koji su tokom vekova srasli zajedno. Prostire se na preko 2.000 kilometara kvadratnih i obuhvata dva lanca ostrva koja se protežu do 185 km od centra grada.

Kjoto, Japan

Foto: Pixabay

Mada postoje arheološki dokazi da su se prve ljudske naseobine pojavile na japanskim ostrvima približno 10.000. p.n.e, teritorija Kjotoa je naseljena tek u 7. veku.

Tokom 8. veka, kada je moćno budističko sveštenstvo počelo da se meša u carske poslove, car je odlučio da premesti prestonicu u oblast koja je daleko od budističkog uticaja.

Melburn, Australija

Foto: Pixabay

Melburn je veliki industrijski i trgovački centar. Mnoge australijske i multinacionalne kompanije posluju tamo - jedna trećina najvećih kompanija u Australiji je smešteno u Melburnu. Najveći aerodrom Australije nalazi se u Melburnu.

U gradu postoji 7 univerziteta. Veći deo auto industrije proizvodi se u Melburnu uključujući Holden, Ford i Tojotu.

Beč, Austrija

Foto; Pixabay

Istorija Beča počinje pre oko 4 milenijuma čime se područje grada svrstava među najstarije ljudske naseobine na svetu.

Beč je tako jedna od najstarijih metropola u "srcu"' Evrope, carski grad i mesto ukrštanja raznih kultura i uticaja, grad koji je vekovima imao vodeću ulogu u kreiranju političke scene Evrope i ovog dela sveta.

Hamburg, Nemačka

Foto: Pixabay

Hamburg je grad sa najviše mostova u Evropi i ima ih više nego Venecija (400), Amsterdam (1.200) i London zajedno. Nebrojeni plovni kanali, rečice i kanali premošteni su sa više od 2.500 mostova.

Sidnej, Australija

Foto: Pixabay

Sidnej se nalazi u jugoistočnom delu australijske obale. Najveći je finansijski centar Australije. Vodeće privredne grane su poslovne usluge, proizvodnja, turizam, mediji i zdravstvo.

Sidnej je veoma važna svetska turistička destinacija, poznat po plažama i dve znamenitosti - Sidnejskoj operi i Sidnejskom lučkom mostu.

Singapur

Foto: Pixabay

Ime Singapur potiče od sanskritskog "singa" (lav) i "pura" (grad). Prema malajskim analima, ovo ime je ostrvu dao sumatranski princ iz 14. veka Sang Nila Utama, koji je, nakon što se iskrcao na ostrvo zbog oluje, primetio čudnu zver na obali.

Njegov glavni pomoćnik ju je identifikovao kao lava. Međutim, najnovija istraživanja Singapura pokazuju da lavovi nikada nisu živeli tamo (čak ni azijski lav), a zver koju je video Sang Nila Utama je verovatno bio tigar, najverovatnije malajski tigar.

Pariz, Francuska

Foto: Pexels

U Parizu se nalaze mnoge znamenitosti i turističke atrakcije. Sa istorijom dugom 2 milenijuma, ovaj grad je bio mesto značajnih istorijskih događaja i stecište umetnika.

Zbog toga svake godine Pariz poseti do 30 miliona turista. Po broju turista Pariz je najposećenija svetska turistička destinacija. Takođe je poznat po imenu "Grad svetlosti".

Barselona, Španija

Foto: Pixabay

Barselona je poznata kao metropola modernizma. Grad u kojem je živeo i radio arhitekta Antoni Gaudi sadrži i njegova najreprezentativnija dela, koja godišnje privlače milione turista iz celog sveta.

Najpoznatije delo arhitekte i ujedno najposećeniji arhitektonski objekat u Španiji je katedrala Sagrada familija (Sveta porodica), koja je ostala nezavršena posle njegove smrti i još uvek se gradi. Predviđa se da će biti završena oko 2020.

Vankuver, Kanada

Foto: Pixabay

Vankuverska luka je danas najveća i najprometnija luka u Kanadi, kao i četvrta najveća luka (po tonaži) u Severnoj Americi.

Drvna industrija je i dalje glavna privredna delatnost u gradu, dok je turizam, zahvaljujući očuvanoj prirodi u okolini grada, na drugom mestu.

Vankuver je treći najveći filmski centar u Severnoj Americi (posle Los Anđelesa i Njujorka) čime je zaslužio nadimak "Severni Holivud".

Zatvoreno za komentare.