Predstavljamo vam mesta koja ne bi trebalo da zaobiđete prilikom posete ovom turskom gradu:
Ukoliko prvi put idete u Istanbul, ovo su mesta koja bi obavezno trebalo da posetite. Istanbul je grad koji će vas očarati istorijom, jakim kontrastima, prelepim džamijama i kulturom derviša.
Foto: Shutterstock
Predstavljamo vam mesta koja ne bi trebalo da zaobiđete prilikom posete ovom turskom gradu:
Legenda kaže da je vizantijski car Justinijan, kada je konačno ušao u svoju završenu pravoslavnu crkvu, povikao "Solomone, nadmašio sam te" aludirajući na poznatog jevrejskog vladara koji je izgradio Prvi hram u Jerusalimu.
Aja Sofija je najbrže izgrađena pravoslavna crkva (izgradnja je trajala pet godina).
Prešla je put od pravoslavne crkve preko džamije u koju su je pretvorile Osmanlije kada su 1453. godine zauzele Konstantinopolj.
Nakon toga ju je mustafa Kemal Ataturk pretvorio u muzej 1935. godine, ali je prošle godine ponovo postala džamija.
Izgradio ju je Mehmed II Osvajač u 15. veku, a ova veličanstvena palata pored Bosfora je mesto gde su živeli i vladali sultani Osmanlijskog carstva.
Predstavlja blistav prikaz islamske kulture. Najpopularniji je kompleks Harem, kao i Drugi dvor, gde možete da prošetate prostranim kuhinjama palate i zadivljeno da stojite u blistavoj unutrašnjosti odaje Carskog veća, kao i Treći dvor koga su činile sultanove privatne sobe.
Da biste u potpunosti videli palatu Topkapi, biće vam potebno najmanje pola dana.
View this post on Instagram
Ahmet I je kao grandiozni arhitektonski poklon svom gradu zamislio ovu predivnu džamiju, koju danas zovu Plava džamija.
Izgrađena između 1609. i 1616. godine, džamija je izazvala oduševljenje u muslimanskom svetu, jer je imala šest minareta (isti broj kao Velika džamija u Meki), a sedmi minaret je na kraju poklonjen Meki kako bi se zaustavilo neslaganje.
Nadimak je dobila po unutrašnjem uređenju iznik pločica
Nalazi se u blizini palate Topkapi i čuva niz artefakata iz Turske i Bliskog istoka. Postoje tri odvojena dela - Muzej antičkog Orijenta prikazuje zbirku usredsređenu na predislamsku umetnost i baštinu Bliskog istoka.
U glavnom se nalaze kipovi i grobnice, uključujući i slavne sarkofage iz Sidona u Izraelu, kao i izložbenu sobu Istanbul kroz vekove.
Treća zgrada je Paviljon s pločicama, koji je izgradio Mehmed II Osvajač i u kojem se nalazi širok raspon dela od keramike.
View this post on Instagram
Za mnoge posetioce, poseta Instabulu je podjednako podrazumeva obilaženje muzeja i monumentalnih atrakcija, kao i odlazak u šoping.
Kapali čaršija je praktično prvi šoping centar na svetu i zauzima čitavu jednu četvrt, okruženu debelim zidovima, između džamija Nuruosmanije i Bajazit.
Druga po veličini džamija u Istanbulu. Njenu izgradnju je naložio Sulejman Veličanstveni 1557. godine, a arhitekta džamije je bio Mimar Sinan.
View this post on Instagram
Mesto na kojem ćete pronaći sve one namirnice po kojima je Turska poznata - ratlu, baklave, čajeve, orašaste plodove, bilje, kao i začine. Budući da je uvek krcata turistima, pokušajte da je posetite između 11 ujutru i 16h časova.
Raskošna i ukrašena palata Dolmabahče pokazuje jasan utisaj evropskih ornamenata i arhitekture na Osmansko carstvo u 19. veku.
Sagradio ju je sultan Abdulmedžid I 1854. godine, pa je zamenio palatu Topkapi kao glavnu rezidenciju sultana.
View this post on Instagram
Smešten je u palati Ibrahim-paše Pargalije, koji je bio veliki vezir sultana Sulejmana Veličanstvenog.
Ovaj muzej je nezaobilazna atrakcija za sve koji su zainteresovani za Osmansko carstvo i islamsku umetnost.
Pre nego što je car Justinijan izgradio Aja Sofiju, morao je da testira da li će zgrada funkcionisati, pa je sagradio ovu minijaturnu verziju vizantijske crkve. Za vreme Osmanlija je pretvorena u džamiju, što je i danas.