Najpoznatija čudovišta sa svih strana sveta

Najpoznatija čudovišta sa svih strana sveta

Naši preci su svaku neobjašnjivu pojavu pripisivali mitološkim bićima i čudovištima, a ova praksa se zadržala i danas, ali u malo drugačijem obliku. 

Foto:Shutterstock

Verovatno mislite da ne verujete u čudovišta i zasigurno ih se ne plašite. Međutim, mitska čudovišta su veoma važna za naše viđenje sveta.

Kroz vekove, kad god bi se ljudi susreli sa naučnim ili prirodnim fenomenom koji nisu razumeli, izmislili bi čudovište koje ga objašnjava.

Uzimo za primer fosil. Pre oko dve hiljade godina, u pustinji Gobi skitski rudari su kopali zlato. Naišli su na skelet čiji su kljun, kandže i široke lopatične kosti provirivali iz peska.

Nisu mogli ni da zamisle stvorenje kome su pripadali ovi ostaci, pa su izmislili jedno baš takvo – grifina. Ovaj pola orao-pola lav bio je žestoki čuvar skrivenog zlata.

Na drugom kraju sveta, čudovišta su bila objašnjenja i uzrok zemljotresa.

Severnoamaerička indijanska plemena pričala su o velikim borbama koje su kidale i tresle zemlju, a za njih je bio odgovoran Ajahos (A’yahos), čudovište koje se transformiše u džinovsku zmiju.

Mesta koja se pominju u pričama voma precizno prate Sijetl rased, koji je izuzetno trusno područje u Severnoj Americi. Zahvaljujući pričama, naučnici su uspeli da datiraju geološke događaje i drevne zemljotrese na ovoj teritoriji.

U Japanu se zemljotresi pripisuju džinovskom somu po imenu Namazu, koji svakim svojim pokretom zatrese zemlju.

Zapravo, i dalje postoji verovanje da običan som može da predvidi zemljotres. Iako je ono deo folklora i tradicije, naučna istraživanja su delimično poduprla ovo verovanje.

Danas som krasi logo japanskog sistema za rano upozoravanje na zemljotrese.

Iako nas većina mitoloških stvorenja starih svetova više ne plaše, i dalje izmišljamo čudovišta kao odgovor na neke savremene probleme.

Tokom 2019. godine, na internetu se pojavio hibrid žene i kokoške, Momo, koji je širio strah svojom navodnom sposobnošću da decu navede na samoubistvo kroz onlajn izazov.

Takođe, mnoga deca su odgovorila na "Tide Pot" izazov koji je podrazumevao jedenje otrovnog deterdženta za veš.

Čudovišta koja su nekada vrebala ispod mostova, danas se prikradaju na društvenim mrežama.

Dokle god budemo ispitivali granice poznatog sveta, proganjaće nas čudovišta koja sami stvaramo.

Zmaj iz Taraksona

Foto:Shutterstock

Zmaj iz Taraskona, mitsko biće sa glavom lava i repom zmije, dugo je zastrašivalo narod na jugu Francuske. Prema legendi, Sveta Marta je uspela da ukroti ovu zver poprskavši je svetom vodicom. Nakon toga su meštani ubili zmaja. 

Gromovita ptica

(Thunderbird) je mitsko biće indijanskih naroda iz Severne Amerike. Transformacione maske sa likom ovih ptica nošene su tokom ceremonija indijanaca iz Britanske Kolumbije.

Veruje se da je gromovita ptica predak plemena i da tokom ceremonije uzima ljudski oblik.

Iz njenih očiju sevaju munje i izaziva grmljavinu kada maše svojim krilima.

Foto:Shutterstock

Auistotl

Plavo čudovište koje krasi ovaj ceremonijalni štit je verovatno Auisotl (Ahuitzotl) - vodeno mitsko biće koje se hranilo ljudskim očima, noktima i zubma. Veruje se da je štit pripadao astečkom vladaru koji je ime dobio upravo po čudovištu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mario Rico (@marioricoart)

Tupilak

Tupilak je lik iz inuitske mitologije stanovnika Grenlanda. Ovo zastrašujuće biće, pola gavran-pola mrtvo dete, su slali šamani kako bi narodu učinili štetu.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Tribal Art magazine (@tribalartmag)

Umi Bozu

Umi Bozu ili 'morski monah' je japansko mitsko biće koje, prema legendi, po mirnoj noći izranja iz morskih dubina i potapa brodove. Veruje se da su ova čudovišta zapravo duše utopljenih monaha. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The Art of Priscilla Wilson (@valorandvellum)

Zatvoreno za komentare.